zdravstveni pregledi

Stižu nova pravila za vozače, liječnica pojašnjava: Ovo je najveća promjena

03.05.2024 u 13:27

Bionic
Reading

Na snagu stupa novi Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače, kojim se liječnici obvezuju obavijestiti MUP o promjeni zdravstvenog stanja svog pacijenta zbog kojeg ne bi trebao sjesti za volan dulje od šest mjeseci. Pravilnik se donosi na temelju Zakona o sigurnosti na cestama, a koji je u startu predviđao da liječnici svojim pacijentima zbog određenih zdravstvenih stanja praktički oduzimaju vozačke dozvole. Oko tog su se rješenja dugo lomila koplja

Za zdravstvene tegobe koje umanjuju sposobnost upravljanja automobilom, a liječnik procijeni da će trajati kraće od šest mjeseci, upozorit će pacijenta na tu činjenicu. Njegovu će dijagnozu, koja je rizična za sigurnost prometa, kao i činjenicu da mu je izrekao upozorenje, upisati u medicinsku dokumentaciju.

'Pokušali smo napraviti pravilnik koji je razumljiv i jednostavan za primjenu kolegama. On stupa na snagu, a pacijenti su dužni pridržavati ga se te kada im nešto preporučimo, a oni se ne pridržavaju toga, to će ići na njihovu odgovornost', objašnjava Ljiljana Ćenan, liječnica obiteljske medicine koja je u sklopu radne skupine sudjelovala u izradi novog pravilnika.

Njime je definirano da su liječnici obvezni obavijestiti Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) o promjeni zdravstvenog stanja svog pacijenta zbog kojega ne bi trebao sjesti za volan dulje od šest mjeseci. Novim pravilnikom točno su propisana stanja zbog kojih liječnik obiteljske medicine pacijentu treba usmeno reći da nije preporučljivo da sjeda za upravljač određeno vrijeme te to zapisati u karton. Ako je neko stanje ozbiljnije, prijavljuje to MUP-u.

'Za akutna stanja, koja traju kraće od šest mjeseci, ne šaljemo obavijest MUP-u, nego stavljamo samo upozorenje u karton. Primjerice, slomite ruku i nosite gips mjesec dana. Tada u karton stavljamo da sljedećih mjesec dana ne biste trebali upravljati motornim vozilom jer niste sposobni za to', ilustrira moguću situaciju dr. Ćenan.

Objašnjava da je najveća promjena u tome što je prije bio slučaj da smo, kada smo položili vozački ispit u mlađoj dobi, dobivali vozačku dozvolu koja je trajala do 65. godine. No situacija se sada mijenja.

'Ako prijavimo nekoga kome je dijagnosticirana šećerna bolest, česta kronična doživotna bolest, taj pacijent svakih pet godina mora ići na liječnički pregled jer je riječ o progresivnoj bolesti koja može utjecati na vožnju. Pacijenti ostaju pod kontrolom, ali dobivaju i ograničenja kojih se trebaju pridržavati', ukazuje dr. Ćenan, apelirajući na vozače da budu savjesni.

U slučaju da netko koga je liječnik upozorio da ne bi trebao voziti izazove prometnu nesreću, sud će zatražiti presliku zdravstvenog kartona. Ako se ispostavi da se pacijent nije pridržavao upozorenja koje je dobio od liječnika, a sudjelovao je u prometnoj nesreći, bit će osobno odgovoran.