SUPERIORNIJI OD PRETHODNIKA

Turci testirali što može prvi jurišni dron koji polijeće i slijeće s nosača zrakoplova

01.02.2025 u 20:31

Bionic
Reading

Nakon što je Turskoj prije dvije godine isporučen prvi svjetski nosač borbenih bespilotnih letjelica TCG Anadolu, ovih su dana uspješno provedena prva ispitivanja najnovijeg Bayraktara TB3, za koji se očekuje da će biti Anadoluov primarni jurišni dron. Donosimo više o borbenom testiranju prve naoružane bespilotne letjelice na svijetu sklopivih krila te s mogućnošću polijetanja i slijetanja s brodova kratke staze

Tvrtka Baykar izvijestila je da je njihov dron Bayraktar TB3 izveo svoju prvu misiju bombardiranja precizno vođenim streljivom MAM-T turskog proizvođača Roketsana. Prema navodima proizvođača, prva testiranja započela su još sredinom prošlog prosinca u Baykarovom centru za obuku i testiranja u Keshanu, a tom prilikom je TB3 koristio dvije bombe MAM-T.

Valja istaknuti da su prva ispitivanja borbene moći drona provedena samo mjesec dana nakon što je TB3 premijerno sletio i poletio s palube nosača dronova TCG Anadolu. Riječ je o najvećem plovilu turske ratne mornarice i prvom nosaču dronova na svijetu koji je službeno klasificiran kao amfibijski jurišni brod, a s kojeg će, kako smo već pisali, moći polijetati i laki lovac domaće proizvodnje Hürjet, ali i čitav niz helikoptera.

U Baykaru ističu da je TB3 uspješno izveo napad koristeći Aselsanov elektrooptički sustav za obavještavanje, nadzor i ciljanje tipa Aselflir-500. Uz to, za potrebe različitih borbenih misija koristi modularni Aselsanov senzorski sustav za snimanje i ciljanje, kao i AESA radar s više načina rada.

Proizvođač drona objavio je prve slike TB3 krajem ožujka 2023. godine, a premijerno je prikazan javnosti istog proljeća, tijekom održavanja međunarodne izložbe Teknofest u istanbulskoj zračnoj luci Atatürk. Očekuje se da će TB3 sa sklopivim krilima biti Anadoluov primarni naoružani dron.

Mlađi brat već borbeno dokazanog TB2

Radi se o poboljšanoj mornaričkoj inačici u borbi već dokazanog modela TB2, a koji je stekao važnost tijekom tekućeg sukoba u Ukrajini te jednu njegovu varijantu nabavlja i hrvatsko Ministarstvo obrane. Riječ je o nabavi šest takvih letjelica po cijeni od 67 milijuna eura bez PDV-a te će biti u operativnoj upotrebi Hrvatske vojske do kraja rujna 2025. godine.

Ključna razlika između modela TB2 i TB3 je u tome što je potonji dizajniran kako bi polijetao i slijetao na nosače zrakoplova i amfibijske jurišne brodove s kratkim pistama. Baykarova bespilotna letjelica Kizilelma na mlazni pogon također je namijenjena zračnom krilu Anadolua jer je dizajnirana za polijetanje s nosača s kratkim poletno-sletnim stazama. Prema se Kizilelma još uvijek testira, proizvođač je izričito identificira kao prvog turskog bespilotnog lovca.

TB3 je vizualno sličan svojem starijem bratu TB2, ali ima veće dimenzije i sklopiva krila za ekonomičnije postavljanje na nosače zrakoplova ili amfibijske jurišne brodove. Prema planovima turske ratne mornarice, TCG Anadolu moći će primiti između 30 i 40 dronova tipa TB3. Na brodu će se također nalaziti zapovjedno središte za upravljanje tim dronovima, omogućujući istovremeno korištenje najmanje 10 dronova po operaciji.

Bayraktarov TB3 je superiorniji od svog prethodnika u svim aspektima te može nositi teret do 280 kilograma ukupne težine, uz maksimalnu težinu pri polijetanju od 1450 kilograma. Usporedbe radi, TB2, koji je dosad izvezen u 31 državu diljem svijeta, može ponijeti 150 kilograma korisnog tereta, uz maksimalnu težinu polijetanja od 70 kilograma.

Paleta raznolikog naoružanja

Proizvođač navodi da TB3 može letjeti više od 50 sati, a maksimalna brzina iznosi mu oko 300 kilometara na sat. Operativni domet letjelice iznosi 1900 kilometara dok je brzina krstarenja 230 kilometara na sat. Dron ima šest nosača za rakete i bombe, što će mu omogućiti korištenje širokog spektra suvremenog preciznog oružja, među kojima i spomenutog MAM-T.

MAM je linija laganog precizno vođenog streljiva za dronove koju čine tri modela: MAM-C, MAM-L i MAM-T. Svi proizvodi iz te linije opremljeni su laserskom poluaktivnom glavom za samonavođenje. Streljivo MAM-T, koje je ovih dana testirano na TB3, ima promjer od 230 milimetara, težinu od 94 kilograma i domet do 30 kilometara kada se ispaljuje iz dronova, a namijenjeno je uništavanju statičnih i pokretnih ciljeva visokom preciznošću udara.

Uz to, TB3 će moći nositi protutenkovski raketni sustav dugog dometa L-UMTAS, Roketsanov raketni sustav Cirit kalibra 70 milimetara, Tubitakove laserski vođene rakete Bozok, minobacačko streljivo zrak-zemlja Togan kalibra 81 milimetar i modularno streljivo Kuzgun. Bitno je naglasiti da novi dron može kombinirati navedeno naoružanje ovisno o potrebama borbene misije.

Turska vojska uvjerena je da će TB3, s nadolazećom Kizilelmom, biti značajan multiplikator snaga u prekomorskim operacijama zahvaljujući njihovim dugoročnim sposobnostima izviđanja i napada. Budući da TB3 ima komunikacijsku sposobnost izvan vidnog polja, moći će se kontrolirati s vrlo velikih udaljenosti. Stoga će imati višestruki učinak na tursku moć odvraćanja izvođenjem izviđačkih, obavještajnih i napadačkih misija protiv prekomorskih ciljeva s pametnim streljivom koje nosi.