Grad Pula ove godine provodi pilot projekt participativnog budžetiranja, kroz koji izravno uključuje građane u planiranje proračuna za sljedeću godinu, kako bi im se omogućilo da sami raspolažu dijelom proračunskog novca, izvijestili su u petak iz Gradske uprave
Projekt se provodi u suradnji s Udrugom gradova u Hrvatskoj, koja je osim Pule kao sudionike na projektu odabrala Rab i Pakrac.
Grad je u lipnju objavio poziv građanima da pošalju prijedloge malih komunalnih investicija koje žele u njihovim mjesnim odborima, a podrazumijevaju uređenje javnih i zelenih površina, prometnu signalizaciju, urbano opremanje, postavljanje nadzornih kamera, autobusnih čekaonica i sanaciju prometnica.
Građani su dostavili stotinjak prijedloga, koji su u međuvremenu tehnički i financijski evaluirani te će biti predstavljeni na javnim tribinama koje će se sredinom rujna održati po mjesnim odborima.
Tom prilikom, djelatnici gradske uprave definirat će zahvate i financijske iznose koji su potrebni po svakom prijedlogu, procjenu vremena realizacije te objasniti razine nadležnosti u slučaju da se radi o projektima koji nisu u nadležnosti grada.
"Ponosan sam što smo krenuli s ovim projektom i što ćemo se tako pridružiti nekolicini gradova koji su prepoznali važnost uključivanja građana u odlučivanje o raspodjeli javnog, odnosno njihovog novca", istaknuo je pulski gradonačelnik Filip Zoričić.
Kroz projekt se želi omogućiti bolje, opremljenije i urednije mjesne odbore za građane Pule, a cilj je da se kroz dugogodišnji projekt riješe svi komunalni, prometni i drugi gradski problemi.
"Ovo je prilika građanima da odaberu što će se raditi, a mi se obvezujemo da ćemo to u sljedećoj proračunskoj godini realizirati", poručio je Zoričić.
Pula će u prvoj godini projekta izdvojiti oko milijun kuna, oko sto tisuća kuna po mjesnim odborima koji su poslali valjane prijedloge. Prve tribine održat će se u srijedu, 14. rujna, u mjesnim odborima Kaštanjer, Monvidal i Arena.