Cijeli svijet se oprašta od prvog latinoameričkog poglavara Rimokatoličke crkve, pape Franje, koji je u ponedjeljak umro u 89. godini u Vatikanu. Kako će njegovo papinstvo biti zapamćeno u povijesti Crkve, što nas očekuje u procesu izbora novog pape i tko su mogući nasljednici?
Anđela Jeličić Krajcar javila se iz Vatikana i kazala u emisiji Hrvatskog radija 'U mreži Prvog' kako će se danas u Vatikanu susresti kardinali i to će biti prva kongregacija kardinala rimske kurije koji bi trebali dogovoriti, a potom objaviti datum pogreba Svetog Oca i dan kada će njegovo tijelo biti izloženo u Bazilici Svetog Petra.
Rekla je kako se od ponedjeljka navečer odaje počast Svetom Ocu u kapeli svete Marte što čine članovi papinske obitelji i najbliži suradnici. Naglasila je kako je papa Franjo tijekom svog pontifikata uspio doprijeti do srca mnogih ljudi, posebno zalaganjem za marginalizirane, glasom koji je zazivao mir, razoružanje, glasom za dijalog.
'Jučer su reagirali svjetski čelnici na smrt pape Franje. Oglasili su se svi, od katolika, kršćana, muslimana, ateista', kazala je.
Dodala je kako su već jučer počele pojačane sigurnosne mjere i restrikcije pristupu Trgu sv. Petra, a danas će talijanska vlada imati sastanak na temu sigurnosnih protokola i protokola organizacije pogreba. Teolog i povjesničar Daniel Patafta kazao je kako smrt pape Franje znači početak novog pontifikata.
'Vidjet ćemo kako će ići novi pontifikat, ali ne vjerujem da će doći do velikih promjena. Može se očekivati da će novi papa nastaviti djelovati u skladu što je započeo papa Franjo', rekao je.
Ističe kako papu Franju ne trebamo gledati kao unikat, jer je on nastavio ono što je radio Ivan Pavao II.
'U svijetu smo velikih promjena tako da su i zahvati pape Franje bili brži. Novi će papa morati ostati na svemu tome jer su izazovi i dalje veliki', dodao je.
Teolog s Katoličko bogoslovnog fakulteta Branko Murić je naglasio kako je papa Franjo imao simboličke geste poput proroka ukazujući na obespravljene. Dodao je kako je papa Franjo aktualizirao teme koje su bile ključne kako da crkva komunicira sa svijetom i bude dionik u njemu te problemima koji ga okupljaju.
'Jasno je isticao probleme, od ekologije, antropologije, pitanja siromaštva, migranata', rekao je.
U Vatikanu nastupa sedisvakancija prijelazno razdoblje bez pape. Na dužnosti ostaju kardinal kamerlengo (komornik) koji upravlja vatikanskom državom i imovinom u papinoj odsutnosti i zapravo je najvažniji vatikanski dostojanstvenik u tom prijelaznom razdoblju (tu dužnost sada obnaša irski kardinal Kevin Farrell), zatim rimski vikar koji u papino ime vodi Rimsku biskupiju (talijanski kardinal Baldassare Reina) i veliki penitencijar koji je zadužen za pitanja oprosta grijeha (talijanski kardinal Angelo De Donatis).
'Papa će biti pokopan u rimskoj bazilici sv. Marije Velike i ona je svojom simbolikom vezana uz djetinjstvo Isusa. U njoj se nalaze ostaci njegove kolijevke, gdje se nalazi ikona Bogorodice i Isusa za koju crkvena tradicija vjeruje da je pisana sv. Lukom', rekao je Murić. Dodaje kako je papa Franjo u svojoj oporuci napisao kako želi biti skromno ukopan i izričito želi da njegovo tijelo bude u zemlji s jednostavnim natpisom Franciscus.
'Ceremonija pokopa će biti za 5-6 dana, 8 najviše. Papa Franjo je pojednostavio oblik papinskog sprovoda. On je htio jednostavniju Crkvu, Crkvu siromašnih i skromnih te naglašavao kako se treba odmaknuti od trijumfalizma', kazao je Patafta.
Murić je rekao kako će danas biti prva kongregacija kardinala, a bit će ih nekoliko.
'Kardinali izbornici će se morati odvajati od svijeta i kada krenu konklave, dolazi do zatvaranja i izbora pape. Vjerujemo da to nije samo ljudski čin, već djeluje i milost Boga i snaga Duha Svetog koji je onaj koji vodi Crkvu', naglasio je.
Smatra kako Crkva treba nastaviti agilnije prema ljudima dobre volje. Patafta dodaje kako se gleda da se izabere kandidat koji je svojim pastoralnim, ali i učiteljskim radom spreman dati odgovore prema svijetu i Crkvi iznutra koja se treba obnavljati i biti ono što treba.
'Većinu kardinala u kardinalskom zboru je izabrao papa Franjo. Moj favorit je onaj koji bi nastavio Franjin put', rekao je Murić. 252 kardinala od kojih 135 imaju prvo glasa pri izboru novog pape.
'Traži se dvotrećinska većina plus jedan glas. Bira se ujutro i navečer. To je jedino što znamo i čekamo bijeli dim da se izabere papa', pojasnio je Murić.