Dok američki predsjednik siluje cijeli svijet cjenkanjem oko carina, ostatak planeta već se navikao na novo normalno i bavi se svojim mikroproblemima. Tako smo ovog tjedna, doduše uz pomoć fikcije, saznali da i blender može biti oružje
Gospodaru kaosa iz Bijele kuće vrijeme istječe, učinit će sve da ga povijest pamti
Trump u kaosu koji je izazvao uvođenjem i dizanjem carina uživa kao svinja u blatu. Ne staje sa samohvalom na društvenim mrežama, a posebno degutantan bio je njegov nastup pred Nacionalnim republikanskim kongresnim odborom. Pohvalio se pred svojim stranačkim kolegama time da ga po cijele dane zivkaju čelnici raznih država pokušavajući sklopiti dogovor za smanjenje carina.
'Ove zemlje me zovu, ljube mi guzicu. Moljakaju me - molim vas, molim vas, gospodine, dogovorite se', ismijao je prvi čovjek Amerike druge države, redom svoje saveznike.
Gluh je na upozorenja ozbiljnih američkih ekonomista i utjecajnih poslovnih ljudi da gura zemlju u recesiju rasipajući joj međunarodni ugled.
Čini se da Narančastog Čovjeka posebno zabavlja divljanje burzovnih indeksa. Neizvjesnost baca cijene dionica od velikih minusa do iznenadnih uzleta, a u tom uzburkanom moru najviše uživaju špekulanti i kockari. Najveći od njih, onaj iz Bijele kuće, u ekstazi poručuje: 'Ovo je sjajno vrijeme za kupnju!!!' Tko šljivi američke umirovljenike i radnike, čiji je dobar dio štednje u dionicama.
Gospodar kaosa nema više sluha ni za Elona Najdražeg Muska. Vlasnik Tesle počupao se s Trumpovim savjetnikom za trgovinu Peterom Navarrom. Musk je zgrožen carinskim ratom jer dobar dio dijelova za svoja vozila nabavlja izvan SAD-a.
Što ustvari želi Trump? Amerika se sve teže nosi s rekordnim javnim dugom, najvišim u povijesti, i proračunskim manjkom. Ogromna je to prijetnja fiskalnoj stabilnosti i gospodarskoj budućnosti zemlje. Trump želi ostati zapisan u povijesti, a za dva mjeseca puni 79 godina. Vrijeme mu istječe i nema živaca za sofisticirana rješenja - porezne reforme, kontrolu kapitalnih tokova, strateške subvencije itd. – već je odlučio prelomiti stvar preko koljena i visokim carinama želi popuniti proračunske rupe. Uvjeren je u svoju mesijansku ulogu i ne sluša stručnu javnost koja mu govori da radi to na pogrešan način.
Kako se obraniti od Trumpova bullyinga? U ovom slučaju čini se da je najbolje slijediti onu narodnu 'pametniji popušta'. Očigledno je to da Narančasti Čovjek želi pregovarati. Zato je i dao svima osim drčnoj Kini pauzu od 90 dana za uvođenje carina.
Pojedini američki analitičari navode da ga je na pregovore natjerala i reakcija Japana. Naime Zemlja Izlazećeg Sunca najveći je inozemni vlasnik američkog duga, a navodno su Japanci krenuli prodavati američke obveznice. Veća ponuda snižava cijenu obveznica, što automatski podiže njihove prinose. Posljedice? Trošak zaduživanja za američku vladu raste, a dolar slabi. Što mislite, tko je drugi najveći vlasnik duga SAD-a? Kina...
Kako god bilo, Europska unija nije u najboljoj kondiciji i pauza je prilika da se posloži. Poslovna zajednica zaziva deregulaciju biznisa te smanjenje poreza i drugih nameta da bi ekonomija prodisala. Na potezu su birokrati u Bruxellesu. I njima je trebala šok-terapija da se probude, pa neka je došla i od nasilnika Trumpa.
Crveno-crni pakt protiv još crnje budućnosti
U sjeni globalnog prepucavanja oko Trumpovih carina dogodile su se neke ništa manje važne političke turbulencije. Recimo u Njemačkoj, u kojoj su uspješno završeni teški i dugotrajni pregovori o formiranju nove vlade. Još jedan crveno-crni savez tvorit će osovina desnog centra CDU-CSU i socijaldemokratski SPD, vraćajući njemačkoj politici pragmatičan ton koji je dominirao većinu vremena vladavine Angele Merkel.
Budući kancelar, 69-godišnji bivši menadžer Blackrocka iz redova CDU-a, Friedrich Merz, kao najvažnije elemente koalicijskog dogovora ističe smanjenje poreza, nove investicije i ulaganje u infrastrukturu. Kao pomoć industriji, posebice onoj koja ovisi o jeftinoj energiji, planira se smanjenje poreza na električnu energiju. Imena novih ministara još se ne otkrivaju javno, no zna se da će CDU-u pripasti šest ministarstava, između ostalih ona vanjskih poslova i gospodarstva, SPD-u sedam, među kojima ministarstvo financija, te CSU-u tri ministarstva, od kojih je najistaknutije ono unutarnjih poslova. Dogovor ima još jednu malu prepreku – SPD-ov statut nalaže da koalicijski sporazum mora potvrditi glasačka baza stranke, što bi se trebalo dogoditi u narednim danima. CDU je puno pragmatičniji – potvrdit će ga na stranačkom kongresu.
Predsjednica tvrdo desnog AfD-a Alice Weidel nazvala je taj sporazum 'Merzovom kapitulacijom', što u njezinu svijetu i nije daleko od istine – AfD je baš na dan njegova potpisivanja prvi put pretekao sve stranke u istraživanju javnog mnijenja. Jedini je problem što joj ni tih 26,2 posto birača, koliko je sad po istraživanju podržava, nije dosta za fotelju kancelarke, a u koaliciju s AfD-om neće – nitko.
Smrt u diskoteci, od Kočana do Santo Dominga
Još nije ni prestala nevjerica zbog tragedije u makedonskim Kočanima, u kojoj je zbog koncertne pirotehnike poginulo 150 ljudi, a eto nam već novog užasa iz slične kategorije, ovoga puta s drugog kraja svijeta. Mjesto radnje je Santo Domingo, glavni grad Dominikanske Republike, u kojem se u utorak u diskoteci zlokobnog imena Jet Set urušio krov za vrijeme koncerta popularne dominikanske pjevačice merenguea, Rubby Perez. Njezino, ali i tijela još najmanje 183 osobe, pronađena su u srijedu ujutro pod ruševinama.
Na koncertu su bili – i život ostavili – brojni političari, sportaši i druge ugledne osobe. Među poginulima su popularni pjevač i pokrajinski guverner Octavio Dotel, sin dominikanskog ministra javnih radova i komunikacija Eduarda Estrelle, Nelsy Cruz, guvernerica sjeverne pokrajine Monte Cristi i sestra bivšeg igrača bejzbola Nelsona Cruza, te bivši MLB igrači bejzbola Octavio Dotel i Tony Blanco. Niti tri dana nakon nesreće ne zna se njezin uzrok, a vatrogasci još uvijek tragaju za preživjelima.
Otvoren je i niz pitanja sigurnosne prirode – Associated Press nije uspio dobiti točnu potvrdu kada je inspekcija posljednji puta bila u klubu, a ministarstvo javnih radova i ured gradonačelnika izbjegavaju komentirati situaciju. Vlasnici kluba tvrde da surađuju s vlastima, a roditelji stradalih, za kojima se još traga, svakodnevno se okupljaju ispred kluba kako bi obznanili da su svjesni 'suradnje' svih navedenih institucija na izglednom zataškavanju tragedije.
Tko to tamo tjera
A i u regiji, nažalost, nikad nije dosadno. Čini se da je u provali bijesa Vučićeve vlasti zbog toga što ne može kontrolirati studentske prosvjede na najvišoj razini odlučeno da najgore ima proći – Hrvatska. Srbijanske vlasti, naime, protjerale su u utorak državljanku Hrvatske Arien Stojanović Ivković, udanu u Beogradu i majku malodobnog djeteta iz tog braka, zabranivši joj ulazak u zemlju na godinu dana uz obrazloženje da 'predstavlja neprihvatljiv sigurnosni rizik' i naredivši joj da u roku od tjedan dana mora napustiti Srbiju.
Veleposlanik Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević dan kasnije potvrdio je da su ovih dana obaviješteni o protjerivanju četvero hrvatskih državljana iz Srbije, među njima i šefa predstavništva Hrvatske gospodarske komore. Hrvatska je zato uputila prosvjednu notu, a sve dolazi tek par dana nakon što je izvjestitelj Europskog parlamenta Tonino Picula, duboko omražen od Vučićeva režima, predao svoje izvješće u kojemu Srbiji na putu prema Uniji nimalo ne cvjetaju ruže.
Zabrinut je i Tomislav Žigmanov, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, no ne dovoljno da istupi čak ni iz Vučićeve tehničke vlade, u kojoj već u drugom mandatu zaredom obavlja funkciju ministra za ljudska prava i društveni dijalog, a sve su prilike da će isto raditi i u najnovijoj vladi mandatara Đure Macuta. Nekako smo dojma da bi ministar za, ponavljamo, ljudska prava ista trebao malo bolje štititi.
Kaja Kallas u bosanskom loncu
Veselo je i u BiH, gdje je visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaja Kallas ovog tjedna na bolan način upoznala bosansku politiku i mentalitet. Bivša estonska premijerka mislila je da će prodefilirati Sarajevom i malo zašamarati neposlušne lokalne lidere. Sa sigurne distance, iz baze EUFOR-a, imenovala je Milorada Dodika kao glavnog krivca za najveću krizu koja potresa Bosnu i Hercegovinu od potpisivanja Daytonskog sporazuma.
A onda je izašla pred novinare s trima članovima Predsjedništva te zemlje, od kojih svatko vuče na svoju stranu, i pred kamerama gledala kako se čerupaju u performansu za koji joj konsekutivni prijevod nije bio potreban. Dodikova robinja Željka Cvijanović urlala je kako se nada da će EU spasiti Republiku Srpsku od divljanja visokog predstavnika Schmidta. Poklopio ju je Željko Komšić, podsjećajući je da Dodikovo uhićenje tražio sud, ne politika, a nadovezao se Denis Bećirović zavapivši da ponašanje RS-a može dovesti do katastrofe.
Javio se na kraju i sam Dodik, kojemu je mečka zaigrala pred vratima, pa sad odjednom reterira i najavljuje 'privremeno zamrzavanje' protuustavnih zakona kojima je praktički jednom nogom izveo Republiku Srpsku iz BiH. Ukratko, igra mačke – ili mečke – i miševa se nastavlja, s i dalje neizvjesnim posljedicama.
Galop EU-a u ralje umjetne inteligencije
A kad se ne bavi reguliranjem stvari po banana-kandidatkinjama i loptanjem Trumpovim carinama, i Europska unija tu i tamo ubode ćoravu kokoš. Ovoga puta zapela je postati globalnim predvodnikom na području umjetne inteligencije, u čemu, kako pokazuje nova analiza sa Sveučilišta Stanford, i dalje dominiraju SAD i Kina. Stvar bi trebao promijeniti Akcijski plan za kontinent umjetne inteligencije, a Europska komisija inicirala ga je ovog tjedna.
Ovim akcijskim planom Komisija je otvorila dva javna savjetovanja, koja će trajati do 4. lipnja, s ciljem dodatnog oblikovanja ove inicijative. U moru birokratskih pojmova, poput 'utvrđivanja prioriteta dionika' ili 'relevantnosti predloženih rješenja i pristupa politikama', dijalozi bi trebali uključivati i stvarne sastanke s predstavnicima tehnološke industrije i javnog sektora kako bi se oblikovala strategija za primjenu UI-ja. Cilj je što prije integrirati UI u poslovne i proizvodne procese te tako u ovoj globalnoj utrci prestići barem najbliže konkurente. Živi bili pa vidjeli.
Dobij otkaz like a Bosch i pazi kako koristiš blender
U tjednu raspleta ultrapopularne serije 'Bijeli lotos', čiji je kraj mogao biti i tragičniji da je jedan od likova (nećemo baš toliko spojlati) upotrijebio blender marke Bosch na planirani način, pozornost nam je privukla vijest upravo iz spomenute tvrtke. Naime u sklopu jednog od mnogih programa restrukturiranja u Boschu bit će zatvorene dvije tvornice i otpušteno petstotinjak radnika koji su se u Njemačkoj bavili proizvodnjom alata pod brendom Power Tools.
U tvornici u Sebnitzu trenutno radi oko 280 ljudi. Kako prenamjena pogona za proizvodnju drugih proizvoda nije ekonomski isplativa, u Boschu razmatraju njegovu prodaju. U drugoj tvornici u Leinfeldenu pak radi oko 230 ljudi. Brend Power Tools lani je donio Boschu promet od 5,1 milijardu eura, a od toga je 90 posto ostvareno na inozemnim tržištima, na kojima i radi najveći broj radnika, no kriza u građevinskom sektoru i oprez potrošača zbog rasta cijena učinili su proizvodnju na domaćem terenu nerentabilnom. Stoga je vodstvo povuklo ekonomski opravdan potez i najavilo preseljenje proizvodnje Power Toolsa u Mađarsku.
Radnici Power Toolsa posla više neće imati, no zato je neplanirani posao ovog tjedna dobio PR odjel tog koncerna. Osjetili su potrebu reagirati na scene iz završne epizode gore navedenog 'Bijelog lotosa' te u priopćenju potvrđuju da je u kontroverznoj sceni Boschev blender uistinu služio kao oružje za pokušaj (samo)ubojstva. Iako nisu dodali onu uobičajenu napomenu - ne pokušavajte ovo kod kuće - ipak su istaknuli da imaju razumijevanja za kreativnu dramaturšku interpretaciju njihova blendera, ali i pojasnili da nije riječ ni o kakvom plasmanu proizvoda. Sreća pa Power Tools ne proizvodi blendere – neki razočarani djelatnik koji je pogledao zadnju epizodu 'Bijelog lotosa' mogao bi dobiti neželjenu ideju.