Udruge, građanske inicijative i građani, okupljeni u Zagrebu na prosvjednom skupu u Resniku, u nedjelju, na dan planeta Zemlje, 22. travnja, pred nadolazeću 11. Sjednicu Gradske Skupštine Grada Zagreba na kojoj se odlučuje o Planu gospodarenja otpadom Grada Zagreba, ponovljeno traže odustajanje od Plana, zdravstveno, ekološki, ekonomski i financijski nerazumnih projekata Zagrebačkog centra za smeće, kao i svih centara za smeće u RH.
Njihove zahtjeve prenosimo u cijelosti:
Štetni i opasni centri za smeće nisu rješenje nego problem, jer imaju niski postotak odvajanja i recikliranja. Njima se neće postići zadani ciljevi odvojenog prikupljanja otpada i recikliranja, a građani RH će za to plaćati ogromne penale.
Ti centri generiraju gorivo za spalionice tzv. energane, zagađuju okoliš i vode, štete zdravlju, uništavaju resurse i prostor su za kriminalne manipulacije smećem u korist pojedinih grupacija. Pri dnu su hijerarhije gospodarenja otpadom i u suprotnosti s najboljom europskom praksom u odvojenom prikupljanju otpada, a sve navedeno su dokazali i primjeri već izgrađenih centara Kaštijuna i Marišćine, te odlagalište planiranog centra Piškornica.
Zagrebački centar za smeće sa planiranom ogromnom koncentracijom otrova i smeća, kojeg unatoč svima argumentima protiv realizira gradonačelnik Grada Zagreba uz pomoć prljavih političkih trgovina dugi niz godina, ima za cilj dovršetak dugogodišnjeg lošeg projekta Zagreb - EU prijestolnica smeća i smetlište Europe. Sve to na štetu zdravlja građana Grada Zagreba, Zagrebačke županije i šire, na štetu prirodnih resursa, na vodonosniku pitke vode, a što rezultira i pljačkom građana u interesu profita pojedinaca i određenih interesnih skupina.
U Zagrebu se godinama ne odvaja otpad, stvaraju se ilegalna odlagališta i nastoji se stvoriti 'napuljski sindrom', kako bi se u interesu pojedinih grupacija opravdala izgradnja ovakvog centra i proizvodnja goriva za spalionicu tzv. energanu, dok s druge strane postoji puno jeftiniji i ekološki prihvatljiv model gospodarenja otpadom kojeg Grad Zagreb ne želi usvojiti i uspostaviti.
Gradonačelnik Grada Zagreba, župan Zagrebačke županije i ministar zaštite okoliša i energetike kroz ovakve centre smeća provode politiku koja nije u interesu građana. Postoji obveza odvajanja i recikliranja otpada od najmanje 60% te nas direktive, konvencije i zdrava pamet obvezuju na čuvanje okoliša, pitke vode i korištenje energije obnovljivih izvora. Nametanjem projekata centara za smeće, uskraćuju se građanima temeljna prava zagarantirana zakonima, Ustavom, EU direktivama i općim moralnim načelima.
Decentralizirani sustav odvojenog prikupljanja i recikliranja koji tražimo, je dijametralno suprotan centrima za smeće, jedini je dosljedno ekološki zasnovan i višestruko jeftiniji i isplatljiviji sustav kojeg hitno treba implementirati u Gradu Zagrebu i u cijeloj RH. On obuhvaća kontrolirano odvajanje svih frakcija otpada na kućnom pragu, pravednu naplatu po stvarnoj količini miješanog otpada te, lokalna postrojenja za sortiranje, recikliranje i kompostiranje otpada. Na taj način centri za smeće nisu potrebni, već su zapravo smetnja koja koči daljnji razvoj sustava.
Stoga okupljene dvadesetdvije ekološke i druge udruge i inicijative, građani i znanstvena javnost, koje imaju identične ciljeve i očuvanje temeljnih prava građana, opstanka, održivog razvoja i prosperita RH, danas na Dan planeta Zemlje 22.04.2018, radi zaštite zdravlja građana, zaštite voda i okoliša, te sprečavanja daljnje pljačke građana, resursa i kriminala, sa i u vezi s otpadom, opetovano zahtijevaju uvažavanje glasa i primjedbi široke javnosti sukladno Aarhuškoj konvenciji, te traže:
1. Zaštitu naših temeljnih ljudskih prava na zdrav život i okoliš;
2. Odbacivanje i neizglasavanje predložene štetne i nezakonite tvorevine zvane Prijedlog Plana gospodarenja otpadom u Gradu Zagrebu od strane zastupnika Gradske skupštine Grada Zagreba u svim njegovim sastavnicama, kao i odgovornost svih sudionika u donošenju i ostvarivanju ovog štetnog i nezakonitog akta;
3. Odbijanje izdavanja suglasnosti od strane Ministarstva zaštite okoliša i energetike na prijedlog Plana gospodarenja otpadom u Gradu Zagrebu, jer nije u suglasnosti sa Zakonom niti Planom gospodarenja otpadom RH 2017-2022;
4. Poništenje nezakonite Odluke o implementaciji Plana GO RH do 2022. Vlade RH koja je u suprotnosti s temeljnim podzakonskim aktom koji regulira gospodarenje otpadom u RH, raskid Sporazuma između Grada Zagreba i Zagrebačke županije, te svih akata proizašlih iz ove Odluke;
5. Hitnu obustavu svih aktivnosti na izgradnji svestrano štetnog Zagrebačkog centra za smeće i svih planiranih centara za smeće u RH, te preusmjeravanje već izgrađenih centara za smeće i planiranih sredstava u razvoj i izgradnju višestruko jeftinijih i ekološki prihvatljivih lokalnih sustava odvajanja, recikliranja i kompostiranja;
6. Odgovornost Gradonačenika Grada Zagreba, svih župana, ministra Ministarstva zaštite okoliša i svih nadležnih za stanje s otpadom u Gradu Zagrebu i RH;
Zahtjev dostavljamo i pozivamo predsjednicu RH, predsjednika Vlade RH, Hrvatski Sabor, Saborski Odbor za zaštitu okoliša, ministra zaštite okoliša i energetike, predsjednika i zastupnike Gradske skupštine Grada Zagreba, da u okviru svojih nadležnosti uspostave sustav gospodarenja otpadom u javnom interesu i hitno poduzmu mjere radi obustave štetnog (zdravstveno, ekološki, financijski i ekonomski) Zagrebačkog i svih centara za smeće u Republici Hrvaskoj, kao i utvrđivanje odgovornosti za počinjenje nestručnih, neodgovornih i nezakonitih djela svih dionika u (ne)gospodarenju otpadom, te da o poduzetom hitno izvjeste javnost.
Zahtjev potpisuju:
UZOR, Udruga za zaštitu okoliša Resnik
Zelena akcija
UZOJ, Udruga za zaštitu okoliša Jakuševec
Udruga za zaštitu okoliša” Eko 2000” Podsused
Udruga Eko Zagreb
Krizni eko stožer Zagreb
Udruga Obraz, Obreščica i Brezovica za Zagreb
Inicijativa građana Ivanja Reka – Ogranak UZOR-a u osnivanju
Udruga građana Siget
Udruga građana “Glog” Središće
Udruga povrćara Grada Zagreba
Braniteljska udruga ViDrA – veterani i društvena akcija
Inicijativa “ Čuvamo naš park” Savica
Inicijativa “Samoborček” Trešnjevka
Udruga Akcija za Turopolje i MO Čiče
Udruga građana Petina i Kosnica
Inicijativa “Stop asfaltnoj bazi” Lomnica
Udruga Okoliš, Cerje Tužno
Građanska inicijativa Koprivnica kakvu zaslužujemo
Krizni eko stožer Varaždin
Krizni eko stožer Marišćina
Udruga Krizni Eko Kaštelanski Stožer
foto pregled