Sjedinjene Američke Države ne smatraju da su članstvo u NATO-u i potpuno vraćanje okupiranog teritorija izvedivi ciljevi za Ukrajinu, izjavio je Trumpov ministar obrane
Predsjednik SAD-a Donald Trump održao je u srijedu telefonske razgovore s ruskim i ukrajinskim čelnicima, a njegova administracija usredotočuje se na ono što naziva 'putnom kartom' za okončanje rata u Ukrajini.
Pregovori o prekidu sukoba, jedno od ključnih obećanja Trumpove kampanje, trebali bi započeti 'odmah', izjavio je američki predsjednik između poziva. U međuvremenu, njegov ministar obrane Pete Hegseth dao je najdetaljniji pregled stajališta američke administracije o ključnim pitanjima rata, od ukrajinskih nastojanja da uđu u NATO-u do teritorijalnih ciljeva te države, piše Al Jazeera.
Kako je protekao Trumpov razgovor s Putinom?
Trump je rekao da je razgovor od sat i pol bio 'vrlo produktivan' i da ruski predsjednik Vladimir Putin dijeli njegov cilj o okončanju rata. 'Kako smo se obojica složila, želimo zaustaviti milijune smrti u ratu Rusije i Ukrajine', napisao je Trump na Truth Socialu.
'Predsjednik Putin čak je upotrijebio moj vrlo snažan moto kampanje 'ZDRAV RAZUM'. Obojica jako vjerujemo u to', istaknuo je te kasnije izjavio da se on i Putin planiraju sastati licem u lice, vjerojatno u Saudijskoj Arabiji, 'u bliskoj budućnosti'.
Novinarka Al Jazeere Julia Šapovalova, izvještavajući iz Moskve, rekla je da je poziv Trumpa i Putina ulio nadu mnogim Rusima. 'Vjeruju da Trump aktivno pokušava ispuniti svoje obećanje o prekidu rata u Ukrajini', rekla je Šapovalova. 'Međutim još je dug put do bilo kakvih prekretnica u odnosima.'
Kako je protekao Trumpov razgovor sa Zelenskim?
Taj je razgovor također bio 'vrlo uspješan', rekao je Trump, dodajući da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski želi 'uspostaviti mir'.
Zelenski je izjavio da su on i Trump imali 'vrlo suštinsku' raspravu o gospodarskim i vojnim pitanjima, uključujući upotrebu ukrajinskih dronova. Također je kazao da ga je američki predsjednik obavijestio o svom prethodnom razgovoru s Putinom.
'Definiramo zajedničke korake s Amerikom kako bismo zaustavili rusku agresiju te zajamčili pouzdan i trajan mir', izjavio je Zelenski. 'Kao što je predsjednik Trump rekao: 'Završimo to.''
Međutim Trump je kasnije umanjio neke od glavnih ciljeva Zelenskog u ratu, rekavši novinarima da Ukrajina vjerojatno neće vratiti sav teritorij koji joj je Rusija oduzela niti se pridružiti NATO-u.
Trumpova vizija za kraj rata
Ministar obrane Pete Hegseth dao je dublji uvid u planove američke administracije o ključnim pitanjima oko budućih granica Ukrajine i njezinim sigurnosnim jamstvima tijekom sastanka s vojnim saveznicima te države u Bruxellesu.
Hegseth je naglasio da se Trumpova strategija temelji na 'realnom sagledavanju bojišta', na kojem Rusija uglavnom ima prednost. SAD se, rekao je, sve više usmjerava na vlastitu sigurnost i azijsko-pacifičku regiju, što znači smanjenje angažmana u Europi.
'Okončat ćemo ovaj razorni rat i uspostaviti trajan mir samo udruživanjem savezničke snage s realnom procjenom bojnog polja', izjavio je Hegseth pred Ukrajinskom obrambenom kontaktnom skupinom, koalicijom 57 zemalja koje ju vojno podupiru.
Hoće li Ukrajina ući u NATO?
Prema SAD-u – ne. Hegseth je otvoreno rekao da SAD 'ne vjeruje da je članstvo Ukrajine u NATO-u realan ishod dogovorenog rješenja'. Čak je i Zelenski priznao mogućnost da to možda nije izvedivo, sugerirajući 'plan B' za obranu u intervjuu za The Economist. 'Ako Ukrajina ne postane članica NATO-a, moramo izgraditi vojsku jednake veličine kao što je ruska', rekao je.
Što je s vraćanjem teritorija?
Moguće je da će Ukrajina vratiti dio teritorija pregovorima, ali ne treba očekivati povratak na granice prije 2014., kada je Rusija anektirala Krim, rekao je Trump. Hegseth je dodatno naglasio da bi 'juriti za iluzornim ciljem vraćanja Ukrajine prije 2014. samo produžilo rat i uzrokovalo više patnje'.
Kakva će biti sigurnosna jamstva za Ukrajinu?
Jamstva neće uključivati američke trupe na terenu, izjavio je Hegseth. Umjesto toga, sigurnost Ukrajine trebale bi osiguravati 'sposobne europske i neeuropske snage'. Ako bi te trupe bile raspoređene kao mirovne snage, ne bi trebale biti povezane s NATO-om.
Što slijedi?
Sljedeći ključan događaj je Minhenska sigurnosna konferencija, koja počinje u petak, a rat u Ukrajini bit će joj glavna tema. Zelenski i najviši ukrajinski dužnosnici sastat će se s američkim potpredsjednikom J.D.-jem Vanceom i državnim tajnikom Marcom Rubijem.
Keir Giles iz londonskog think tanka Chatham House upozorio je da su obećanja o miru 'bezvrijedna ako znače nagrađivanje agresora dok se Rusija priprema za daljnji rat'.