Ukrajini ne trebaju mirovne snage, koje bi došle nakon proglašenja primirja, nego borbene snage spremne za različite scenarije, izjavio je visoki ukrajinski dužnosnik
'Ukrajina treba ozbiljan doprinos europskih zemalja u obliku vojnika spremnih za borbu, a ne mirovnog kontingenta nakon bilo kakvog prekida neprijateljstava s Ruskom Federacijom', rekao je zamjenik predstojnika Ureda predsjednika Ukrajine Igor Žovkva u intervjuu za AFP uoči samita Koalicije voljnih u Parizu, a prenosi Interfax.
'Ne treba nam jednostavna prisutnost da bismo pokazali da je Europa prisutna. Ne trebaju nam mirovnjaci, plave kacige, nenaoružani ili bilo što drugo', rekao je Žovkva. Istaknuo je da Kijev očekuje snažnu prisutnost europskih zemalja u Ukrajini i vojnog osoblja koje je spremno za različite scenarije, uključujući raketne ili napade dronovima.
'Ako europske zemlje ozbiljno misle o svom doprinosu, trebale bi stvarno biti ozbiljne', rekao je ukrajinski dužnosnik. Nije rekao koliko točno europskih vojnika Ukrajina treba nakon rata niti gdje bi mogli biti raspoređeni, ali je napomenuo da 'ne trebamo samo pet ili deset tisuća'.
'Broj nije važan. Ono što je također važno njihova je spremnost za borbu, njihova spremnost za obranu, njihova spremnost da budu opremljeni, njihova spremnost da shvate da je Ukrajina sastavni dio europske sigurnosti. Svaki vojnik mora biti spreman sudjelovati u pravoj bitki. To je ono što Ukrajinci rade više od tri godine', rekao Žovkva.
Sugerirao je da bi europske snage mogle pomoći u zaštiti ukrajinske granice s Bjelorusijom, omogućujući njihovim trupama raspoređivanje u opasnijim regijama, dodajući da 'ne trebamo međunarodnu prisutnost negdje u Lavovu'.