Repovi izgradnje objekta Mall of Split, najvećeg trgovačkog centra u Dalmaciji, tri godine nakon njegova otvorenja povlače se po sudovima u sporu vrijednom gotovo deset milijuna kuna. Upravo za taj golemi iznos mogla bi ostati kratka splitska gradska blagajna: Grad Split ustrajno šalje rješenja o ovrsi, no ona se odbijaju na višim instancama
Radi se o iznosu koji otprilike odgovara godišnjem turističkom paušalu za tridesetak tisuća postelja u ovom gradu i tome da je usvojen prijedlog o njegovu povećanju, a tek je nešto manji od iznosa koji zaposleni Splićani uplaćuju nakon povećanja prireza s 10 na 15 posto. Također, radi se o jednom od većih zaostataka iz mandata prethodnog gradonačelnika Ive Baldasara, jer je on u jednom trenutku povukao potez koji se iz današnje perspektive može smatrati svojevrsnim pogodovanjem investitorima.
Mall of Split započelo se graditi tijekom 2011. godine, u doba Željka Keruma, no zbog niza problema oko pristupnih prometnica proces se razvukao na punih pet godina. Paralelno je trajala procedura naplate 47,3 milijuna kuna komunalnog doprinosa: prva polovica plaćena je još 2011. godine, no preostalih 23,6 milijuna tvrtka Mejaši Prvi dugovala je gradskom proračunu još godinama te su na taj iznos obračunavane zatezne kamate. One su u idućih nekoliko godina dosegnule točno 9.379.697,42 kune.
Tada, 6. kolovoza 2014. godine, splitski gradonačelnik Ivo Baldasar i investitor Kristijan Gelo u uredu javnog bilježnika Dalibora Pavlovića sklapaju sporazum po kojemu je tvrtka Mejaši Prvi dužna u roku od deset dana platiti zaostalih 23,6 milijuna kuna, što je i učinjeno.
Zauzvrat, Baldasar je pristao vratiti sve instrumente osiguranja koje je Grad Split tada imao, od mjenica do založnog prava, te povući sve ovrhe na računima i nekretninama investitora. Goleme zatezne kamate u sporazumu nisu ni spomenute.
Baldasar: Bilo je komplicirano...
Ondašnjeg splitskog gradonačelnika mediji su prozivali zbog takvog poteza i upozoravali ga na potencijalnu štetu, a oglašavala se i oporba, no Baldasar je tvrdio da 'Grad Split neće biti na gubitku jer će kamate utjerati sudskim putem'. To se nije dogodilo, dapače: spor je izgubljen, a ostalo je zabilježeno čuđenje suca Trgovačkog suda Ive Bakalića upravo zbog odustajanja od mjenica, ovrha i ostalih instrumenata osiguranja, čime bi se sva potraživanja mogla elegantno naplatiti.
'Rekao bih da je nešto ostalo u zraku. Sklopili ste sporazum u kojem kažete da se potraživanje od 23 milijuna kuna odnosi na glavnicu, ali je isto tako činjenica da vraćate sva sredstva osiguranja i da za eventualno potraživanje s osnova kamata ostajete potpuno nezaštićeni. To je ono što je nelogično u cijeloj priči', kazao je sudac Bakalić na ročištu u rujnu 2015. godine.
Što ga je nagnalo na ovaj potez, upitali smo danas i samog Ivu Baldasara. Ukratko, kaže da se ne može sjetiti.
'Bio je to kompliciran slučaj, a ja kao gradonačelnik više sam se bavio problemom pristupnih cesta. Ne, ne mogu se prisjetiti o čemu se konkretno radi, bilo je tu jako puno papira…', sve je što je kazao za tportal. Obećao se dodatno javiti ako osvježi pamćenje.
Potkraj 2016. godine gradske službe izdaju rješenje o ovrsi 9,3 milijuna kuna, no investitori ulažu žalbu koju potom uvažava Splitsko-dalmatinska županija kao drugostupanjsko tijelo. Grad Split pokreće i spor pred Upravnim sudom, no u srpnju prošle godine ponovno ga gubi s obrazloženjem da je, ukratko, u ovom slučaju nastupila zastara. I investitor i Županija i sud smatraju da je prošlo više od pet godina predviđenih zakonom, što je rok za naplatu potraživanja, jer kao osnovu računaju 2011. godinu. Grad Split pak upozorava da se u međuvremenu dogodio niz poteza koji prekidaju zastaru, pa tako i sporni Baldasarov sporazum iz ljeta 2014. godine.
Opet će pokrenuti upravni spor
Kako doznaje tportal, Grad Split potkraj studenoga prošle godine ponovno je izdao rješenje o ovrsi spornog iznosa, no Mejaši Prvi na to su se žalili, pa je Grad Split na to odgovorio, a u roku od dva tjedna Splitsko-dalmatinska županija ponovno je stala na stranu investitora. Iz splitske gradske uprave tportal je dobio potvrdu da namjeravaju inzistirati do kraja i ponovno pokrenuti upravni spor.
'Iskoristit ćemo sve moguće pravne alate kako bismo došli do novca koji pripada Gradu', kazano nam je u Banovini.
Razni istražni organi proteklih godina bavili su se odnosom između prethodne gradske uprave i investitora Mall of Splita, a u ožujku 2017. godine to je potvrdio i tadašnji gradonačelnik Ivo Baldasar. Nakon izvida koje je proveo USKOK ništa vidljivo nije se dogodilo.