Stupio je na snagu sporazum o prekidu vatre za okončanje 13-mjesečnog sukoba između Izraela i libanonske oružane skupine Hezbolah
SAD i Francuska rekli su da će sporazum 'prekinuti borbe u Libanonu te osigurati Izrael od prijetnje Hezbolaha i drugih terorističkih organizacija koje djeluju iz Libanona'.
Hezbolahu je dano 60 dana da okonča svoju oružanu prisutnost u južnom Libanonu, a izraelske snage moraju se povući iz tog područja u istom razdoblju.
To je ono što znamo o prekidu vatre iz samog sporazuma i službenih brifinga, piše BBC.
Prekid vatre trebao bi biti trajan
Američki predsjednik Joe Biden rekao je novinarima u utorak navečer da je to 'zamišljeno kao trajni prekid neprijateljstava'.
Sporazum od 13 točaka između vlada Izraela i Libanona - a ne Hezbolaha - također kaže da su obje zemlje 'spremne poduzeti korake za promicanje uvjeta za trajno i sveobuhvatno rješenje'.
Navodi se da će libanonska vlada 'spriječiti Hezbolah i sve druge naoružane skupine na teritoriju Libanona u izvođenju bilo kakvih operacija protiv Izraela'.
Izrael, u međuvremenu, 'neće izvoditi nikakve ofenzivne vojne operacije protiv libanonskih ciljeva, uključujući civilne, vojne ili druge državne ciljeve, na teritoriju Libanona'.
Temelj dogovora je, ističe se, 'puna provedba, bez kršenja' rezolucije 1701 Vijeća sigurnosti UN-a, kojom je okončan posljednji rat 2006. godine.
Rezolucija je, između ostalog, zahtijevala od Hezbolaha da ukloni svoje borce i oružje iz područja između Plave linije - neslužbene granice između Libanona i Izraela - i rijeke Litani, oko 30 kilometara sjeverno.
Izrael je rekao da to nikada nije provedeno, što je omogućilo Hezbolahu da izgradi opsežnu infrastrukturu u tom području, dok je Libanon rekao da izraelska kršenja uključuju vojne letove iznad njegova teritorija.
U sporazumu se također navodi da je rezolucija ponovno potvrdila prethodne pozive Vijeća sigurnosti na 'razoružanje svih naoružanih skupina u Libanonu'.
10.000 libanonskih vojnika rasporedit će se na jugu
Biden je izjavio da se 'neće dopustiti da se obnovi teroristička infrastruktura Hezbolaha u južnom Libanonu'.
U sporazumu o prekidu vatre stoji da će se izraelske snage pomaknuti južno od Plave linije 'u fazama' u roku od 60 dana. Trupe libanonske vojske rasporedit će se 'paralelno' s položajima.
Visoki američki dužnosnik objasnio je to namjerom 'da se spriječi stvaranje vakuuma'.
Bez spominjanja Hezbolaha, u sporazumu se kaže da će libanonska vojska 'demontirati svu infrastrukturu i vojne položaje i zaplijeniti sve neovlašteno oružje' u onome što naziva područjem Južni Litani, kao i zaustaviti neovlašteni ulazak oružja u Libanon i demontirati sva neovlaštena postrojenja za proizvodnju oružja.
U sporazumu se također kaže da će 'libanonske službene vojne i sigurnosne snage, infrastruktura i oružje biti jedine naoružane skupine, oružje i povezani materijal koji će biti raspoređen' u području Južnog Litanija. Jedina iznimka je UN-ova mirovna misija u južnom Libanonu, Unifil, koja ima oko 10.000 vojnika.
Američki dužnosnik rekao je da to znači da će Hezbolah morati povući svoje borce i 'sve njihovo teško naoružanje' na sjever tog područja.
Karta područja Južnog Litanija pokazuje da se ono proteže sjeverno od rijeke na nekim lokacijama, osobito oko sela Johmor, te do Hasbaje i Šebe na istoku.
Prema sporazumu, ukupno 10.000 vojnika libanonske vojske na kraju će biti raspoređeno na jugu.
Međutim ostaju pitanja o ulozi trupa u provođenju prekida vatre i hoće li se suprotstaviti Hezbolahu ako to bude potrebno, što bi moglo pogoršati napetosti u zemlji u kojoj su duboke sektaške podjele.
Libanonska vojska također je rekla da nema resurse - novac, ljudstvo i opremu - da ispuni svoje obaveze, iako sporazum kaže da će SAD i Francuska surađivati s međunarodnom zajednicom kako bi joj pružili podršku da poboljša svoje sposobnosti.
Mnogi zapadni dužnosnici kažu da je Hezbolah oslabljen i da je ovo trenutak da libanonska vlada ponovno uspostavi kontrolu nad cijelim teritorijem zemlje.
SAD i Francuska nadzirat će provedbu
SAD i Francuska pridružit će se postojećem Tripartitnom mehanizmu, koji uključuje Unifil, izraelsku i libanonsku vojsku, a uspostavljen je kako bi pomogao u postizanju sporazuma o spornim pitanjima.
U sporazumu o prekidu vatre stoji da će SAD predsjedati 'preformuliranim i poboljšanim' mehanizmom koji će 'nadzirati, verificirati i pomagati u osiguravanju provedbe' obaveza obiju strana.
Očekuje se da će Izrael i Libanon prijaviti mehanizmu sva navodna kršenja.
'Ovo znači da će Sjedinjene Države, i preko diplomata i vojnog osoblja, primati bilo kakve pritužbe s bilo koje strane', rekao je viši američki dužnosnik. 'Informacije mogu teći u stvarnom vremenu kako bi se osiguralo da se odvrate sva potencijalna kršenja.'
Dužnosnik je također naglasio da 'neće biti američkih borbenih trupa u tom području'.
Izrael tvrdi da ima pravo odgovoriti na kršenja
U sporazumu se navodi da 'ove obaveze ne sprječavaju ni Izrael ni Libanon da iskoriste svoje inherentno pravo na samoobranu, u skladu s međunarodnim pravom'.
Premijer Netanyahu rekao je u utorak navečer da će Izrael 'zadržati punu slobodu vojne akcije' u Libanonu 'uz puno razumijevanje Sjedinjenih Država'.
'Ako Hezbolah prekrši sporazum i pokuša se naoružati, mi ćemo napasti. Ako pokuša obnoviti terorističku infrastrukturu blizu granice, mi ćemo napasti. Ako lansira raketu, ako iskopa tunel, ako doveze kamion s raketama, mi ćemo napasti', ustvrdio je.
Biden je podržao to stajalište, rekavši novinarima: 'Ako Hezbolah ili bilo tko drugi prekrši dogovor i počne predstavljati izravnu prijetnju Izraelu, tada Izrael zadržava pravo na samoobranu u skladu s međunarodnim pravom.'
Ali libanonski dužnosnici rekli su da će se usprotiviti bilo kakvom kršenju suvereniteta.