SVIJET U SEDAM DANA

Svijet se dobrano namučio zakamuflirati 'shithole countries'; od nužnika do parenja vukova

21.01.2018 u 09:41

Bionic
Reading

Zambija je iskoristila Trumpovu skandaloznu izjavu o zemljama drugog reda za ironičnu turističku promociju. Zašto Norvežani ne žele u Ameriku? Tko je najveći uzgajivač krzna na svijetu? Zašto su Libanonci zabranili 'Novine', najnoviji film Stevena Spielberga? Japanski premijer Shinzo Abe stigao je u povijesni posjet Rumunjskoj, ali domaćina nije zatekao kod kuće... O događajima koji su obilježili prošli tjedan u svijetu čitajte u tjednom pregledu Davorke Grenac

U oglasu sa slikom krajobraza okupanim suncem i sloganom 'Posjetite prkno zemlju Zambiju... gdje se zvijezde i pruge nalaze samo na nebu i zebrama', turistički portal Zambiatousirm.com poziva vas da izaberete destinaciju 'u kojoj su spektakularni pejzaži i divljina naši glavni aduti'.

Oglas je nadahnut skandaloznim pitanjem Donalda Trumpa zašto Amerika prima imigrante iz 'prkno zemalja', misleći na Haiti, El Salvador i afričke nacije, a ne iz Norveške. Naravno, ironična primjedba o zvijezdama i prugama odnosi se na američku zastavu, a 'glavni adut' (trump card) na predsjednika koji već drugi tjedan zaredom izaziva burne osude ne samo u prozvanim zemljama, nego u cijelom svijetu, gdje ga proglašavaju rasistom.

Mnogi nisu znali kako pristojno prevesti njegovu vulgarnost. Kinezi su shithole countries opisali kao 'zemlje koje sisaju', Japanci kao 'zemlje prljave poput nužnika', Nijemci kao 'paklene rupe', Tajvanci kao 'zemlje u kojima ptice ne polažu jaja', a Newsweek citira i 'vukojebinu' jednog hrvatskog lista, prevodeći to kao 'zemlju gdje se vukovi vole pariti'. Vatikanski mediji su uskratili prijevod.

Doista, zašto norveški imigranti ne hrle u SAD, kako to želi Trump? Od 1,18 milijuna osoba koje su 2016. dobile pravo stalnog boravka u SAD-u, samo je 362 rođeno u Norveškoj, a od 753.060 osoba, koliko ih je te godine postalo američkim građanima, samo su 93 Norvežani, podsjeća magazin The Atlantic, pa neznatan interes Skandinavaca za obećanu zemlju list obrazlaže: Norveška je jedno od najbogatijih mjesta na svijetu. Norvežani imaju duži očekivani životni vijek od Amerikanaca, nižu stopu smrtnosti novorođenčadi, nisku nezaposlenost i pristup tržištu rada EU-a, iako Norveška nije njezin član. Neprofitna organizacija za istraživanje političkih sloboda Freedom House stavlja je sa Švedskom i San Marinom na prvo mjesto najslobodnijih (SAD je na dalekom 45. mjestu). Reporteri bez granica daju joj prvo mjesto po medijskim slobodama (SAD je 43.), prema Indeksu prosperiteta za 2017. prva je u svijetu (SAD je 18.) i – prema Izvješću o najsretnijim zemljama u 2017. - opet je prva, a SAD 14. Ukratko – piše The Atlantic – ne vidimo ekonomskog, ni drugog razloga da Norvežani emigriraju u Novi svijet.

  • +3
Norveška Izvor: Guliver/Thinkstock / Autor: Thinkstock

Čime se Norvežani trenutačno bave? Kanadskim kunama i lisicama. Prošlog tjedna norveška konzervativna premijerka Erna Solberg je obećala ukidanje farmi krzna do 2025. godine jer bez Liberalne stranke, oštrog protivnika uzgoja i nošenja krzna, ne bi imala dovoljno ruku u parlamentu. Zatvaranjem blizu 300 farmi, na kojima se godišnje uzgoji 700.000 kanadskih kuna i 110.000 lisica, Norveška se pridružuje klubu od 14 europskih zemalja koje su već donijele zabranu, a među njima je Hrvatska. Njihova susjedica Švedska tek najavljuje istragu o situaciji na svojim farmama, u 23 savezne američke države 300 farmi uzgaja tri milijuna kanadskih kuna godišnje, ali glavni uzgajivač je Kina, kojoj zabrana ne pada na pamet. Tako će fine dame u finim modnim kućama i nadalje moći kupovati dlakavu modu.

Čini se da se prošlog tjedna više brinulo o humanom odnosu prema lisicama, jastozima i ribama nego prema imigrantima. Švicarska je vlada zabranila bacanje živih jastoga i rakova u kipuću vodu te njihov transport u ledu jer studije pokazuju da zbog naprednog živčanog sustava mogu osjećati bol, dok su europski zastupnici glasali o novim mjerama koje utječu na ribolov u cijeloj Europskoj uniji, uključujući potpunu zabranu korištenja pulsiranih električnih struja u lovu ribe. Ova je kontroverzna metoda u EU bila zabranjena 1998., ali je proteklog desetljeća bilo odobreno nekoliko izuzeća za Sjeverno more.

  • +2
Kuhani jastog Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Najnoviji film Stevena Spielberga 'Novine' trebao je stići u libanonska kina 18. siječnja, ali ga je zabranio Odbor za cenzuru Opće uprave za sigurnost. Libanon je član Arapske lige, što ga obvezuje na bojkot Izraela, izjavio je glasnogovornik Odbora Nabil Hanoun, iako se ostale članice toga više ne pridržavaju. Razlog su, objasnio je, veze redatelja s Izraelom. Naročito im je zasmetao milijun dolara, koliko je Spielberg donirao Izraelu tijekom jednomjesečnog rata protiv Hezbollaha 2006., u kojemu je poginulo 1000 libanonskih i 43 izraelska civila (Izrael je službeno još u ratu s Libanonom).

Prošle godine bilo je zabranjeno i prikazivanje 'Wonder Woman' jer je glavna junakinja Gal Radot bivša izraelska vojnikinja. Javnost je ovih dana graknula protiv Elieja Saaba, jer se na Instagramu tog libanonskog modnog dizajnera pojavila Gal Radot u njegovoj kreaciji. U prosincu je zabranjen film 'Džungla', temeljen na autobiografiji Izraelca Yossija Ghinsberga. Općenito, promatrači zaključuju da se bojkot i zabrane podudaraju sa širim pritiscima protiv slobode govora, vidljivima otkako je 2016. predsjednik Libanona postao Michel Aoun.  

Japanski premijer Shinzo Abe prošlog utorka prevalio je 8700 kilometara da dođe u povijesni posjet Rumunjskoj, ali domaćina nije bilo kod kuće. Umjesto susreta s rumunjskim premijerom Mihaiom Tudoseom, Rumunji su Abea i njegovu suprugu odveli u razgledanje bukureštanskog Etnografskog muzeja Dimitrie Gusti. Dan ranije Mihai Tudose podnio je ostavku, samo sedam mjeseci nakon dolaska na vlast, jer su mu njegovi socijaldemokrati uskratili potporu. Budući da Partidul Social Democrat (PSD) ima solidnu većinu u parlamentu, novi izbori nisu na vidiku te je stranka za Tudoseovu nasljednicu nominirala europarlamentarku Vioricu Dancilu.

P.S. Zbog jedne reklame dječje odjeće švedski lanac brze mode H&M došao je prije desetak dana u gadne nevolje. Na njoj crni dječak nosi majicu s natpisom 'Coolest monkey in the jungle' (glavni majmun u džungli), u prenesenom značenju glavni frajer u kvartu. Nije trebalo dugo da se društvene mreže usiju od prosvjeda i optužbi za rasizam te da u Južnoafričkoj Republici prosvjednici porazbijaju trgovine H&M-a. Lanac se skrušeno ispričao i spornu majicu povukao iz prodaje, ali ulje na vatru dodala je majka petogodišnjeg manekena Liama Manga porukom uvrijeđenima da od muhe ne prave slona. Najljući crni prosvjednici optužili su je da se obranom H&M-a prodaje lancu za šaku Judinih škuda, jer želi spasiti solidne honorare maloljetnog sina. Prijetnje su postale toliko žestoke da je ova švedska obitelj prošlog tjedna iz sigurnosnih razloga napustila Stockholm i preselila se na nepoznatu adresu.