Mala slavonska Općina Levanjska Varoš odlučila je testirati tržište raspisavši javni poziv za iskazivanje interesa za kupnju kompleksa poznatog kao Stara kupka u Breznici Đakovačkoj. Riječ je o općini koja ima najmanju gustoću naseljenosti u Osječko-baranjskoj županiji - samo šest stanovnika po četvornom kilometru
'To je objekt koji bi mogao povući ovaj kraj', komentira za tportal načelnik Općine Levanjska Varoš Slavko Tidlačka upućeni javni poziv, kojim su željeli doznati profil potencijalnih kupaca kompleksa što više od desetljeća zjapi prazan.
'Sredili smo infrastrukturu jer je bila zapuštena, obnovili smo trafostanicu, struju, vodu, kanalizaciju. Pokušali smo to revitalizirati, ali kao jedinica lokalne samouprave nismo fiskalno jaki, preslabi smo da osnujemo firmu koja će time upravljati', iskreno će Tidlačka, načelnik općine koja se nalazi na tromeđi Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske županije.
Cilj im je da se Stara kupka obnovi i stavi u funkciju nekadašnjeg lječilišta i odmarališta, ali i razvoj zdravstvenog i rekreacijskog turizma na području Općine Levanjska Varoš.
Od toplica do staračkog doma
Kompleks je smješten u Breznici Đakovačkoj u blizini Đakova, a objekti su prošli kroz nekoliko vlasničkih ruku. Za vrijeme PIK-a Đakovo, 80-ih godina, ondje se nalazio turističko-rekreacijski centar na bazi dva izvora sumporne vode, kojom su se punili otvoreni bazeni, a u objektu za smještaj imali su i do 150 postelja. Tijekom 1994. godine kompleks se privatizira i prenamjenjuje u dom za stare i nemoćne osobe, a prestao je s radom 2012. godine i otad je zatvoren.
'Kod nas nema intenzivnih poljoprivrednih površina, ali može ih biti u kombinaciji sa stočarstvom. Ovčarstvo je razvijeno, a polako su se počeli otvarati i smještajni objekti. Počeli su dolaziti i vjernici jer imamo i samostan sestara karmelićanki', opisuje Tidlačka potencijale na području općine u kojoj trenutno živi oko 800 stanovnika.
Nekretnine za koje su oglasili javni poziv prostiru se na ukupno 30.870 kvadrata, a on se odnosi na smještajne građevine stare od 14 do 55 godina, pomoćne zgrade, bazen i četiri izvora sumporne vode.
'To da u krugu od 100 metara imamo četiri različita izvora vode je prirodni fenomen, a imaju svoj okus, minerale, pritisak, ali žile im se međusobno ne prepliću', napominje općinski načelnik.
Na izvorima mineralne vode
Kako se navodi u javnom pozivu, unutar kompleksa postoje tri izvora mineralne vode, a provedena su i preliminarna istraživanja 2021. Analizom, koja je napravljena pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar' u Zagrebu, dobiveni su rezultati koji su ukazali na to da se izvori ubrajaju u hladne sumporne vode karakterizirane kalcijem, magnezijem i hidrokarbonatom, što je pogodno za korištenje u hidroterapiji za poremećaje kože te respiratornog i lokomotornog sustava.
Tu je i zemljište na kojem je 1985. godine u sklopu geoloških istraživanja izbušena bušotina od 950 metara, a iz koje izvire termalna voda od 56 stupnjeva Celzijevih, karakterizirana ionima natrija, klorida i hidrogenkarbonata. Podaci o ovoj bušotini čuvaju se u Agenciji za ugljikovodike.
Na području kompleksa Stara kupka smještena je depandansa, stari hotel koji je prenamijenjen u dom za starije i nemoćne osobe. Ima podrum, prizemlje i prvi kat, opisuje se, ali su zapušteni i u derutnom stanju pa im je potrebna cjelovita adaptacija. Stari hotel je u požaru izgubio zadnji kat, naknadno dograđen, ali nikada nije završen te je i danas u roh-bau stanju.
Restoran je također zapušten i derutan, ali je izrađen projekt rekonstrukcije te je ishođena građevinska dozvola. Tu su i skladište, kako se detaljno navodi u javnom pozivu, dvije nadstrešnice te bazen za koji postoji građevinska dozvola za rekonstrukciju.