NAJMASOVNIJI NAPADI U 10 GODINA RATA

Talibanska demonstracija sile, loš znak za budućnost

16.04.2012 u 22:14

Bionic
Reading

Usklađeni talibanski napadi u Kabulu i drugdje, završeni u ponedjeljak nakon 17 sati borbe s 47 žrtava, najmasovniji su napadi u 10 godina rata i težak izazov za budućnost Afganistana iz kojeg se 2014. međunarodne snage trebaju povući, ocjenjuju diplomati i stručnjaci

Spektakularne gerilske akcije kojima su talibani počeli tradicionalnu proljetnu ofenzivu, završile su smrću 36 napadača, osam pripadnika afganistanskih snaga i troje civila te s desecima ranjenih. Izvedeni su ni mjesec dana prije summita NATO-a u Chicagu na kojem će se razgovarati upravo o povlačenju međunarodnih snaga (ISAF) krajem 2014., i predaji odgovornosti za sigurnost zemlje u ruke samih Afganistanaca.

I dok je afganistanski predsjednik Hamid Karzai kritizirao propuste u radu obavještajnih služi, američki veleposlanik Ryan Crocker i američki general John Allen, zapovjednik ISAF-a, pohvalili su brzu reakciju afganistanskih snaga.

No zapadni diplomati i stručnjaci ne dijele njihovo mišljenje.

'Činjenica da su uspjeli simultano izvesti tako složene napade pokazuje do kojeg su stupnja usavršili sposobnost kretanja da ne budu uočeni', ističe Martine van Bijlert iz Mreže analitičara Afganistana.

'Čak iako su afganistanske snage pokazale bolju spremnost uzvratiti, talibani su jasno pokazali svoju sposobnost napada na koordinirani način gdje žele i kada to žele', navodi pak zapadni diplomat u Kabulu.

Gerilci-kamikaze su aktiviranjem pojasa s eksplozivom ciljali državne simbole: parlament, potpredsjednika, zatim ISAF te zapadna veleposlanstva u prijestolnici i državne zgrade u tri druga grada.

'To je prava gerila, ona svjedoči želju i odlučnost da napadne simbole, stekne medijsku pozornost, rabi silu i svime time loše se piše za budućnost zemlje', kaže drugi diplomat.


Svrgnuti s vlasti 2001., međunarodnom operacijom koju su predvodile Sjedinjene Države, talibani su znatno ojačali u zadnje tri godine. Akcije su proširili na gotovo cjelokupni teritorij sve do glavnoga grada koji je postao istinska sigurnosna utvrda, ali je za njih, pokazalo se, laka meta jer računaju na samoubojice, moćno oružje.

Mjesecima SAD poziva talibanske vođe da se uključe u pregovore o sudjelovanju u vlasti. Oni su odgovorili da su spremni, ali uz vlastite stroge uvjete.

Neimenovani zapadni diplomat drži da 'ti napadi ne ugrožavaju proces dijaloga', već 'talibani njima žele pojačati svoj ulog i nametnuti se kao snažna strana u pregovorima s Amerikancima'.

Clinton razgovarala s pakistanskom ministricom o napadima

Američka državna tajnica Hillary Clinton razgovarala je telefonski s pakistanskom ministricom vanjskih poslova Hinom Rabbani Khar o združenim naporima dviju zemalja u borbi protiv militanata nakon nedjeljnih napada u Afganistanu, rekao je izvor iz State Departmenta

Afganistanski talibani u nedjelju su iz svih vrsta oružja napali Kabul u jednom od najozbiljnijih napada na glavni grad u proteklih deset godina. 'Clinton je istaknula zajedničku odgovornost SAD, ISAF-a u Afganistanu i Pakistana da energično odgovorimo... da se suprotstavimo teroristima i nasilnim ekstremistima i porazimo ih', reka je taj izvor. Clinton je u posjetu Brazilu.