Najutjecajnija glazbenica i najutjecajniji političar svijeta nikako ne mogu na zelenu granu. Njihov sukob odvija se na margini političkih i glazbenih karijera, a oboje su u određenim trenucima oštrili zube na onome drugome. Donosimo kronologiju njihovih, srećom samo verbalnih, obračuna
Sve je počelo 2017. i nastavlja se do danas te postaje sve složenije. Taylor Swift prije toga nije bila politički angažirana te nije bila na glasu kao glazbenica koja govori o politici. Jedini put kada se tome približila dogodilo se na samom početku njezine karijere. Manje poznata činjenica je da je 2008. komentirala pobjedu demokrata Baracka Obame, ali ga prije toga nije javno podržala, kao što američki glazbenici obično rade.
'Nikada nisam vidjela ovoliko sretnu zemlju zbog političke odluke. Drago mi je da su ovo bili moji prvi izbori', rekla je tada devetnaestogodišnja Swift. Inspirirana Obaminom pobjedom nad Johnom McCainom, napisala je samo jednu riječ - 'change'.
U intervjuu za vrijeme promocije albuma 'Red', u američkom talk showu rekla je da ima pravo glasati, ali da nema pravo govoriti drugima za koga da to čine. Međutim 2017. godine dogodila se promjena. Swift je završila na sudu s radijskim voditeljem Davidom Muellerom. Posrijedi je bilo seksualno napastovanje jer ju je backstageu 2013. uhvatio za stražnjicu. Swift ga je tužila za simboličan jedan dolar i na kraju pobijedila.
Nove vrijednosti
U Netflixovu dokumentarcu 'Miss Americana' ispričala je da je to bio ključan trenutak u njezinu životu i da želi biti jasna oko svojih izbora i vrijednosti. Napravila je to objavom na Instagramu, kojom je podržala demokratskog kandidata Phila Bredesena za guvernera savezne države Tennessee, a ne republikanku Marshu Blackburn.
'Pišem ovaj post o nadolazećim izborima u sredini mandata 6. studenog, na kojima ću glasati u državi Tennessee. U prošlosti sam bila nesklona javnom iznošenju svojih političkih mišljenja, ali zbog nekoliko događaja u mom životu i svijetu u posljednje dvije godine sada imam drugačije mišljenje', napisala je Swift u objavi na Instagramu.
Malo je reći da je javnost eksplodirala. Nitko nije mogao vjerovati da je Swift konačno odlučila obznaniti svoje političko stajalište nakon godina špekulacija. I za to postoji razlog - u ključnom trenutku u američkoj povijesti odlučila je ostati po strani. Na dan kontroverznih izbora 2016., na kojima su se sučelili Hillary Clinton i Donald Trump, samo je napisala: 'Danas je dan. Izađite i GLASAJTE.' Nemali broj Amerikanaca protumačio je to tako da je glasala za Trumpa, ali nije imala hrabrosti priznati to. Njezine kolegice, poput Beyonce, Rihanne i Mary J. Blige, nastupale su na predizbornim skupovima dok je ona odlučila ostati izvan svega. Novinar Rolling Stonea Robert Sheffield nazvao je to 'najglupljom greškom u njezinoj karijeri'. Swift je odlučila da je ne želi ponoviti, a njezinu podršku demokratkinji Blackburn komentirao je i Trump, tada služeći prvi mandat u Bijeloj kući.
'Siguran sam da Taylor Swift ništa ne zna o Blackburn', napisao je na svom tadašnjem profilu na Twitteru te dodao da njezinu glazbu voli 25 posto manje nego ranije. Ona je odgovorila tako da je taj dan stavila popust u svom webshopu u točno tom iznosu. Ovo je bila njihova prva interakcija, a svaka nova postat će sve gorča.
Nemilosrdni Nashville
Jedan od razloga zbog kojih je Swift odbijala komentirati politiku to je što dolazi iz svijeta country glazbe. Taj je žanr oduvijek povezan s republikancima, a zna se da njegovi ljubitelji ne opraštaju i ne zaboravljaju lako, pa skoro i nikako. Njeguju konzervativne vrijednosti i nemilosrdni su prema članovima zajednice koji zauzmu drugačije stajalište. Primjer je bend Dixie Chicks, potpuno uklonjen iz sfere country mainstreama zbog izjava o Bushu i Iračkom ratu na koncertu u Londonu. Članica benda Natalie Maines kazala je da se srami što Bush dolazi iz njihove savezne države Teksas jer nisu podržavale invaziju na Irak 2003. Nakon toga su se palile njihove ploče, lomili CD-ovi, a country radijske stanice stavile su ih na crnu listu.
Swift je u to vrijeme imala 14 godina te je bila svjedok tog događaja. Ispričala je da su tada izvršni direktori izdavačkih kuća govorili da je za sve glazbenice glasilo pravilo da ne budu kao Chicks. Uz to, tek je počela ulaziti u svijet glazbe, bila je mlada i neiskusna. Ono što se dogodilo Dixie Chicks vidjela je kao poruku - ne miješaj se ako želiš uspjeti.
Kada je odlučila prestati s pristojnim odgovorima i smješkanjem, pozvala je Dixie Chicks da gostuju na njezinom albumu 'Lover' 2019. Tako je glazbom ponudila svoj odgovor na sito i rešeto kroz koje je prošao ovaj teksaški bend, a zajedno su snimile pjesmu 'Soon You’ll Get Better'. Swift je novinaru Zaneu Loweu kazala da je na tom albumu bila političnija nego prije i da svaki dan čita samo vijesti vezane za politiku. To se može iščitati u pjesmama poput 'Miss Americana & Heartbreak Prince' - We're so sad, we paint the town blue / Voted most likely to run away with you - te 'You Need To Calm Down', kojoj pjeva 'Sunshine on the street at the parade / But you would rather be in the dark ages'.
We will vote you out
U ovoj fazi Trump nije pridavao previše pažnje njezinim istupima. Međutim Swift mu je u jeku protesta za prava Afroamerikanca, potaknutima ubojstvom Georgea Floyda, poručila: 'We will vote you out.' Javno je podržala demokrata Joea Bidena u intervjuu za magazin V te s fotografirala s pladnjem kolačića na kojima je pisalo 'Biden 2020'.
Malo-pomalo Swift mu je postala trn u oku. Kada je prvi put podržala Bidena, nije reagirao, ali je drugi put promijenio retoriku. Pitao se zašto bi podržala kandidata koji se ne može spustiti s pozornice te ju je opisao kao netipično lijepu.
Za ovo postoji razlog. Potrebno je razumjeti to da je Trump, prije nego što je postao i političar, bio poslovni čovjek koji je shvaćao njezinu moć i doseg. No Swift 2017. i 2024. godine dvije su potpuno drugačije osobe. Ova iz prošle godine pokreće svjetske ekonomije, gradovi se privremeno preimenuju u njezino ime, ima najveću bazu fanova, sve što dotakne pretvori u zlato i za Trumpa ono najvažnije - američki časopis Forbes proglasio ju je milijarderkom.
S jedne strane stoji zabava, a s druge dosada
Sve ovo Trump je htio okrenuti u svoju korist. Američka politika naime ima dugu povezanost s pop kulturom, a razlog je jednostavan: pop kultura je zabavna dok je politika dosadna. Kada se to dvoje spoji, dobije se 'zabavna' politika, tj. pop politika. To znači da nešto dosadno postane pitko i time lako razumljivo. Kritičari će kazati da se politika time banalizira te da se gubi fokus, a stručnjaci za politički marketing to će pak percipirati kao dobitnu kombinaciju za uspjeh. Na taj način političari postaju autentični i 'jedni od nas' te prestaju biti monotoni birokrati. Sažeto rečeno, premještaju se iz dehumaniziranog u humaniziran položaj.
Primjer već spomenutog predsjednika koji je to sjajno iskorištavao predstavlja Obama svojim druženjem s Bruceom Springsteenom. I njegov prethodnik Bill Clinton odsvirao je 'Heartbreak Hotel' na saksofonu te je svojom karizmom i neposrednošću osigurao pobjedu 1992. protiv Georgea Busha. Najnoviji primjer je Kamala Harris na vrhuncu brat summera, kada je Charli XCX na X-u napisala: 'Kamala IS brat'. Američka politika nepresušno je vrelo primjera miješanja ova dva svijeta.
'I HATE TAYLOR SWIFT!'
Međutim na prošlim izborima Trumpova kampanja otišla je korak dalje. U kolovozu prošle godine on je na svojoj društvenoj mreži Truth Social dijelio AI fotografije na kojima su djevojke odjevene u majice s natpisom 'Swifties for Trump'. Glazbenica se nije očitovala, ali je poslije debate 11. rujna podržala Harris. Objavu na Instagramu potpisala je kao childless cat lady, aludirajući na ružan komentar sadašnjeg potpredsjednika J.D.-ja Vancea o ženama. Uslijedio je najoštriji Trumpov odgovor na Truth Socialu, kada je napisao: 'I HATE TAYLOR SWIFT!' Jasno je da on ne bira riječi, ali ovaj njegov potez rijetko je tko mogao predvidjeti.
I Elon Musk imao je dodati nešto
Međutim nije bila dovoljna Trumpova reakcija, već mu se pridružio Elon Musk. Ovaj milijarder, koji odnedavno ima i svoje ministarstvo u Trumpovoj administraciji, na svojoj društvenoj mreži X-u napisao je: 'U redu Taylor... pobijedila si... Dat ću ti dijete i štitit ću tvoje mačke svojim životom.'
Posljednji Trumpov napad zbio se nakon Super Bowla. 'Jedina osoba koja je imala lošiju večer od Kansas City Chiefsa je Taylor Swift. Publika na stadionu ju je IZVIŽDALA. MAGA ne oprašta', napisao je na Truth Socialu. Predsjednici obično diplomatski čestitaju pobjednicima i eventualno upute pokoju riječ utjehe gubitnicima, ali Trump je to odlučio napraviti na svoj način.
Do ovog posta on nije udarao na njezin privatni život. Isto tako, niti jednu glazbenicu nije napadao na osobnoj razini. Swift je bogata, lijepa, utjecajna i ono najvažnije - 'neposlušna'. Sve što čovjek poput njega ne podnosi. Koliko god da se odgovor može činiti bjelodanim, prirodno se postavlja pitanje zašto najutjecajnija osoba na svijetu toliko pažnje usmjerava na Taylor Swift. Kako god odgovor glasio, jasno je da Trump s time ne namjerava stati.