Obustava isporuke američke pomoći Ukrajini već je stupila na snagu, izjavio je u utorak poljski premijer Donald Tusk
'Izvješća koja smo dobili s granice, iz našeg središta u Jasionki, potvrđuju najave Amerikanaca', rekao je Tusk u Varšavi. Poljska novinska agencija PAP prenosi kako je Tusk kazao da 'nema razloga misliti da su američke najave bile tek prazne riječi'.
Zračna luka Rzeszów-Jasionka koja je smještena u jugoistočnoj Poljskoj i željeznička pruga koja vodi odande do obližnje Ukrajine smatraju se najvažnijim prometnim pravcima za europsku i američku vojnu opskrbu Ukrajine. I ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obično koristi ovu zračnu luku za svoja putovanja u inozemstvo.
'Naravno, to Europu, Ukrajinu i Poljsku stavlja u teži položaj, no moramo se suočiti s novonastalom situacijom', rekao je Tusk, dodavši da će njegova vlada u predstojećim danima i tjednima donijeti neke odluke koje bi se mogle nazvati 'izvanrednima' i trebat će punu potporu. Kazao je i da u ovome trenutku treba izbjegavati 'bespredmetne rasprave'.
Donald Trump je u ponedjeljak objavio da američka administracija privremeno obustavlja svoju vojnu pomoć Ukrajini, zemlji na koju je Rusija prije više od tri godine izvela invaziju.