šef dorh-a

Turudić upitan je li USKOK pokušao oteti istragu o Berošu EPPO-u: 'Oni koji se pitaju, neka se pitaju'

16.11.2024 u 20:36

Bionic
Reading

O dvjema paralelnim istragama, koje vode USKOK i EPPO, i mogućem sukobu nadležnosti u slučaju Vilija Beroša, za RTL je govorio glavni državni odvjetnik Ivan Turudić

Bivši ministar zdravstva, Vili Beroš, uhićen je zbog sumnji na teška koruptivna djela, uključujući primanje mita i trgovanje utjecajem. Nakon uhićenja, određen mu je istražni zatvor, a dodatnu složenost slučaju daje činjenica da je istragu pokrenuo i Ured europskog tužitelja (EPPO).

USKOK sumnja da je Beroš, zajedno s predstojnikom Klinike za neurokirurgiju KBC-a Sestre Milosrdnice Krešimirom Rotimom i poduzetnikom Sašom Pozderom, sudjelovao u koruptivnim radnjama vezanim uz prodaju medicinskih uređaja bolnicama.

Dovođenje Beroša na sud Izvor: Pixsell / Autor: Josip Mikacic /Pixsell

Premijer ga je istog dana razriješio dužnosti, dok ga USKOK optužuje za trgovanje utjecajem. Paralelno, EPPO istražuje nabavu operacijskih mikroskopa u KBC-u Osijek, Klinici za dječje bolesti i KBC-u Sestre Milosrdnice, pri čemu je osim trojice osumnjičenih u akciji USKOK-a obuhvaćeno još nekoliko osoba, uključujući Hrvoja Petrača, njegove sinove, ravnatelja dječje bolnice Gorana Roića te Tonija Pavića iz HZZO-a.

Svima određen istražni zatvor, osim Rotimu

Svim osumnjičenima, osim Krešimira Rotima, određen je istražni zatvor, dok se za Petrače, koji nisu u Hrvatskoj, priprema izdavanje Europskog uhidbenog naloga. Prema dostupnim informacijama, EPPO vodi istragu od srpnja, dok je USKOK istraživao nekoliko tjedana.

O tim istovremenim istragama i pitanju nadležnosti govorio je Turudić, naglasivši da uvijek postoji mogućnost proširenja istrage ako se prikupe dodatni dokazi.

Na pitanje o kratkom trajanju USKOK-ove istrage i prikupljanju dokaza, Turudić je poručio da ne bi postupali bez potrebnih dokaza, dodavši kako kritike da je istraga trajala prekratko ili predugo nisu osnovane, piše Danas.hr.

"A oni koji se pitaju, neka se pitaju. Nikada nije dobro! Nije dobro kada postupak traje predugo, a po njihovom nije dobro ni ako postupak traje koliko je trajao u konkretnom slučaju. Da nismo prikupili dokaze, ne bismo išli u postupanje", rekao je Turudić.

'Strogo poštujemo načelo lojalnosti'

Što se tiče tvrdnji oporbe da je USKOK žurio kako bi preuzeo slučaj od EPPO-a, Turudić je odbacio takve optužbe, istaknuvši da se strogo poštuje europska uredba, kao i načelo lojalne suradnje. Dodao je da je postupak vođen prema hrvatskom Zakonu o kaznenom postupku, a sud koji će biti nadležan za eventualno suđenje također će biti hrvatski. Odluka o nadležnosti, prema njegovim riječima, neće dugo čekati, jer će se temeljiti na europskim propisima i hrvatskom zakonodavstvu.

  • +6
Vili Beroš odlazi sa Županijskog suda u Remetinec Izvor: Pixsell / Autor: Luka Batelic

Zašto Rotim nije u istražnom zatvoru?

U vezi s pitanjem zašto nije tražen istražni zatvor za Krešimira Rotima ili o eventualnim priznanjima, Turudić je izjavio da o detaljima istrage ne može govoriti, ali je ostavio otvorenom mogućnost promjene u daljnjim postupcima ako se pojave novi dokazi.

"To su sadržaji izvidnih radnji o kojima sada ne mogu govoriti. Ako se bude mijenjalo činjenično stanje, tako će se mijenjati i rješenje o proširenju istrage, odnosno donositi rješenje o proširenju istrage. O konkretnim stvarima koje ste pitali ne mogu odgovoriti.

Turudić je poručio da će odluka o nadležnosti biti donesena vrlo brzo, a sve relevantne informacije koje su prikupili USKOK i EPPO bit će objedinjene u konačnoj fazi postupka.

"Ne mogu reći kakva će biti odluka o sukobu nadležnosti, razmotrit ćemo situaciju i odluku ću donijeti vrlo brzo. S premijerom naravno nisam razgovarao. Kad je nazvao i pitao radi li se o ministru zdravstva, uopće nije još bilo na dnevnom redu to pitanje sukoba nadležnosti niti činjenice da bi postupak vodio i EPPO, koji o tom postupku nije obavijestio DORH iako to po uredbi bio dužan učiniti", rekao je Turudić.