U Ukrajinu se, nakon obuke, vratila jedna od novooformljenih brigada. Slovi kao jedna od najboljih, no ipak ima jedan veliki problem
Jedna od najnovijih brigada ukrajinske vojske, 155. mehanizirana brigada, stigla je u domovinu nakon gotovo tri mjeseca obuke u Poljskoj i Francuskoj. Nedvojbeno je najbolja i zasigurno najoružanija od desetak novih koje su ukrajinske oružane snage formirale posljednjih mjeseci.
Ali to ne znači da je 155. mehanizirana brigada spremna za borbu. Možda joj nedostaje kritična oprema, piše David Axe za Forbes. Nakon početne runde širenja poslije ruske invazije u veljači 2022., ukrajinske kopnene snage — vojska, zračno-jurišne snage, marinci, nacionalna garda i teritorijalci - bile su osposobljene da rasporede stotinu brigada, a svaka je imala oko 2000 ljudi.
Bila je to jedna od najvećih aktivnih kopnenih snaga na svijetu — i to nije bilo dovoljno. Brojčano nadjačane više naoružanom ruskom vojskom i prenapregnute duž crte fronta od oko 1300 kilometara, najbolje ukrajinske brigade nikada nisu dobile priliku maknuti se s prve linije fronta kako bi se odmorile i obnovile zalihe.
Elitna 47. mehanizirana brigada, glavni korisnik ukrajinskih američkih oklopnih vozila, bila je u krvavim borbama 15 mjeseci prije nego što je konačno rotirana s prve crte ove jeseni, ali je njezin zakašnjeli 'odmor' kratko trajao jer ju je ukrajinska invazija na Kursku oblast u zapadnoj Rusiji vratila u akciju.
U međuvremenu je u južnoj oblasti Doneck u istočnoj Ukrajini 72. mehanizirana brigada provela dvije godine braneći grad - tvrđavu Vuhledar. Slomljena i očajnički tražeći pomoć koja nije stigla, konačno se povukla u rujnu, predajući ključni sektor Rusima.
Ukrajinske ratom iscrpljene brigade trebaju pomoć. Četiri nove, formirane krajem 2023., ponudile su samo djelomično olakšanje. Počevši od ovog proljeća, vojska je osnovala još sedam brigada. Zbog nedostatka teških oklopnih vozila, većina novih postrojbi isprva su bile pješačke brigade, a tek kasnije dobile su vozila i nove oznake.
Jedna od najboljih ukrajinskih brigada
U svibnju je formirana 155. mehanizirana brigada. Ali uglavnom je postojala samo na papiru sve do rujna, kada je 2300 ukrajinskih vojnika, većina nove brigade, odletjelo u Francusku i započelo obuku pod vodstvom 1500 tamošnjih vojnih instruktora. U isto vrijeme nekoliko stotina vojnika iz tenkovske bojne 155. mehanizirane brigade stiglo je u Poljsku na obuku s poljskom vojskom.
Francuzi su opremili 155. mehaniziranu brigadu samohodnim haubicama Caesar, izvidničkim vozilima AMX-10RC i teškim minobacačima, a Poljaci su im predali 31 tenk Leopard 2A4, očito izvučen iz španjolskih viška zaliha.
155. mehanizirana brigada nije najbolje opremljena ukrajinska brigada, ali je u vrhu i trebala bi se moći zamijeniti s 47. mehaniziranom brigadom ili nekom drugom iscrpljenom postrojbom. Smatra se 'jednom od važnih operativnih rezervi naše zemlje', kako je komentirao Jurij Butusov, slavni ukrajinski ratni izvjestitelj.
Nedostatak dronova
Ali zbog nedostatka sredstava u Kijevu brigadi nedostaju bespilotne letjelice i radioometači protiv dronova, prema Butusovu. To je problem jer su dronovi najvažnija sredstva za nadzor i napad na obje strane bojišnice.
Koliko god starije ukrajinske brigade trebale pomoć, bila bi vojna greška da 155. mehanizirana brigada ode u borbu bez dronova ili obrane od njih. Butusov prikuplja novac za kupnju opreme koja nedostaje, pa bi 155. mehanizirana brigada uskoro mogla biti potpuno opremljena i spremna za akciju.
Ali nedostatak je, koliko god bio privremen, zlokoban. U 33 mjeseca, otkako su Rusi napali, Ukrajina je masovno proširila proizvodnju dronova i ometača. Ipak, baš kao što dodavanje desetaka novih brigada nije zadovoljilo potrebe Ukrajine na prvim linijama, milijun ili više bespilotnih letjelica koje zemlja napravi svake godine također nije dovoljno.