Dok se diljem svijeta pokušava stati na kraj klasičnim cigaretama, čini se da svaki dan iskaču novi proizvodi bazirani na nikotinu te da, nažalost, dospijevaju i u ruke maloljetnika. Iako je prodaja duhanskih proizvoda zabranjena mlađima od 18, u Hrvatskoj se razbuktalo korištenje nikotinskih vrećica
Nastale ranih 2000-ih, nikotinske vrećice posljednjih mjeseci postale su pravi hit među hrvatskim školarcima. Radi se zapravo o dehidriranom nikotinu, pakiranom u vrećice s različitim okusima - od mentola do šumskog voća. Nikotinske vrećice vrlo su slične švedskom snusu, duhanu za oralnu uporabu koji se ne žvače, no za razliku od snusa - ne sadrže duhan.
Švedski snus zabranjen je od 1992. u Europskoj uniji, a Švedska kao članica izuzeta je od te zabrane na temelju Ugovora o pristupanju, ali pod uvjetom da zajamči da taj proizvod neće prodavati izvan zemlje, pojašnjava za tportal Ivan Ćelić, šef Zavoda za dualne poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče i psihijatar koji se bavi ovisnostima o sintetičkim drogama.
S nikotinskim vrećicama nešto je drugačija priča jer su noviji proizvod i zasad uglavnom dostupne. 'Porast nikotinskih vrećica dio je šireg trenda u kojem proizvođači duhana žele istaknuti alternative klasičnim cigaretama, uključujući e-cigarete. Za e-cigarete već imamo znanstvenu osnovu da dokažemo da su mnogo manje štetne od cigareta i da su učinkovita pomoć pri prestanku pušenja. Danas to ne možemo reći za nikotinske vrećice', kaže nam Ćelić.
S obzirom na to da se radi o novom proizvodu, a da posljedice konzumiranja nisu potpuno istražene, još uvijek je preuranjeno govoriti o nekoj trajnoj šteti koju izazivaju nikotinske vrećice. Međutim Ćelić itekako upozorava na već poznate štetne učinke nikotina.
'Kad uđe u mozak, nikotin stimulira acetilkolinske receptore koji igraju važnu ulogu u učenju, pamćenju i kognitivnoj obradi. U bilo kojem obliku stvara ovisnost i šteti mozgu u razvoju. Istodobna uporaba nikotinskih vrećica i drugih duhanskih proizvoda povećava rizik od ovisnosti. Od početka ove godine bilježimo pojedinačne slučajeve incidentnih situacija s učenicima završnih razreda osnovnih škola. Stoga je važno educirati ne samo učenike, nego i njihove roditelje te nastavnike', kaže Ćelić za tportal.
Osim izazivanja ovisnosti, nikotinske vrećice imaju fizički vidljivije posljedice, s obzirom na to da se stavljaju između gornje usne i desni. 'Konzumacija nikotinskih vrećica može izazvati probleme s desnima. Kada se stavljaju između gornje usne i desni, nikotin i drugi kemijski spojevi iz vrećica dolaze u izravni kontakt s desnima i usnom sluznicom, što može izazvati iritaciju, upalu i parodontozu. Problemi s desnima nisu samo estetski problem, nego i ozbiljna ugroza po oralno zdravlje', kaže Ćelić, dodavši da dugotrajna uporaba nikotinskih vrećica samo povećava rizik od ovih problema.
Za razliku od nekih težih droga, nikotinske vrećice, koliko je poznato našem sugovorniku, nisu izazvale smrtne slučajeve. 'No jesu intoksikaciju djece i adolescenata, uz smeteno i dezorijentirano ponašanje, što je zahtijevalo hitnu medicinsku intervenciju', dodaje.
'Najvažnije je onemogućiti prodaju nikotinskih vrećica maloljetnim osobama jer su posljedice po mentalno i fizičko zdravlje mladih ljudi najpogubnije. U Belgiji se zabranjuje oglašavanje ovih proizvoda i njihova prodaja maloljetnicima. Međutim, kao rezultat ograničenog nadzora i činjenice da su ti relativno novi proizvodi još uvijek u zakonski sivoj zoni, djeca i adolescenti dolaze u kontakt sa snusom', zaključuje Ćelić.