Udruga Hrabro dijete - koja se našla u fokusu medija posljednja dva dana, nakon što su roditelji pokojne Nore Šitum, mama Đana i otac Ivica, optužili odgovorne iz nje da skrivaju bankovne izvode te izvod donacijskog telefona u humanitarnoj akciji za njihovu kćer, što su iz Udruge opovrgnuli - krajem mjeseca trebala bi aktivirati i Zakladu Hrabro dijete
Potvrdio nam je to Haris Kapetanović, tajnik Udruge Hrabro dijete, navodeći da očekuju pravomoćno rješenje za Zakladu koja bi se brinula za to da djeca s rijetkim i teškim bolestima čije liječenje ne pokriva HZZO mogu otići na tretmane u inozemstvo.
'Vjerujem da ćemo do kraja mjeseca krenuti sa Zakladom. Razmišljali smo dugo o tome bismo li išli s fondom ili zakladom, ali smo se odlučili za zakladu jer fond ima ograničen rok trajanja, pet godina, a zaklada nije vremenski ograničena', kazao je Kapetanović.
Ideja o fondu pojavila se nakon akcije za Noru, a o njemu je početkom veljače govorio Rajko Ostojić, ministar zdravlja. Osnivanje zaklade podržao je HZZO, odnosno njegov šef Siniša Varga, izjavivši u intervjuu za jedan tjednik da je njegov stav da 'zaklada ne treba biti pod državnim patronatom, već dio civilnog društva' te da su 'pravne službe HZZO-a izvukle svu legislativu za osnivanje zaklade i predale je udruzi'.
Nakon posljednjih događaja i optužbi na njihov račun pitanje koje se logično nameće glasi može li se vjerovati Hrabrom djetetu. Odgovor na to trebao bi dati nadzor nad njihovim radom koji je danas najavilo Ministarstvo financija.