drastični potezi

Što će Trump učiniti u samom startu na vlasti? 'Neću biti diktator, osim prvog dana'

11.11.2024 u 14:07

Bionic
Reading

Donald Trump izjavio je da neće biti diktator, 'osim prvog dana'. Prema vlastitim riječima, tog će dana u Bijeloj kući imati mnogo posla

Njegov popis uključuje pokretanje masovne deportacije migranata, poništavanje politike Bidenove administracije o obrazovanju, preoblikovanje savezne vlade potencijalnim otpuštanjem tisuća federalnih službenika, za koje vjeruje da potajno rade protiv njega, te pomilovanje osoba uhićenih zbog njihove uloge u neredima na Kapitolu 6. siječnja 2021., piše Time.

'Želim zatvoriti granicu i želim bušiti, bušiti, bušiti', rekao je o svojim planovima za prvi dan.

Kad je preuzeo dužnost 2017., imao je sličan opsežan popis, uključujući ponovno pregovaranje o trgovinskim sporazumima, deportaciju migranata i uvođenje mjera za iskorjenjivanje korupcije u vladi. Te se stvari nisu odmah dogodile.

'Bit će ih na desetke. Uvjeravam vas u to', izjavila je Trumpova nacionalna tajnica za medije Karoline Leavitt za Fox News.

Što Trump planira učiniti u svom drugom mandatu i može li to krenuti ostvarivati već prvog dana?

Poništiti što više tužbi i presudi protiv njega

Trump je rekao da će 'unutar dvije sekunde' nakon preuzimanja dužnosti otpustiti Jacka Smitha, posebnog tužitelja koji vodi dva savezna slučaja protiv njega. Smith već razmatra mogućnost prekida slučajeva zbog dugotrajne politike ministarstva pravosuđa, a koja navodi da aktualni predsjednici ne mogu biti kazneno gonjeni.

On je prošle godine optužio Trumpa za urotu radi poništenja rezultata predsjedničkih izbora 2020. te za nezakonito gomilanje povjerljivih dokumenata na imanju Mar-a-Lago na Floridi.

Trumpa se ne može pomilovati za državnu presudu u New Yorku u slučaju tajnog plaćanja, ali mogao bi pokušati iskoristiti status novoizabranog predsjednika kako bi poništio ili izbrisao svoju osudu i izbjegao potencijalnu zatvorsku kaznu.

Slučaj u Georgiji, u kojoj je optužen za miješanje u izbore, vjerojatno bi bio jedini kazneni slučaj koji bi ostao neriješen, no mogao bi biti stavljen na čekanje do kraja njegova predsjedničkog mandata 2029. godine. Tužitelj Georgije upravo je ponovno izabran.

Oprost za pristaše koji su napale Kapitol

Više od 1500 ljudi optuženo je nakon je gomila Trumpovih pristaša, koje je potaknuo kao tadašnji predsjednik, napala Kapitol prije gotovo četiri godine.

Trump je svoju kampanju za opće izbore započeo ne samo pokušavajući preoblikovati povijest tih nereda, već i pozicionirajući nasilnu opsadu i neuspjeli pokušaj poništavanja izbora 2020. kao temelj svog povratka u Bijelu kuću. Nazvao je izgrednike 'nevjerojatnim domoljubima' i obećao im pomoći 'prvog dana dolaska na vlast'.

Kao predsjednik, Trump može pomilovati svakog osuđenog na saveznom sudu, Vrhovnom sudu District of Columbia ili vojnom sudu. Može obustaviti kaznene progone izgrednika tako što će svom državnom odvjetniku naložiti da se povuče.

'Sklon sam pomilovati mnoge od njih', rekao je Trump tijekom CNN-ova Town Halla 2023. 'Ne mogu to reći za svakog pojedinog jer je nekoliko njih vjerojatno izmaklo kontroli.'

Izvor: tportal.hr

Rastavljanje 'duboke države'

Trump bi mogao započeti proces uklanjanja zaštite u državnoj službi za desetke tisuća zaposlenih, što bi olakšalo njihovo otpuštanje. Namjerava smanjiti federalnu radnu snagu, koju dugo smatra nepotrebnim troškom, i 'potpuno uništiti duboku državu' – percipirane neprijatelje koji se, prema njegovu mišljenju, skrivaju među državnim službenicima.

U vladi se nalaze stotine politički imenovanih profesionalaca koji dolaze i odlaze s administracijama, ali i deseci tisuća karijernih dužnosnika koji rade pod predsjednicima iz obje stranke. Smatraju se apolitičnima i ključnima za funkcioniranje vlade, posebno tijekom tranzicije.

Trump želi neke od tih karijernih službenika pretvoriti u politički imenovane kako bi ih bilo lakše otpustiti i zamijeniti lojalistima. Pokušao bi to oživljavanjem izvršne naredbe iz 2020., poznate kao 'Raspored F', a koja bi mogla utjecati na oko 50.000 od ukupno 2,2 milijuna civilnih federalnih službenika.

Predsjednik Biden poništio je tu naredbu 2021., ali Kongres nije uspio usvojiti zakon koji bi zaštitio savezne zaposlenike. Ured za upravljanje osobljem usvojio je pravilo za koje bi moglo potrajati mjesecima, ili čak godinama, da se razmotri.

Trump je istaknuo da će se usredotočiti na 'korumpirane birokrate koji su naoružali pravosudni sustav' i 'korumpirane aktere u nacionalnoj sigurnosti i obavještajnim službama'.

Uvođenje carina na uvezenu robu, posebno onu iz Kine

Trump je obećao uvođenje carina na uvezenu robu, s posebnim naglaskom na onu iz Kine. Vjeruje da će takvi porezi pomoći u zadržavanju radnih mjesta u SAD-u, smanjenju saveznog deficita i snižavanju cijena hrane. Također ih je opisao kao ključnu komponentu svoje politike nacionalne sigurnosti.

'Tarife su najbolja stvar ikad izmišljena', rekao je tijekom skupa u Michiganu. Predložio je sveobuhvatnu carinu od 10 posto na uvoz, do 60 posto na robu iz Kine i 25 posto na uvoz iz Meksika, a moguće i više.

Vjerojatno ne bi trebao Kongres da nametne te carine, što je pokazao 2018., kada je, prema Zakonu o širenju trgovine iz 1962., nametnuo carine na čelik i aluminij zbog navodne ugroze nacionalne sigurnosti.