U Španjolskoj je u srijedu broj oboljelih od koronavirusa na dnevnoj razini porastao 1 posto, što je stopa slična onoj u posljednja četiri dana, a zdravstvene vlasti ocjenjuju da treba još koji dan pričekati za procjenu o učinku uvedenih mjera i njihovom ublažavanju
Prethodna tri dana stopa novozaraženih se bila spustila ispod 1 posto, a u srijedu je blago porasla pa je broj inficiranih osoba došao na 213.000.
„Mirni smo jer se situacija dobro razvija. Potrebno je pričekati još nekoliko dana da procijenimo učinak uvedenih mjera. Nakon toga ćemo donijeti odluke oko labavljenja mjera u skladu s planom prema vraćanju u normalu“, rekao je šef liječničke službe Fernando Simón na konferenciji za medije.
Premijer Pedro Sánchez najavio je u utorak labavljenje jednih od najstrožih mjera u Europi kroz četiri faze, čiji završetak očekuje krajem lipnja. Od nedjelje djeca smiju izlaziti na sat vremena u pratnji roditelja, a od subote će stanovnici smjeti izaći na sat vremena kako bi se individualno bavili sportom ili šetali.
"Čekamo sada detaljne upute oko ublažavanja mjera kako bismo znali smijemo li i kada izlaziti od subote. Ne znam još uvijek smiju li starije osobe poput mene van", rekla je u telefonskom razgovoru María Cruz koja će upravo u subotu napuniti 88 godina u istočnom gradu Jaca.
Kriza je daleko od završetka pa će mjere popuštanja biti provođene polako i postupno, upozorio je premijer u utorak.
U srijedu je preminulo 325 osoba, 24 više nego dan ranije, pa ukupan broj žrtava iznosi 24.275. Više preminulih imaju samo Italija i SAD.
Istovremeno u parlamentu traje rasprava tijekom koje vlada brani uvedene mjere, a oporba ju kritizira zbog kupljenog sanitarnog materijala s greškom, metodologije brojanja preminulih, te ju je optužila za manipuliranje podacima.
Liječnici i medicinske sestre izliječili su 109.000 od 213.000 oboljelih stanovnika, izvijestilo je ministarstvo zdravstva.
Na ulicama se život odvija kao i prethodnih dana. U Madridu stanovnici lica prekrivenih maskama ulaze u trgovine, gdje se na trenutke stvaraju redovi, a poneka osoba šeće psa suncem obasjanim ulicama. Autobusi voze prazni pustim dugačkim avenijama dok na nebu nema aviona.
Širenje zaraze je stavljeno pod kontrolu jer je 47 milijuna stanovnika već mjesec i pol dana zatvoreno u svojim domovima, a izlaze samo u trgovine s hranom, ljekarne, bolnice, kioske, banke, benzinske postaje te kako bi kratko prošetali psa. Na posao odlaze samo oni u nužnim zanimanjima poput proizvodnje i distribucije hrane, struje i plina te radnici u industriji i građevinarstvu.