VOJNA OBRANA SUVERENITETA

Srbija i BiH zaoštravaju retoriku oko migrantske krize

04.03.2020 u 16:01

Bionic
Reading

Bosna i Hercegovina trebala bi koristiti svoju vojsku u zaštiti granica od ilegalnih migracija ukoliko se i druge države regije odluče ne primjenu takvih mjera, ocijenio je u srijedu ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić. Srpski predsjednik Aleksandar Vučić poručio je pak da će Srbija, bude li potrebno, znati zaštiti svoje granice i teritorij vodeći se "isključivo interesima nacionalne sigurnosti"

"Mi imamo legitimno pravo da u obrani svog suvereniteta, svog načina života i svojih građana iskoristimo sve potencijale. Ukoliko druge zemlje na svoje granice postavljaju svoje vojske ne vidim nijednog ozbiljnog razloga da to ne uradi i BiH", kazao je Radončić novinarima u Sarajevu.

Ministar sigurnosti rekao je kako se sada mogu koristiti samo logistički resursi oružanih snaga BiH, odnosno šatori, cisterne s vodom, koji bi se koristili za improvizirana naselja u koje bi se smještalo migrante, no ukoliko dođe do "veoma lošeg scenarija" Predsjedništvo BiH moralo bi pokazati jedinstvo i donijeti odluku o angažiranju vojske na granicama.

Takve prijedloge i ranije je iznosio Radončićev prehodnik na mjestu ministra sigurnosti Dragan Mektić, no član Predsjedništva BiH Milorad Dodik odlučno je odbio dati suglasnost za angažiranje vojske, čak i radi pružanja logističke potpore graničnim policajcima.

Dodik je takvo stajalište obrazlagao objašnjenjem kako ne želi dopustiti da se na teritoriju Republike Srpske raspoređuju bilo kakve snage osim entitetske policije, unatoč činjenici da ona nema ni dovoljno ljudi niti opreme da bi zaštitila granicu odnosno učinkovito pomogla državnoj graničnoj policiji.

O novim mjerama koje predlaže Radončić u četvrtak bi, na izvanrednoj sjednici, trebalo raspravljati Vijeće ministara, no neizvjesno je što to tijelo uopće može poduzeti s obzirom da srpski ministri slijede Dodikov zahtjev da se blokira donošenje bilo kakvih odluka u tijelima državne vlasti sve dok se ne donese novi zakon o Ustavnom sudu BiH i iz njega eliminiraju strani suci. Ta blokada započela je sredinom siječnja i trebala bi trajati najmanje dva mjeseca.

Vučić: Srbija će znati zaštititi svoje granice bude li potrebno

Aleksandar Vučić na tiskovnoj konferenciji rekao je da sva državna tijela i službe u Srbiji poduzimaju mjere i prate razvoj događaja nakon što je Turska otvorila svoje granice i pustila migrante s Bliskog istoka da prijeđu u EU, te da će "donositi odluke sukladno situaciji".

"Ako bude potrebe zaštititi i sačuvati granice, to ćemo uraditi na efikasan način. Ovog puta neću čekati odgovore od EU, već ćemo se ponašati apsolutno i isključivo u interesu naše sigurnosti", rekao je Vučić i poručio da građani ne trebaju biti zabrinuti jer Srbija "ima dovoljno kapaciteta i snage" da to uradi.

Migranti na tursko-grčkoj granici
  • Migranti na tursko-grčkoj granici
  • Migranti na tursko-grčkoj granici
  • Migranti na tursko-grčkoj granici
  • Migranti na tursko-grčkoj granici
  • Migranti na tursko-grčkoj granici
    +70
Migranti na tursko-grčkoj granici Izvor: EPA / Autor: TOLGA BOZOGLU

"Mi ćemo gledati i kako reagira EU. Uvijek smo pokazivali solidarnost prema svima koji su izbjegli iz ratnih područja i ne želimo se ni prema kome odnositi kao prema neljudima, ali ćemo znati sačuvati sigurnost građana Srbije", rekao je Vučić.

On je naglasio da "Srbija neće dopustiti da bude parking za migrante", niti dopusti ulaz na svoj teritorij osobama za koje smatra da bi mogle ugroziti njezinu sigurnost.

Vučić je na konferenciji uz ostalo izjavio i da je Srbija u vojnom smislu od danas značajno snažnija, nakon što je u međuvremenu kompletirana isporuka ruskog sustava protuzračne obrane Pancir S1, naglasivši da je ta nabava bila potpuno transparentna.