Poljoprivreda je neophodan dio ljudskog postojanja, ali na globalnoj razini, nažalost, značajno doprinosi klimatskoj krizi. Međutim, nova studija sugerira da bi korištenje solarnih panela moglo smanjiti taj negativni utjecaj
Studija Sveučilišta u Sheffieldu pokazala je da primjena agrivoltaike – prakse kombiniranja poljoprivrede i solarne energije na istom zemljištu – može dovesti do boljih prinosa usjeva i povećanja proizvodnje solarne energije, uz manju potrošnju vode nego kod tradicionalnog uzgoja na otvorenim poljima, izvijestio je Phys.org.
Istraživanje, provedeno u suradnji s više organizacija, uključujući Centar za međunarodna istraživanja šumarstva i svjetsko agrošumarstvo (CIFOR-ICRAF), Sustainable Agriculture Tanzania, Latia Agribusiness Solutions i Sveučilište u Arizoni, otkrilo je da usjevi poput kukuruza, blitve i graha bolje uspijevaju u djelomičnoj sjeni koju pružaju solarni paneli.
Solarni paneli ne samo da smanjuju gubitak vode uslijed isparavanja zahvaljujući svojoj sjeni, već i prikupljaju kišnicu koja se može koristiti za navodnjavanje. Ovaj pristup omogućuje učinkovitiju upotrebu vode. Proizvedena solarna energija također pruža pouzdan izvor čiste energije za ruralne zajednice, koje su često udaljene od glavnih električnih mreža.
Velik potencijal
"Kombinacijom solarnih panela i uzgoja uspjeli smo izvući više iz zemlje. Ovaj višenamjenski pristup pokazuje potencijal agrivoltaike za povećanje proizvodnje hrane i čiste električne energije, uz smanjenje potrebe za navodnjavanjem", izjavio je dr. Richard Randle-Boggis, glavni autor studije, za Phys.org.
Poljoprivreda je u SAD-u 2022. godine bila odgovorna za oko 9,4% emisija stakleničkih plinova, što je povećanje od 8% u odnosu na 1990. godinu, prema podacima Agencije za zaštitu okoliša (EPA). Ove emisije dolaze od izvora poput poljoprivredne opreme i gnojiva, koji ispuštaju metan – jedan od najsnažnijih stakleničkih plinova.
Američko Ministarstvo poljoprivrede izvijestilo je da različite prakse upravljanja zemljištem, poput optimizacije primjene dušičnih gnojiva, sadnje drveća i trajnica te korištenja usjeva za biogoriva umjesto fosilnih goriva, mogu značajno smanjiti emisije stakleničkih plinova.
Usjevi otporniji na klimatske promjene
Profesorica Sue Hartley, sa Škole bioznanosti Sveučilišta u Sheffieldu i potpredsjednica za istraživanje i inovacije, izjavila je za Phys.org:
"Zamislite budućnost u kojoj se farme napajaju čistom energijom, a usjevi postaju otporniji na klimatske promjene. Agrivoltaika može pretvoriti ovu viziju u stvarnost, nudeći održivo rješenje za ključne izazove poput nesigurnosti hrane, nestašice vode i energetskog siromaštva."
Uz to, mnoge organizacije i tvrtke rade na inovacijama koje potiču održiviju poljoprivredu. Primjerice, tvrtka M3 Agriculture Technologies razvija metodu za suzbijanje i iskorjenjivanje insekata temeljenu na rendgenskim zrakama, što omogućuje smanjenje upotrebe štetnih pesticida.