Spaladium arena posljednjih tjedana ubrzano se pretvara u najveći zatvoreni bazen u Hrvatskoj. Konstrukcija je postavljena, dvije bazenske školjke montirane, a upravo danas kreće i prvo probno punjenje vodom
Od 27. kolovoza do 10. rujna ondje će se održati Europsko prvenstvo u vaterpolu koje će okupiti ukupno preko tisuću sudionika, najmanje 300 novinara i, procjenjuje se, više tisuća navijača, posebno u završnici natjecanja. Nastupit će 24 reprezentacije - 16 u muškoj i osam u ženskoj konkurenciji.
Spaladium arena će za tu priliku imati kapacitet od čak devet tisuća gledatelja.
'Sve ide svojim tijekom. Imali smo dosta preinaka kako bismo pronašli optimalno rješenje za istovremeno grijanje bazena i hlađenje prostora, kao i za odvodnju. Postavljaju se podest oko samog bazena, bina, LED ekrani i ostali sadržaji, no očekujemo da će sedam dana prije početka prvenstva sve biti potpuno spremno', kaže za tportal glavni tajnik Hrvatskog vaterpolskog saveza Renato Živković.
Pretvaranje dvorane u bazen bilo je planirano još 2010. godine, kada je u Zagrebu održano Europsko prvenstvo, no od toga se odustalo 'zbog političkih i tehničkih problema'. Spaladium arena između ostalog građena je kako bi po potrebi mogla ugostiti vodene sportove, pa prilikom njene prenamjene zapravo nema većih problema.
U velikoj dvorani postavljen je bazen dimenzija 36 puta 25 metara, zapremine čak dva milijuna litara vode, a u manjoj dvorani upola manji, kapaciteta milijun litara.
'Koncem kolovoza i početkom rujna u Splitu će biti vrlo živo. Planiramo niz popratnih manifestacija: tradicionalni festival karikature kao temu ima upravo vaterpolo, pa smo iz cijelog svijeta primili ogroman broj zanimljivih radova. Muzej sporta izložit će poseban postav na ovu temu, u organizaciji Kineziološkog fakulteta održat će se veliki kongres za trenere i liječnike, a u centru grada zabava će trajati svakog dana', govori nam Živković.
Posebna atrakcija bit će postavljanje ljetnog bazena u moru na kultnoj plaži Bačvice, na kojoj je još 1908. godine odigrana prva vaterpolska utakmica. Ondje su planirane revijalne utakmice, ali i kamp za najmlađe vaterpoliste, no moći će se pridružiti i 'obični' kupači.
Budžet Europskog prvenstva procjenjuje se na oko pet milijuna eura; osim Vlade, Županije i Grada Splita, snažno ga je podržalo nekoliko sponzora poput OTP banke i HEP-a. Velika stavka bila je upravo kupnja dviju vrijednih bazenskih školjki koje će se nakon prvenstva razmontirati i postaviti na nekoj drugoj lokaciji. Kako je dogovoreno da one pripadnu Splitu, pitali smo dogradonačelnika Antonija Kuzmanića što će učiniti s njima.
'Bilo je planirano postaviti ih na lokaciji kupališta Mornara, gdje već postoji prirodni morski bazen, ali s tehničke strane to nije najbolje rješenje i dugoročno je potpuno neisplativo. Za druge lokacije ne postoji spremna dokumentacija, a bila bi izuzetna šteta uskladištiti školjke jer na taj način one vrlo brzo propadaju. Stoga ćemo raspisati natječaj za njihovu prodaju, a tim novcem ćemo do kraja obnoviti postojeći bazen Jadrana na Zvončacu', kazao je Kuzmanić za tportal.
Navodno već postoji nekoliko gradova zainteresiranih za kupnju, između ostalih Zadar i Bakar.
Kuzmanić najavljuje da će splitska vlast uskoro raspisati jedinstveni natječaj za više sportskih zona u gradu - Poljud, Brodaricu, Stari plac i 'projekt Istok' - te će time definirati ukupne sportske sadržaje u gradu i zadovoljiti potrebe svih sportova. Novi bazenski kompleks u svakom slučaju planiran je na istoku grada.
U Hrvatskom vaterpolskom savezu ne izjašnjavaju se konkretno o sudbini bazenskih školjki: 'Važno je da one ostanu u Hrvatskoj i budu na usluzi sportašima i građanima', kaže glavni tajnik HVS-a Živković.
Račun Spaladium arene, dijela nikad dovršenog sportsko-poslovnog kompleksa oko kojega se vodi niz sudskih sporova, nedavno je blokirao Grad Split zbog duga za komunalnu naknadu u iznosu od 23 milijuna kuna. Upravo zbog Europskog prvenstva u vaterpolu blokada je privremeno skinuta i ono će se održati kako je planirano, no poslovanje dvorane nakon toga vrlo je neizvjesno. Tvrtka koja njome upravlja ionako je u stečaju, a redovni prihodi nisu dovoljni za plaćanje svih troškova poput energenata, plaće zaposlenika i spomenute komunalne naknade.
Očekuje se službeno stavljanje dvorane u prodaju.