STOŽER NUDI RJEŠENJE

'Srbima i Hrvatima u Vukovaru ne trebaju politički vođe'

15.11.2013 u 17:10

Bionic
Reading

Srbi i Hrvati u Vukovaru morali bi se odreći svojih političkih vođa i pokrenuti međusobni dijalog na razini civilnih udruga. Jedino tako se može riješiti problem dvojezičnih ploča, ali i niza drugih posljedica getoizacije Srba, pa i Hrvata u tom gradu. Do takvog su zaključka u emisiji Poligraf na Prvom programu Hrvatskog radija došli predsjednik Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula i predstavnik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Vlado Iljkić

Oko mnogočega drugog njih dvojica se ipak nisu mogla složiti. Kad je o inicijativi Stožera riječ, Džakula smatra da je u prvom redu riječ o politikantstvu na djelu.

'Emocija je bilo i prije, ali se nije išlo tako euforično protiv jednog pisma, protiv onoga što je riješeno Zakonom o pravima nacionalnih manjina, a što se moglo riješiti i ranije kroz dijalog. Ovo je traženje pozicija nekih grupacija koje misle da su marginalizirane i žele skrenuti pažnju na sebe', rekao je Džakula.

Međutim, predsjednik Udruga hrvatskih branitelja-dragovoljaca HDZ-ovac Zvonko Milas izjavio je da nisu problem ni ćirilica ni Srbi.

'Problem je segregacija koju su si Srbi sami nametnuli, problem to što ne znamo gdje nam je još 400 i nešto nestalih. Bit je svega problem zajedničkog života', smatra Milas koji vjeruje da bi inače vukovarski Hrvati i Srbi bez problema mogli živjeti zajedno, a za aktualne incidente okrivljuje nesnalaženje državnih vlasti.

U tom dijelu se s Milasom složio i Iljkić. Izjavio je da je na razgovore sa Stožerom premijer Zoran Milanović došao s predrasudama.

'To je bilo nevjerojatno. Imam osjećaj da je riječ o premijeru koji je potpuno emocionalno disfunkcionalan i ne želi raditi nikakve kompromise', kazao je.

Emisija je inače bila obilježena obostranim ogorčenjem zbog toga što Hrvati i Srbi u Vukovaru žive 'paralelne živote'.

Tvrdnje da je Stožer usko povezan s HDZ-om Iljkić je nazvao paranojom, jer 'Stožer komunicira sa svim političkim strankama'. Iljkić se požalio da se SDSS nije odazivao na pozive za dijalogom, no Džakula je ustvrdio da njih nije zvao nitko te da su političke elite te koje su skrojile ovakav razvoj situacije. To je dovelo do Džakuline reakcije.

'HDZ-u je odgovaralo da ima par Srba s kojima će rješavati srpsko pitanje u Hrvatskoj. HDZ kao većina nametnuo nam je komandante koji mu odgovaraju. Oni i Srbe i Hrvate drže u vazalnom odnosu. Nakon što je HDZ donosio zakone koje nije bio spreman poštivati, sada idu zakulisno rješavati ono što nisu bili sami spremni učiniti'.

Dodao je da Srbima jest mjesto u povorci sjećanja na 22. obljetnicu pada Vukovara, ali i to da ne zna kako će se predstavnici Srba odvažiti na odavanje pijeteta zbog strašne vukovarske tragedije, kako je rekao, nakon razbijanja dvojezičnih ploča.

Iljkić je na to pozvao predstavnike Srba, udruge i civilne inicijative i u povorku i na dijalog.

'Odrecimo se naših političkih vođa i probajmo ovaj problem riješiti kao građani', kazao je.

U emisiji se javio i ministar branitelja Predrag Matić zaključivši da, unatoč brojnim pritužbama s obje strane, ipak svi govore o istom - da se postojeći zakoni moraju poštivati, ali i da se mogu mijenjati ako se pokazuju kao loši.

'Mi govorimo o istome, samo na istu stvar gledamo s različitog brda', bio je slikovit.

A na raniju izjavu Tomislava Josića, predsjednika Stožera, da će se u povorci sjećanja vidjeti 'vukovarska' i 'nevukovarska' Hrvatska, Matić je rekao da je 'hod od bolnice do vukovarskog groblja kao hod po katedrali i da to nitko ne smije ukaljati'. Po izjavama sugovornika u emisiji nije za očekivati ni zvižduke ni pogrdna dobacivanja predstavnicima državnih vlasti.