NA ZNANJE I RAVNANJE

Šuica: Evo zašto smo odbacili izvješće o jednakosti

13.03.2014 u 12:53

Bionic
Reading

Dubravka Šuica poslala je tportalu iscrpan odgovor na pitanje zašto su HDZ-ovi europarlamentci i europarlamentarke glasali protiv Izvješća o jednakopravnosti muškaraca i žena, u kojemu se, između ostalog, države članice pozivalo da izjednače plaće za isti posao. Odgovor prenosimo u cijelosti

Europski parlament odbacio je rezoluciju kluba zastupnika Europske pučke stranke oko jednakopravnosti muškaraca i žena u Europskoj uniji 2012. godine. Zastupnici su odbacili i prijedlog rezolucije koju je predložila ljevica.

Izražavam žaljenje zbog nedostatka objektivnosti i konzultacija u pripremama oko ovog godišnjeg izvješća, a to je i stav izvjestiteljica iz Kluba zastupnika EPP-a Anne Delvaux i Mariyje Gabriel.

Od samog početka ljevica je u izvješću bila fokusirana na negativne efekte mjera štednje i njihove posljedice na zapošljavanje i javne službe i na taj način je kontinuirano skretala pozornost s temeljnog pitanja kojim se bavilo izvješće, a to je jednakopravnost muškaraca i žena na našem kontinentu. U nekoliko navrata EPP je pokušao da se rasprava fokusira upravo na to pitanje.

To je bio i razlog zašto je EPP odlučio podnijeti prijedlog rezolucije. Htjeli smo tekst u kojem se naglašava jednakopravnost muškaraca i žena kroz brojne aspekte a ne samo kroz (ne)zaposlenost i gospodarsku krizu. Fokusirali smo se na smanjenje razlika u plaćama, na povezivanju posla i obiteljskog života, na suzbijanju i borbi protiv nasilja nad ženama u ujednačenom i jasnom tekstu.

Klub zastupnika EPP-a je naravno aktivan i predan postizanju jednakopravnosti muškaraca i žena. Za jednakopravnost spolova su potrebni angažman i borba koji su potrebni svakoga dana, to je pitanje koje se tiče cijelog društva u cjelini. Radi se i o temeljnim pravima žena, a izvješće se ne može žrtvovati u nekakve političke ili ideološke svrhe.

EPP priznaje da je put do postizanje cilja jednakopravnosti muškaraca i žena dug, ali ne može se krivnju za sve prebaciti na krizu. Moramo tražiti rješenja.

EPP žali što naša pozicija nije dobila većinu ostalih zastupnika Europskog parlamenta, pa stoga nije mogla biti usvojena ujednačena pozicija.

Važno je naglasiti da se tako važna rasprava u Europskom parlamentu koja u načelu ima vodeću ulogu u zaštiti i očuvanju prava žena mogla voditi i izvan ideoloških okvira te predstaviti objektivan prijedlog kojeg zaslužuje institucija Europskog parlamenta kao i legitimna očekivanja žena i muškaraca oko pitanja jednakopravnosti spolova.

U rezoluciji je postojao odjeljak o pobačaju kojeg su EPP-ovi zastupnici odbacili kao i mjere štednje koje je ljevica nametala kao posljedica krize.
Osim toga, EPP je priložio vlastiti tekst na glasovanje koji je potvrdio jednakost žena i muškaraca i potrebu o izjednačavanju plaća, a nije govorio o svemu od igle do lokomotive.

U Hrvatskoj su neki mediji napisali da su pučani glasovali protiv jednakosti muškaraca i žena - Koja manipulacija!! Izvješće je zahtijevalo i opće pravo na pobačaj, zadiralo je u slobodu medija, zahtijevalo je određene intervencije u obrazovanje (što je, barem za sada, u isključivoj nadležnosti samih država članica EU-a). Pod parolom jednakosti žena i muškaraca nastojalo se progurati jedno ideološki obojano i jako pristrano izvješće.