Otkrića slovenskog publicista Romana Leljaka o akcijama nekadašnje slovenske državne službe sigurnosti (Udbe) u Austriji 70-ih godina prošlog stoljeća mogla bi u Ljubljani izazvati sličan problem s kojim se zbog 'slučaja Perković' s Njemačkom sada suočava Hrvatska, tvrdi u svom novom broju slovenski tjednik 'Reporter'
List blizak oporbenoj Slovenskoj demokratskoj stranci (SDS) bivšeg premijera Janeza Janše među prvima je nedavno objavio Leljakove tvrdnje da je u državnom arhivu otkrio dokumente koji svjedoče da je slovenska Udba bila uključena u akcije protiv hrvatskih emigranata u Austriji i da jedan od njenih plaćenih 'egzekutora' danas živi u Njemačkoj.
Leljak je o svojim arhivskim nalazima nedavno obavijestio vlasti u Austriji, koje razmišljaju o ponovnom otvaranju istrage nikad razjašnjenog ubojstva hrvatskog emigranta Nikice Martinovića u Klagenfurtu 1975. godine. Martinović, koji se brinuo za održavanje spomenika bleiburškim žrtvama, ustrijeljen je ispred svoje trgovine. Leljak navodi da je tajnu operaciju 'Bleiburški vod', u kojoj je Martinović ubijen, svojim potpisom odobrio tadašnji načelnik slovenske državne sigurnosti, još uvijek utjecajni, danas 85-godišnji Janez Zemljarič koji to negira i postavlja pitanje o kredibilnosti Leljaka.
Prema podacima iz državnog arhiva koji se odnose na djelovanje bivše 'udbe', a za koje se Leljak boji da bi opet mogli biti zatvoreni za istraživače, atentat na Martinovića izveo je stanoviti Milan Dorič 'Hanzi', suradnik slovenske tajne policije koja ga je opskrbila lažnim putovnicama, novcem i oružjem, a danas živi u Njemačkoj kao vlasnik jednog restorana, ustvrdio je Leljak.
Za razliku od slovenskih medija koji su i danas pod utjecajem bivših 'udbaških' struktura, o Leljakovim otkrićima opširno se pisalo u Hrvatskoj i Austriji, a o tome izvješćuje i njemački konzervativni dnevnik 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' (FAZ), navodi 'Reporter'.
Lijeva vlada u Ljubljani sprema se ponovo djelomično zatvoriti arhive, što bi istraživačima poput Leljaka otežalo posao', prenosi 'Reporter' pisanje FAZ-a, koji dodaje da nakon 1990. ni u Hrvatskoj ni u Sloveniji nije bio osuđen 'nijedan komunistički zločinac' te da u Njemačkoj i Austriji za istraživanje atentata na emigrante nije bilo niti 'pravog interesa'.
'Tito je važio za prijatelja Zapada i nitko ga nije želio razljutiti. Je li njemačka tajna služba BND otkazala ili je jednostavno zatvarala oči jer su Willy Brand i Tito bili prijatelji?', pita se njemački konzervativni dnevnik.
'Reporter' navodi da u Sloveniji kad je riječ o djelovanju nekadašnje Udbe na djelu "zavjera šutnje" jer se radi o mreži koja je preživjela tranzicijsko razdoblje, pa je i danas politički i gospodarski utjecajna, preko Zemljariča, ali i nekadašnjeg predsjednika države, a za vrijeme Jugoslavije vođe slovenskih komunista Milana Kučana.
'Mreža svih mreža preživjela je dva desetljeća tranzicije i upropastila državu. Na vrhu politike, u pozadini i ispred i dalje stoji Milan Kučan. On kao i Zemljarič nikad neće u mirovinu jer je ovisnik moći i utjecaja, navodi Janšinoj stranci blizak tjednik 'Reporter'.
O akcijama slovenske službe državne sigurnosti u Austriji 70-ih godina bilo je na inicijativu oporbe riječi u petak u slovenskom parlamentu. O Leljakovim otkrićima govorilo se na sastanku komisije za peticije i ljudska prava, a oporba je izrazila ogorčenost što se Leljakova otkrića u Sloveniji presporo istražuju. Međutim zbog protivljenja stranaka lijevog centra nisu doneseni nikakvi zaključci.