TISUĆE VOJNIKA

Stiže pojačanje: Trump jača vojnu prisutnost na granici s Meksikom

22.01.2025 u 18:35

Bionic
Reading

Tisuće dodatnih američkih vojnika stiže na južnu granicu SAD-a s Meksikom, samo dva dana nakon što je predsjednik Donald Trump naredio pojačanje vojne prisutnosti na tom području, navode izvori upoznati sa situacijom

Trenutno je na granici raspoređeno otprilike 2.200 pripadnika aktivnih vojnih snaga u sklopu Zajedničke operativne skupine-Sjever, misije Američkog sjevernog zapovjedništva sa sjedištem u El Pasu, u Teksasu. Njihove dužnosti uključuju logističke i administrativne zadatke poput unosa podataka, otkrivanja i praćenja, te održavanja vozila.

Uz aktivne vojne snage, na granici djeluje i Nacionalna garda u sklopu Operacije 'Lonestar', kojom upravlja Nacionalna garda Teksasa. Trenutno je za tu misiju zaduženo otprilike 4.500 pripadnika Nacionalne garde.

Dodatne aktivne vojne snage, koje stižu ovaj tjedan, preuzet će slične zadatke kao i njihovi prethodnici. Njihova uloga uključivat će održavanje operativne spremnosti za Graničnu patrolu, potporu u zapovjednim i kontrolnim centrima te pružanje dodatnih obavještajnih stručnjaka za procjenu prijetnji i protoka migranata. Očekuje se da će vojnici također podržavati zračne operacije i održavanje zračnih resursa.

Izvori tvrde kako je ovo tek prvi val pojačanja koji će postaviti temelje za veću vojnu prisutnost na granici tijekom narednih tjedana i mjeseci. Nije poznato hoće li vojnici biti naoružani, ali je jasno da nisu ovlašteni za obavljanje policijskih funkcija, poput uhićenja, zapljene droge ili izravne interakcije s migrantima, osim prilikom njihovog transporta između objekata za smještaj migranata.

Prema zakonu starijem od jednog stoljeća, poznatom kao „posse comitatus', aktivnim vojnim snagama zabranjeno je obavljanje policijskih dužnosti na domaćem tlu bez odobrenja. Dodatni zakoni i regulative dodatno pojašnjavaju kako vojska ne može sudjelovati u aktivnostima poput uhićenja ili pretraga.

Međutim, predsjednik Trump je u izvršnoj naredbi u ponedjeljak izjavio da će u roku od 90 dana odlučiti hoće li primijeniti Zakon o pobuni na granici SAD-a i Meksika. Ovaj zakon omogućuje korištenje aktivnih vojnih snaga u domaće policijske svrhe.

Federalni resursi na granici godinama su prenapregnuti zbog priljeva migranata. Iako je broj ilegalnih prelazaka granice nedavno opao - sada se procjenjuje između 1.100 i 1.300 dnevnih prelazaka - pojačanje vojne prisutnosti omogućit će Agenciji za imigraciju i carinsku provedbu (ICE) da se vrati na djelovanje unutar zemlje, fokusirajući se na uhićenja nedokumentiranih imigranata koji se već nalaze u SAD-u.