grad pun smeća

Trećina radnika splitske Čistoće na bolovanju. Puljak: Ako se dokaže da su lažna - otkaz!

22.08.2024 u 21:03

Bionic
Reading

Gradonačelnik Splita Ivica Puljak gostovao je u HRT-ovu Dnevniku te je komentirao probleme s otpadom u Splitu uslijed velikog broja turista. Oko tržnica se naime šire neugodni mirisi iz spremnika za biootpad, u užem središtu grada su veće količine smeća iz apartmana. Djelatnici Čistoće iz petnih žila trude se odvoziti ga redovito - no trećina ih je na bolovanju

Puljak kaže da je vjerojatno trećina tih bolovanja lažna, a ako se to dokaže, da će radnici dobiti otkaz.

Čak četiri puta na dan otpad se ljeti odvozi iz užeg središta Splita, ali i to je malo. Da grad uvijek bude čist, oni koji rade trebali bi stalno dežurati.

'Tu su određeni izazovi, naročito u određenim dijelovima grada i određenim dijelovima dana, kada je povećan broj gostiju, kada se proizvodi više otpada', rekao je Puljak.

Dodao je da su instalirali polupodzemne kontejnere praktički u cijelom dijelu grada u kojem je to primjereno te da se nabavljaju nova vozila čime će se poboljšati frekvencija odvoz otpada, poručivši da će se u budućnosti značajno popraviti situacija.

Puljak je rekao da su probleme predvidjeli i zaposlili značajan broj zaposlenika, ali da je jedan dio njih odmah otišao na bolovanje.

'Mi mislimo da inače postoji jedan veliki problem bolovanja od kojih neki možda i nisu pravi, rekao je Puljak, dodajući da se treba revidirati način na koji se takve stvari tretiraju.

Kako pretpostavlja, jedan dio tih bolovanja ljudi uzimaju zato što rade dodatne poslove. Sada se neka od tih bolovanja ispituju i ako se pronađe da su zaista lažna bolovanja, mi ćemo postupiti po zakonu i ti djelatnici će dobiti otkaz', rekao je Puljak.

Dodao je da su se danas pojavile medijske spekulacije da se radi o nekoj vrsti političkih pritisaka.

'Mi ćemo se s tim suočiti i djelovati na način da ćemo motivirati one koji rade', poručio je Puljak.

Problem Splita je i odlagalište Karepovac, gdje procjene kažu da su kapaciteti možda još samo za godinu dana, a centar u Lećevici trebao bi biti gotov tek 2026. godine. Puljak je rekao da je situacija dosta ozbiljna, ali da nisu još u situaciji da nemaju kamo s otpadom.

Istaknuo je da je Lećevica, koja je pod ingerencijom županije, trebala biti otvorena još 2018. godine, ali da se pripremaju i na moguće novo kašnjenje, pa tako rade na novim tehnologijama zbrinjavanja otpada kroz koje će, kako je rekao Puljak, vijek trajanja Karepovca produžiti za još koju godinu.