Mandatarka nove slovenske vlade Alenka Bratušek istaknula je u srijedu, predstavljajući program vlade o kojoj će se danas izjasniti parlament, da će njen cilj biti brzo donošenja mjera za izlazak iz krize unatoč tome što je to vlada s ograničenim vremenskim mandatom, a kao neke od prioriteta navela je financijsku stabilizaciju i gospodarski rast te borbu protiv korupcije.
Bude li njena vlada večeras potvrđena, 43-ogodišnja Alenka Bratušek bit će prva žena na čelu slovenske vlade otkako je Slovenija postala samostalna. 'Moramo graditi pozitivnu alternativu krizi i naći rješenja čiji će se učinak pokazati kroz godinu ili dvije i upravo je u tome naša odgovornost', rekla je Bratušek u svom uvodnom nastupu pred zastupnicima koji će večeras glasovati o njenoj vladi. Dodala je da je okupila kompetentne kandidate za vladu te da je riječ o stručnjacima koji imaju znanje i koji su pokazali hrabrost pristavši da uđu u vladu u kriznoj situaciji.
To će biti vlada 'stvaralačkog nemira' s ograničenim mandatom od godine dana, nakon čega će tražiti glasovanje o povjerenju, navela je među ostalim u 40-minutnom govoru u kojemu je predstavila vladin protukrizni program. Bratušek je rekla da je najveći rizik preuzeo Uroš Čufer, budući ministar financija od kojega očekuje mjere za financijsku konsolidaciju, ali takve koje neće dovoditi do još većeg pada gospodarske aktivnosti, što se zbog recesije i mjera štednje događalo dosadašnjoj vladi, te da će Čuferova zadaća biti i sanacija bankarskog sustava.
Bratušek je istaknula da teškoće s kojima se susreće Slovenija nisu samo njene, nego su dio teškoća s kojima se susreće EU i svijet te da je postalo očito da fiskalnu stabilizaciju mjerama štednje nije moguće postići u samo dvije godine, kako se namjeravalo. 'Slovenija je dio velike europske priče, a pokazalo se da je i gledište kako ćemo samo štednjom spasiti sebe i svijet bila velika zabluda', rekla je Bratušek.
Bratušek je najavila da će država za poticanje gospodarskog rasta osigurati sredstva za pokretanje više investicija u infrastrukturne projekte, energetiku, za pomoć malim i srednjim poduzećima, za stimuliranje zapošljavanja mladih, znanstvene i istraživačke projekte te da će se proračunski deficit zbog toga morati povećati. Za razvoj i investicije usmjeravat će se i europska kohezijska sredstva, a prednost na natječajima za njih imat će slovenski dobavljači.
'Sadašnja kriza prisiljava sve da traže nova rješenja. Ne želimo biti vatrogasci koji gase požar, mi želimo biti oni koji grade, a samo nova rješenja mogu nam pomoći da izađemo iz starih problema', rekla je Bratušek. Mandatarka za sastav vlade nije isključila mogućnost da će njena vlada u slučaju potrebe podići postojeću stopu PDV-a koja sada iznosi 20 posto, a založila se i za centralizirano upravljanje državnom imovinom preko već ustanovljenog državnog holdinga, s time da će vlasnik državnih tvrtki i dalje ostati država. Najavila je i mogućnost da ove godine dođe do privatizacije odnosno prodaje jedne od velikih državnih kompanija.
Osvrćući se kratko na vanjskopolitičke zadaće koje očekuju ministra vanjskih poslova Karla Erjavca, koji je bio ministar i u prijašnjoj vladi Janeza Janše, Bratušek je rekla da će jedan od prioriteta biti daljnji razvoj inače 'odličnih' odnosa sa svim susjednim državama. Pri tome je navela da će slovenski 'vitalni interes' biti ispunjen s ulaskom svih država zapadnog Balkana u Europsku uniju, no da će one u tom procesu morati poštovati obveze koje su preuzele sporazumom o sukcesiji bivše SFRJ.
O koalicijskoj vladi Alenke Bratušek u kojoj su, uz njenu Pozitivnu Sloveniju (PS), još tri stranke: Građanska lista (GL), Socijalni demokrati (SD) i Demokratska stranka umirovljenika (DESUS), parlament će, prema očekivanju, glasovati u večernjim satima, nakon višesatne rasprave i izjašnjavanja svih zastupničkih skupina. Nova vladajuća koalicija u parlamentu ima potrebnu natpolovičnu većinu, a očekuje se da bi mogla dobiti 50-55 od ukupno 90 zastupničkih glasova.