zbog ministra

Udruga sudaca: Raste broj sudaca u bijelom štrajku

23.01.2024 u 17:38

Bionic
Reading

Drugog dana mjera upozorenja pravosudnih dužnosnika odaziv sudaca koji su stupili u tzv. bijeli štrajk raste nakon što je ministar uprave i pravosuđa Ivan Malenica, prema navodima Udruge hrvatskih sudaca (UHS), iznio manipulirajuće brojke o sucima koji su u mjerama

"Broj sudaca koji se pridružuju mjerama upozorenja ima tendenciju rasta, pogotovo nakon jučerašnjih izjava ministra Malenice. Konkretnih ponuda iz Ministarstva uprave i pravosuđa još uvijek nema", kazala je za Hinu glasnogovornica UHS-a Ivana Bilušić.

Ministar Malenica izjavio je u ponedjeljak da je njegovo ministarstvo otvoreno za dijalog, ali kako "nije dobro da imamo ucjene i ultimatume, posebice ultimatume oko izbornih povjerenstava", dodajući da takav pristup nije dobar, kao što nije dobro da suci odbijaju nešto što su tražili.

UHS je ranije u utorak izvijestio da je odaziv sudaca u bijelom štrajku preko 80 posto, s time da je u u Zagrebu i Karlovcu preko 95 posto, dok je u Dubrovniku odaziv stopostotan.

Ministarstvo pravosuđa je prvog dana drugog ciklusa mjera upozorenja pravosudnih dužnosnika izvijestio kako pozdravlja odluku sudaca diljem Hrvatske da u većini ne idu štrajk. Precizirali su da je na prvi dan štrajka pravosudnih dužnosnika, prema podacima iz eSpisa, odgođeno 35 posto ročišta na svim hrvatskim sudovima, odnosno njih 741 od ukupno 2077.

''Ako uzmemo u obzir da je u 'regularnim' danima bez štrajka, prosjek dnevnih otkazivanja 13 posto, taj postotak je još i manji - tek dodatnih 22 posto potaknuto samim štrajkom'', stav je ministarstva.

UHS: Ministarstvo ne poznaje resor ili manipulira brojkama

Vesna Horvath iz UHS-a je nakon te objave naglasila kako Ministarstvo pravosuđa i uprave ili ne poznaje svoj resor kad na taj način vadi brojke o otkazanim ročištima ili manipulira.

"Stvar je koliko je sudaca u mjerama, a ne brojka otkazanih ročišta. Nisu svi suci imali jučer ročišta, ili danas pa nisu ni imali što otkazivati. Niti su svi predmeti upisani u e-spis", kazala je Horvath za televiziju N1. Dodala je da UHS mjeri odaziv prema broju sudaca, članova i onih koji to nisu.

UHS je ranije izvijestio da od ponedjeljka kreću s novim ciklusom mjera upozorenja, ali i da su otvoreni za nastavak razgovora s vladom.

Tako do petka 2. veljače ili postizanja dogovora oko plaća pravosudnih dužnosnika odgađaju sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim sudskim postupcima, osim u hitnim predmetima u kojima bi mogla nastupiti nenadoknadiva šteta.

Suci i državni odvjetnici traže donošenje Zakona o plaći i materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika, koji će osim sada ponuđenog dijela materijalnih prava, u potpunosti urediti plaće i druga materijalna prava pravosudnih dužnosnika, sukladno postignutim standardima u državama članicama Europske unije.