'SVE JE PO ZAKONU'

Što se to spaljuje u varaždinskoj Energani?

20.01.2014 u 17:11

Bionic
Reading

U poslovnoj jedinici Energana varaždinskoga Univerzala izmjereno je 736 mg/m3 dušikovih oksida (NOx), dok je granična vrijednost za ove plinove 500 mg/m3, stoji u Godišnjem izvještaju o praćenju emisija onečišćujućih tvari u zrak iz stacionarnih izvora na teritoriju Republike Hrvatske za 2010. godinu koji se može naći na internetskim stranicama Agencije za zaštitu okoliša (AZO)

'Emisije NOx su prilično prekoračene, i to gotovo 50 posto u odnosu na graničnu vrijednost koja iznosi 500mg/m3', upozorava Karolina Fijačko Varga, predsjednica udruge Okoliš.

Izraz NOx upotrebljava se za smjesu dušik-monoksida i dušik-dioksida (NO i NO2). Ova dva oksida često nastaju pri sagorijevanju, posebno na visokim temperaturama. Kada su dušikovi oksidi NOx i volatilni organski spojevi izloženi sunčevoj svjetlosti, nastaje fotokemijski smog, a otapanjem dušikovih oksida u atmosferskoj vodi nastaje kisela kiša.

Jesu li granične vrijednosti emisija tvari još koji put prekoračene osim prije četiri godine? Teško je reći jer, izuzev za 2010. godinu, poslovna jedinica Energana varaždinskoga Univerzala nije dala niti za jednu drugu godinu godišnji izvještaj o praćenju emisija onečišćujućih tvari u zrak, sudeći prema podacima AZO-a koji pojašnjava i zašto.

'Nemaju sve tvrtke obavezu svake godine dostavljati podatke o mjerenjima. Naime, dio obveznika povremenih mjerenja ima obavezu provoditi mjerenja jedanput u tri ili jedanput u pet godina, tako da navedeni jedne godine jesu u popisu obveznika mjerenja, dok ih iduće dvije ili četiri godine neće biti u obveznicima mjerenja', pojašnjavaju u AZO-u.

Prema podacima iz Agencije za zaštitu okoliša, Univerzal se ne nalazi u očevidniku uporabnih dozvola kojima su utvrđeni objedinjeni uvjeti zaštite okoliša i rješenja o objedinjenim uvjetima zaštite okoliša. To čudi ne samo zato što je Uredba o postupku utvrđivanja objedinjenih uvjeta zaštite okoliša donijeta još 2008. godine, koliko zbog toga što je Univerzal 2011. uspio ishoditi, uz raniju dozvolu za suspaljivanje drvne mase, i dozvolu za termičku uporabu tridesetak vrsti industrijskog otpada među kojima je plastika, guma, miješana ambalaža i četiri vrste opasnog otpada.

Usprkos svemu, sudeći prema registru AZO-a, Energana Univerzala ne dostavlja toj agenciji emisije onečišćujućih tvari u zrak svake godine, a kamoli kontinuirano, što bi bilo za očekivati s obzirom na sve vrste otpada koje može (su)spaljivati, kao i količine koje prema dozvolama iznose 70.000 tona godišnje.

O radu Energane danas su se oglasili i u Univerzalu.

'Imamo sve potrebne dozvole, od uporabnih do dozvola za postupanje. Osim te dozvole, dobili smo i dozvolu za termičku obradu nekih ostalih vrsta otpada, što je vidljivo na stranicama Agencije ili u našem poduzeću', rekao je u ponedjeljak Marijan Kovačić, suvlasnik Univerzala.

Glede navoda da se u Energani (su)spaljuje komunalni otpad, suvlasnik Univerzala je rekao da tvrtka ima dozvolu i za energetsku uporabu tvz. goriva iz otpada.

'To je laka, goriva frakcija koja se u nekom postotku termički obrađuje, i to u obujmu od pet do osam posto tog energenta u odnosu na bazno gorivo. Glavno gorivo je biomasa iz poljoprivrede i šumarstva te drvne industrije, dakle drvo', rekao je Kovačić.

Unatrag godinu dana, kako je dodao, izvršeno je ukupno devet nadzora u Univerzalu i tom prilikom nisu utvrđene nikakve nepravilnosti, a posebno ne u Energani.

'Dakle, posao se odrađuje bez štetnog utjecaja na okoliš i zdravlje građana. Sve je zakonski. To dokazujemo kontinuiranim mjerenjima emisija na dimnjaku, i to iz minute u minutu. Zapisnikom i očevidom je utvrđeno da je sve u granicama. U postupku je da se ti podaci, prema zakonskoj regulativi, obrađuju metodom i prenose u Agenciju, a i naš je interes da se oni stave na internetske stranice Energane kako bi građanima bili dostupni svakog časa', najavio je Kovačić koji je ustvrdio da je razlog napisa o netransparentnom radu Univerzala u Regionalnom tjedniku to što je njegov vlasnik Davor Patafta.

Upitan je li 2010. godine u Energani izmjereno prekoračenje granične vrijednosti dušikovih oksida, rekao je tek da je 'mjereno sve što je bilo potrebno mjeriti sukladno zakonskoj regulativi'.