Na valutnim je tržištima tečaj eura prošloga tjedna oslabio, drugi tjedan zaredom, jer rast prinosa na obveznice prezaduženih članica eurozone, posebice Španjolske, pokazuje da strahovanja od dužničke krize ne jenjavaju.
Cijena eura prema američkoj valuti oslabila je prošloga tjedna 0,2 posto, na 1,3075 dolara. U odnosu na japansku valutu, tečaj eura skliznuo je, pak, oko 1 posto, na 105,80 jena. I američka je valuta oslabila prema japanskoj, pa je cijena dolara pala 0,9 posto, na 80,90 jena.
Ulagače je na prodaju eura navela vijest da su španjolske banke u ožujku kod Europske središnje banke uzele rekordan iznos kredita od 316 milijardi eura, gotovo dvostruko više nego u veljači, jer im je pristup zajmovima na međubankarskom tržištu znatno otežan. To ukazuje na nezavidnu situaciju financijskog sustava te članice eurozone, pa su porasli i prinosi na španjolske državne obveznice, dosegnuvši gotovo šest posto.
Osim zbog strahovanja da će i Španjolskoj trebati međunarodna financijska pomoć, kao prije Grčkoj, Irskoj i Portugalu, euro je pod pritiskom i zbog zabrinjavajućeg rasta troškova zaduživanje Italije, trećeg po veličini gospodarstva eurozone. Italija je na ovotjednoj aukciji trogodišnjih obveznica morala platiti za cijeli postotni bod veće prinose nego na prošlomjesečnoj aukciji toga izdanja, što svjedoči o slabijem apetitu ulagača za njezinim dužničkim papirima.
'Reakcije na talijansku aukciju obveznica i izvedbu dionica španjolskih banaka pokazuju da se gomilaju problemi za euro', kazao je Stuart Frost, fond menadžer u tvrtki RWC Capital.
Osim toga, pozitivni učinci dviju aukcija jeftinih trogodišnjih zajmova, putem kojih je Europska središnja banka (ECB) krajem prošle i početkom ove godine u financijski sustav ubrizgala 1.000 milijardi eura, očigledno jenjavaju jer se ulagači klone španjolskih i obveznica drugih prezaduženih članica eurozone.
'Operacije dugoročnog refinanciranje svojedobno su naglo otklonile brige banaka u vezi s likvidnošću. No, čini se da magični učinci tih operacija jenjavaju', kazao je Minori Uchida, viši analitičar u banci Tokyo-Mitsubishi UFJ.
Ipak, analitičari ne očekuju veće gubitke eura, s obzirom da središnje banke Japana i SAD-a barem zasad ne kane odustati od vrlo popustljive monetarne politike.
Zabrinutosti u vezi dužničkih problema u perifernim članicama eurozone i skoka prinosa donekle je umirio dužnosnik ECB-a Benoit Coeure, podsjetivši nedavno da središnjoj banci ostaje opcija kupovine državnih obveznica, program koji je banka uvela s ciljem smirivanja pritisaka na tržištima obveznica.