podrhtavanje tla

Zatresla se Dalmacija, oglasio se i Kuk. Pogledajte trenutak potresa na otoku Zlarinu

Bionic
Reading

Snažan potres magnitude 4,8 stupnjeva po Richteru pogodio je u 18.43 sati šire područje Zadra, a epicentar mu je bio 15 km sjeveroistočno od Starigrada Paklenice, objavila je Seizmološka služba RH

'Večeras, 11. veljače 2025. u 18 sati i 43 minute seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske zabilježili su jak potres s epicentrom 15 km sjeveroistočno od Starigrada Paklenice. Magnituda potresa iznosila je 4.8 prema Richteru, a intenzitet u epicentru VI stupnjeva EMS ljestvice', napisala je Seizmološka služba RH.

EMSC koji je prvi izvijestio o potresu isprva je naveo da je riječ o podrhtavanju tla magnitude 5,3 stupnja po Richter, ali ju je naknadno korigirao dva puta i spustio na 4,8.

'Zabilježili smo jak potres magnitude 4,8 prema Richteru. U sljedećih nekoliko sati zabilježena su još 3 ili 4 potresa manjih magnituda, između 1,7 i 2,9. To nije neobično za to područje. Imali smo i 2020. godine potres magnitude 4,7, a 2022. godine također je bilo nekoliko slabijih potresa na tom području, tako da se radi o seizmički aktivnom području', izjavio je za HRT seizmolog Krešimir Kuk.

Kako nam javljaju čitatelji iz okolice Zadra i Šibenika, jako je zatreslo, a podrhtavanje je trajalo desetak sekundi Svjedočanstva na stranici EMSC-a govore da se osjetio diljem Dalmacije - od Zadra i Splita do Šibenika, pa sve do Gospića i Zagreba, ali i u susjednim državama Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Italiji. Četiri minute nakon prvog potresa zabilježen je i jedan slabiji od 2,5 stupnjeva po Richteru.

Nadzorna kamera snimila je trenutak potresa na otoku Zlarinu. Na snimci se vidi kako su se u jednom trenutku zatresli brodovi u luci.

'Dobro i dugo je zatreslo u okolici Zadra', 'Trajalo je 8-10 sekundi', 'Cijela kuća se tresla', 'Tutnjava i drmanje' pišu građani koji su potres osjetili u Dalmaciji. Zatreslo je i u Gospiću', pišu građani u komentarima na EMSC-ovoj aplikaciji. Kažu da je podrhtavanje trajalo desetak sekundi i da su ljudi izašli na ulice.

Prema informacijama ravnateljice Nacionalnog parka Paklenica, Natalije Andačić, epicentar potresa nalazio se visoko iznad planinarskog doma Paklenica, na nadmorskoj visini od 1600 metara. 'U Domu nema nikakve štete, a ni lokalno stanovništvo nije prijavilo nikakve probleme', kazala je za RTL.

Dodala je kako je ovo područje poznato kao seizmički aktivno te podsjetila na potres jačine 4,5 prema Richteru iz studenoga 2020., kojeg su stanovnici dobro zapamtili.

'Pod stresom smo svi, ali panika je vrlo loša. Bilo bi dobro da svi građani imaju kod kuće pripremljenu torbu s osnovnim stvarima pri eventualnom jačem potresu. Nema razloga za paniku jer time možemo prouzročiti samo dodatnu štetu', rekao je za Novu TV Davor Spevec, načelnik sektora 112 civilne zaštite.

Stigla je i prva dojava o šteti od potresa koji je pogodio područje Starigrada. Štetu je potvrdio načelnik Općine Posedarje Ivica Klanac. Naime, prijavljene su pukotine na crkvi Župe Sv. Kuzmana i Damjana u Slivnici.

Oglasila se Civilna zaštita

Ravnatelj Civilne zaštite MUP-a Damir Trut rekao je u razgovoru za RTL Danas da se građani javljaju na broj 112. 'Potres se osjetio dosta široko, diljem obale. I u Zadru, i u Šibeniku i u Gospiću. Čak neki kažu da se osjetio i u BiH. Dosta jedna široka zona koja je bila pod potresom', kazao je ravnatelj.

Naglasio je da su podigli snage u najviši stupanj pripravnosti, te su kontaktirani svi stožeri Civilne zaštite na tom području. Razgovarao je sa seizmolozima i oni nemaju informaciju o tome kako bi se to dalje trebalo razvijati, rekao je Trut.

Kuk o zadarskom području

Prisjetili smo se da je seizmolog Krešimir Kuk prije dvije godine rekao da je zadarsko područje seizmički ugroženije, objasnivši i zašto. 'Šire zadarsko područje je nešto aktivnije', rekao je tada Kuk, pojašnjavajući da je to područje, kao i cijelo južno priobalje seizmički ugroženije.

'Tamo su mogući jači potresi i oni se i događaju, gledajući u dužem vremenskom periodu, češće nego u Slavoniji. Maksimalne moguće magnitude potresa za južno priobalje su između 6 i 7. Ako idemo južnije, i preko 7', kazao je prije dvije godine. Seizmolozi podsjećaju da je potres nemoguće predvidjeti.