Ukrajinski grkokatolici osjećaju se kao da ih je Vatikan 'izdao' nakon povijesnog susreta pape Franje i patrijarha Ruske pravoslavne crkve Kirila i njihove zajedničke izjave koju ocjenjuju "spornom" u dijelu koji se odnosi na sukob na proruskom separatističkom istoku Ukrajine.
Tekst zajedničke izjave u kojemu se Pravoslavnu i Katoličku crkvu u Ukrajini poziva da se 'suzdrže od sudjelovanja u sukobu i da ne podupiru naknadno širenje sukoba' na istoku 'duboko je razočarao mnoge vjernike naše Crkve i ukrajinske građane', rekao je primas Grkokatoličke (unijatske) crkve mons. Svjatoslav Ševčuk, a prenijela je mrežna stranica te Crkve.
'Mnogi su me nazvali i rekli mi da se osjećaju izdani od Vatikana, razočarani zbog poluistina u tekstu i neizravne potpore Svete Stolice agresiji na Ukrajinu', dodao je.
Kako je rekao otac Svjatoslav, ova izjava navodi na mišljenje da se u Ukrajini vodi 'građanski rat', a ne da je ona žrtva 'agresije susjedne države'.
Kijev i Zapad optužuju Rusiju da je potaknula sukob na istoku u kojemu je od travnja 2014. poginulo više od 9000 ljudi, da vojno podupire pobunjenike i da je onamo poslala svoje regularne snage.
Rusija niječe bilo kakvu izravnu umiješanost u ukrajinski sukob.
I Irina Geraščenko, ukrajinska zastupnica zadužena za humanitarna pitanja u 'skupini za Minsk' koja pregovara o miru na istoku zemlje, izrazila je u nedjelju svoje nezadovoljstvo.
'Hvala svoj braći grkokatolicima. I mi, pravoslavni Ukrajinci, osjećamo se razočarani. Ali očito ne i patrijarh Kiril...', napisala je na svojoj stranici Facebooka.
Pobunjenici u Ukrajini su uglavnom pravoslavci koji pripadaju Moskovskoj patrijaršiji i bore s s drugim pravoslavcima i grkokatolicima (unijatima) koji su povezani s Rimom.
Sveta Stolica i Papa neprestano pozivaju Ukrajince da se pomire i zaustave rat među kršćanskom 'braćom' na veliku žalost unijata koji žele otvorenu osudu ruske politike u Ukrajini.
Papa Franjo i patrijarh Kiril su se u petak sastali na Kubi, što je prvi susret poglavara dviju velikih kršćanskih Crkava u gotovo tisuću godina.