opasan mineral

Udovice građevinara upozoravaju na 'novi azbest': 'Najužasnija bolest'

~2 min

05.11.2024 u 14:22

Bionic
Reading

Udovice dvojice klesara koji su umrli od bolesti pluća, uzrokovane izloženošću silicijevoj prašini prilikom rada, upozorile su na opasnosti 'novog azbesta'

Paulu Grayu i Stuartu Johnsonu, koji su radili za iste tvrtke za proizvodnju kamena u Bradfordu i Leedsu, dijagnosticirana je silikoza, bolest pluća izazvana silicijevom prašinom, piše BBC.

Odvjetnička tvrtka Irwin Mitchell, koja je osigurala odštetu za njihove obitelji nakon što su preminuli 2019. i 2021., tvrdi da je zapadni Yorkshire žarište izloženosti ovom opasnom mineralu.

Nakon povećanja prijavljenih slučajeva bolesti, Irwin Mitchell pokrenuo je nacionalni registar za kamenoresce da bi se evidentirali oni koji dolaze u kontakt sa silicijevom prašinom.

Gray iz Shipleyja, koji je započeo raditi kao obrađivač kamena 1997., koristio je električne i ručne alate za izradu ploča za popločavanje od obnovljenog lomljenog kamena. Bio je dobrog zdravlja prije nego što je 2017. počeo osjećati poteškoće s disanjem, a umro je četiri godine kasnije.

Supruga Joanne rekla je da je otac njezina sina 'odveden' prerano. 'Paulov gubitak jednostavno je razoran, i za mene i za našeg sina Daniela', rekla je. 'Morali smo gledati kako Paul polako propada gotovo četiri godine. Osjećali smo se bespomoćno.'

Počelo je upornim kašljem

Johnson iz Bradforda radio je s pješčenjakom i brusnim kamenom, poznatim po visokom udjelu silicija. Razvio mu se uporan kašalj 2013., a 2017. godine kolabirao je na poslu i više se nije vratio. Dijagnozu je dobio 2018., samo 14 mjeseci prije smrti, iako je prethodno bio 'u formi i aktivan'.

Njegova supruga Carol rekla je da je bilo užasno gledati kako bolest 'uzima Stuarta u nekoliko godina'. Obojica su prije smrti naložila odvjetnicima da istraže kako su došli u kontakt sa silicijevom prašinom koja im je uzrokovala bolest, izvijestila je tvrtka Irwin Mitchell.

Izvršna služba za zdravlje i sigurnost opisala je silicijevu prašinu pronađenu u kamenu kao 'najveći pojedinačni rizik za građevinske radnike' nakon otrovnog azbesta.

Obitelji su pozvale poslodavce da učine više kako bi zaštitili radnike jer su obojica svojim odvjetnicima izjavila da nisu bili upozoreni na opasnosti s kojima su se suočili niti im je bila osigurana zaštitna oprema.

Koji su simptomi silikoze?

Najvećem riziku od razvoja silikoze izloženi su oni koji godinama udišu velike količine silicijeve prašine.

Iz tvrtke Irwin Mitchell navode da zbog velikog broja klesara i kamenorezaca u Leedsu i Bradfordu dolazi do toga da se sve više oboljelih od ove bolesti javlja tražeći pravnu pomoć.

'Silicij se često naziva novim azbestom i njegovu prijetnju nikada ne treba podcijeniti. Simptomi uključuju uporan kašalj, otežano disanje i umor, a bolest može biti smrtonosna', objasnio je specijalist za profesionalne bolesti Oliver Collett.

'Najužasnija bolest'

'Silikoza je najužasnija bolest. Nitko ne zaslužuje proći kroz ono što je Paul prošao zbog svog posla. Nadamo se da pričanjem njegove priče možemo dati glas onima koji pozivaju na veću svijest o ovoj bolesti i sigurnosti na radnom mjestu.

Ako registar potakne samo jednog poslodavca da se više brine o sigurnosti, Paulova smrt neće biti potpuno uzaludna.'