Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani izjavio je kako je Italija od Slovenije zatražila privremenu suspenziju Schengenskog sporazuma zbog opasnosti od infiltracije terorista. Slovenski MUP kaže kako službenu obavijest o tome još nisu zaprimili. Kontrole na talijansko-slovenskoj granici na snazi su do 18. lipnja, a nakon toga Italija treba odlučiti o njihovom produženju ili ukidanju
Talijanska novinska agencija Ansa prenijela je u nedjelju izjavu talijanskog ministra vanjskih poslova i zamjenika premijera Antonija Tajanija, koji je, govoreći na kongresu Južnotirolske narodne stranke (SVP) u Meranu, rekao da je Italija 'zatražila privremenu suspenziju Schengena sporazuma sa Slovenijom zbog opasnosti od infiltracije terorista među izbjeglice koje preko ove zemlje dolaze s Bliskog istoka'.
Talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Piantedosi rekao je prošlog listopada kada je uvedena granična kontrola da je talijanska istočna granica točka dolaska ilegalnih izbjeglica s tzv. balkanske rute. Naglasio je da među njima ima i terorista povezanih s džihadom i Islamskom državom, a talijanske vlasti od ilegalnih prelazaka granice namjeravaju ih odvratiti graničnim kontrolama.
Prema podacima koje je objavio Piantedosi, u prvih pet mjeseci nadzora na slovenskoj granici policijske službe ušle su u trag 2200 stranaca s nereguliranim statusom. Više od 1330 je odbijen ulazak u zemlju, a 118 je uhićeno, od čega njih 65 za pomaganje i podržavanje ilegalne imigracije.
Slovensko ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da od talijanskog MUP-a nisu primili službenu obavijest o produljenju kontrole na talijansko-slovenskoj granici. 'Italija od listopada prošle godine zbog promijenjene situacije u Europi i na Bliskom istoku te povećana razina prijetnje zbog terorizma, a kontrole na talijansko-slovenskoj granici na snazi su do 18. lipnja', dodaju iz slovenskog MUP-a.
Zbog najave talijanskih vlasti o suspenziji Schengenskog sporazuma sa Slovenijom, Klub zastupnika oporbene Slovenske demokratske stranke (SDS) traži sazivanje hitne sjednice saborskog Odbora za unutarnje poslove, državnu upravu i lokalnu samoupravu. 'Smatramo da najnoviji potez Italije pokazuje nepovjerenje u slovensku politiku i uspješnost u sprječavanju ilegalnih migracija i zato predlažemo sazivanje hitnog sastanka na kojem bi se detaljnije raspravljalo o ovoj temi', priopćili su iz Janšine stranke.
Europarlamentarac iz redova socijaldemokrata Matjaž Nemec oštro je reagirao na potez Italije i ministra Tajanija. Opisao ih je kao 'jasno politički motivirane, usmjerene uglavnom na unutarnju javnost u Italiji prije europskih izbora'. 'Italija je odlučila odgovornost za vođenje migracijske politike izvesti na Albaniju i prijetiti Sloveniji, što je protivno dobrosusjedskim odnosima i iskrenoj suradnji unutar EU'. Ocijenio je da je Tajanijev postupak predstava za javnost te pozvao Sloveniju da ne produžava kontrolu s Hrvatskom.
Italija je u listopadu prošle godine uvela granične kontrole sa Slovenijom. Slovenija je zatim 21. listopada prošle godine uvela privremene kontrole na unutarnjoj schengenskoj granici s Hrvatskom i Mađarskom. Kako objašnjavaju iz ministarstva, radi se o privremenoj mjeri zbog povećane opasnosti od terorizma, a kontrola će trajati do 22. lipnja. Iz ministarstva dodaju i kako intenzivno proučavaju mogućnosti produljenja ili ukidanja graničnih kontrola.
Ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar rekao je krajem travnja da će odluka o tome hoće li Slovenija produžiti granične kontrole s Hrvatskom i Mađarskom biti poznata idućih dana. Istaknuo je da se situacija na Bliskom istoku pogoršala od listopada, kada je Slovenija uvela kontrolu.