Željko Cvrtila ističe da policijski službenici moraju dokazivati da su sredstva prisile primijenili sukladno zakonu.
Ubojstvo razbojnika u središtu Splita koji je jučer pokušao opljačkati splitsku Erste banke, a koji iza sebe ima podeblji dosje te je za ubojstvo odslužio 20 godina zatvora, i dalje izaziva veliki interes javnosti. Razbojnik Frane Petrinović (65) je bio poznat policiji jer je u Australiji odslužio višegodišnju zatvorsku kaznu zbog ubojstva djelatnika prilikom razbojstva u prodavaonicu, te je prije četiri godine deportiran u Hrvatsku. U prodavaonicu je ušao naoružan te je ukrao novac i zatim hicima teško ozlijedio djelatnika koji je uskoro umro.
Kad se smije koristiti oružje
Kriminalist Željko Cvrtila i odvjetnik Fran Olujić analizirali su za HRT okolnosti događaja, Cvrtila je naglasio da u slučajevima kada je utvrđeno da je u tijeku razbojništvo, policiji nije preporučljivo da se patrola izravno približava, s obzirom na mogućnost talačke situacije, što se i dogodilo u ovom slučaju. Policajci imaju zakonsko pravo na uporabu vatrenog oružja u četiri slučaja, prema članku 91. Zakona o policijskim poslovima.
To uključuje nužnu obranu, krajnju nuždu, hvatanje počinitelja kaznenog djela za koje je propisana minimalna kazna od 10 godina zatvora – što vrijedi za teška razbojništva s kaznom do 12 godina – te sprječavanje bijega takvih osoba. Također, oružje se može koristiti u slučajevima kada osoba bježi iz pritvora, uhićenja ili ako je za njom raspisana tjeralica zbog teškog kaznenog djela.
Ovakvi incidenti ne događaju se često
Odvjetnik Fran Olujić komentirao je zakonodavni okvir zaštite policajaca u ovakvim slučajevima, naglasivši da se ovakvi incidenti ne događaju često. Pojasnio je da se ovdje radi o nizu kaznenih djela u stjecaju, uključujući razbojništvo, otmicu i potencijalno pokušaj teškog ubojstva, ako se utvrdi da je osumnjičenik pucao na policajce.
- Država mora na svaki zakonom predviđeni način štititi živote policajaca, a ovakva ponašanja treba najoštrije sankcionirati. Iako nema savršenih zakona, naša zakonska rješenja su dobra, ali ih treba dosljedno primjenjivati, izjavio je Olujić.
Podsjetimo, Petrinović je jučer nekoliko minuta prije podneva ušao naoružan pištoljem u Erste banku u samom središtu Splita, u Gundulićevoj ulici te je od tamošnjih djelatnika uz prijetnju pištoljem tražio da mu predaju novac kojeg je spremio u sivu vrećicu, a onda zgrabio zaštitara i izašao iz banke. Na cesti je ugledao policijsko vozilo i dvije policajke nakon čega je zaštitar pobjegao u banku, a Petrinović je zapucao prema policajkama koje su uzvratile na napad.
Cvrtila ističe da policijski službenici moraju dokazivati da su sredstva prisile primijenili sukladno zakonu. Postoje povjerenstva i načelnici policijskih uprava koji procjenjuju opravdanost uporabe sile, no često se dogodi da policijski službenici, unatoč službenoj opravdanosti, završe u privatnim parnicama.
Zakon treba jasnije definirati
- Ovdje se vjerojatno radi o nužnoj obrani, što je pravno kompleksan pojam. Smatram da bi zakon trebao jasnije definirati situacije kada je dozvoljena uporaba oružja, primjerice u zaštiti vlastitog ili tuđeg života. Policajac mora donijeti odluku u djeliću sekunde, a kasnije se ta odluka podvrgava dugotrajnoj pravnoj analizi, objasnio je Cvrtila.
Olujić je dodao kako trenutno sudjeluje u kaznenom postupku na Županijskom sudu u Zagrebu, gdje su policajci optuženi za neovlaštenu uporabu vatrenog oružja, no već je optužno vijeće ocijenilo da nema osnove za nastavak postupka.
- Ako osoba tijekom razbojništva posegne za oružjem prema policiji, to se već smatra napadom, a policajac tada ima pravo na uporabu vatrenog oružja. No, propisi su previše komplicirani i potrebno ih je pojednostaviti, iako uz stalni nadzor kako bi se spriječila zlouporaba, rekao je. Zaključio je da ovaj slučaj šalje jasnu poruku: "Tko se mača laća, od mača će i poginuti". - Možda nije dobro što se ovo dogodilo, ali kada netko s oružjem krene pljačkati banku u neposrednoj blizini policijske uprave i suda, ishodi ovakvih situacija ne trebaju čuditi, rekao je.