Hrvatska treba provesti potrebne reforme neovisno o pristupnom procesu Europskoj uniji, koji je pri kraju iako je ostalo još dosta posla, izjavili su u petak u Bruxellesu hrvatski predsjednik Ivo Josipović i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso
"Slabosti koje imamo u poljoprivredi i brodogradnji u prvom su redu naše unutarnje slabosti i problemi koji nisu godinama rješavani. Reforme koje trebamo napraviti u poljoprivredi i brodogradnji moraju se napraviti neovisno o tome kada ćemo ući u EU i one bi se provodile i da ne ulazimo u EU. Ja sam i prije govorio o slabostima u sustavu poticaja koje ne dobivaju oni koji proizvode, nego neki drugi i to se mora promijeniti", rekao je Josipović nakon razgovora s Barrosom.
Što se tiče brodogradnje, zadaća da se ona učini održivom stajala je pred nekoliko hrvatskih vlada ali se to nažalost nije dogodilo. "Siguran sam da će proces privatizacije biti proveden i da mora biti proveden na način da nitko od radnika ne izgubi posao. Odgovornost je na vladi da osigura socijalnu sigurnost građana", rekao je Josipović.
"Reforme su nužne neovisno o tome jeste li član EU-a. Hrvatska je u Europi, ona želi imati pristup europskom tržištu na kojem postoje neka pravila koja se moraju poštovati i koja vrijede za sve zemlje članice. Dakle, nema nikakve diskriminacije prema Hrvatskoj, naprotiv, podupiremo Hrvatsku u njezinim naporima na pridruživanju EU-u", rekao je Barroso.
Naglasio je da je "brzi ulazak Hrvatske u EU moguć, ali i vrlo zahtjevan". "Do sada je napravljen dobar napredak, ali treba ispuniti postavljena mjerila. Iz Hrvatske dolaze dobri signali i pozdravljam privrženost predsjednika Josipovića borbi protiv korupcije".
Barroso je rekao da je potrebno imati i dobru provedbenu bilancu u borbi protiv korupcije te konkretne rezultate. Također je istaknuo važnost dobrih odnosa sa susjedima i suradnju u europskom duhu.
"Nadam se da će Hrvatska odlučno nastaviti poduzimati potrebne korake kako bi riješila preostale izazove, što uključuje daljnje reforme pravosuđa i javne uprave, poštivanje manjinskih prava, punu suradnju s ICTY-em, što je također važno za poglavlje Pravosuđe i temeljna prava. Nitko nije pošteđen globalne gospodarske krize ali je jako važno da Hrvatska nastavi sa strukturnim reformama kako bi mogla biti konkurentna na europskom tržištu", rekao je Barroso.