Svjetski dan AIDS-a 1. prosinca posvećen je širenju svijesti o infekciji virusom HIV-a i poticanju globalnog zajedništva u prevenciji zaraze tim virusom po kojoj je Hrvatska, 38 godina nakon prvih otkrivenih slučajeva, i dalje među zemljama s niskom učestalošću
Ovogodišnjim sloganom svjetske kampanje "Prepustimo vodstvo zajednici" ističe se važnost uključenosti zajednice u prevenciju HIV-a/AIDS-a, njezina ključna uloga u suočavanju s izazovima te bolesti i postizanju globalnih ciljeva prevencije radi završetka epidemije,
U Hrvatskoj je na godinu prosječno 90 novodijagnosticiranih slučajeva HIV-a/AIDS-a, pa smo sa stopom od 2,3 na 100.000 stanovnika zemlja s niskom učestalošću infekcije.
No, iz Hrvatske udruge za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV) ističu kako je najveći problem osoba s HIV-om stigma, a ne njihova bolest, za koju postoje uspješni antivirusni lijekovi. Još je mnogo mitova o rizicima za prijenos virusa, putovima prijenosa i posljedicama infekcije te zabluda povezanih s rizičnim ponašanjem.
Pri eliminaciji stigme, što je i jedan od globalnih ciljeva završetka epidemije, treba uzeti u obzir da imamo nisku razinu pojavnosti infekcije u općoj populaciji, a osoba koja živi s HIV-om i redovito se liječi više nije zarazna za svojega spolnog partnera, što malo ljudi zna, napominje predsjednik HUHIV-a Tomislav Beganović.
Ove godine 79 novodijagnosticiranih
U Hrvatskoj je ove godine HIV dijagnosticiran u 79 osoba, uključujući 12 novooboljelih od AIDS-a, te devet umrlih od posljedica AIDS-a.
Prema podacima Registra za HIV/AIDS - od 1985., kada su otkriveni prvi slučajevi zaraze HIV-om u Hrvatskoj, do polovine studenoga ove godine taj je virus dijagnosticiran u 2097 osoba - 88,6 posto muškaraca i 11,4 posto žena. Od toga ih je od AIDS-a oboljelo 627, a umrlo 266.
Tportal je i na WhatsAppu
Želite dobivati najvažnije vijesti dana na WhatsApp: Zapratite tportalov kanal OVDJE i kliknite 'Prati'
Prema putu prijenosa u ukupnom broju oboljelih najveći udio čini seksualni odnos između muškaraca (70 posto), a drugi najčešći put prijenosa je spolni odnos između žene i muškarca (19 posto). Udio zaraženih putem injektiranja droga je pet posto.
Voditeljica Odjela za HIV, spolno i krvlju prenosive bolesti Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a Tatjana Nemeth Blažić ocjenjuje stanje u Hrvatskoj "relativno povoljnim" i smatra kako ga je potrebno održavati pojačanom i poboljšanom prevencijom usmjerenom prema skupinama izloženima većem riziku zaraze. Pritom ističe testiranje i testiranje u zajednici kao ključno za globalno sprječavanje novih infekcija.
U Hrvatskoj je dostupno dobrovoljno savjetovanje te anonimno i besplatno (bez uputnice) testiranje na HIV i druge spolno prenosive infekcije (SPI) u centrima za testiranje u zavodima za javno zdravstvo. Te usluge već 10 godina nudi i HUHIV-ov "CheckPoint Zagreb".
Testirano je više od 2000 osoba, od kojih je njih 167 bilo pozitivno.