Više od 14 milijuna tona žitarica izvezeno je iz ukrajinskih luka zahvaljujući Crnomorskoj inicijativi, rekla je UN-ova visoka dužnosnica, dodajući da je "umjerena optimistica" u vezi s izvozom ruskog gnojiva
Na tiskovnoj konferenciji u četvrtak u Ženevi, glavna tajnica UNCTAD-a Rebeca Grynspan, koja sudjeluje u pregovorima, istaknula je da je dogovor Ukrajine i Rusije omogućio da se sedam mjeseci uzastopno smanjuje svjetska cijena prehrambenih proizvoda.
"Premašili smo 14 milijuna tona (...) koje su raspodijeljene zahvaljujući Crnomorskoj inicijativi za žitarice", što je "iznimno velika količina za tržište", rekla je.
Ugovor koji su 22. srpnja potpisali UN, Ukrajina, Rusija i Turska na 120 dana, ublažio je svjetsku prehrambenu krizu potaknutu ratom te je produljen na četiri mjeseca.
Grynspan je upozorila da bi iduće godine moglo doći do nestašice gnojiva. Vremena je malo jer se sjetva ne može odgađati. "Zato se trudimo čim prije riješiti ovaj problem", rekla je.
Moskva se žali da ne može prodati svoje gnojivo zbog zapadnih sankcija uvedenih financijskom i logističkom sektoru.
UNCTAD-ova glavna tajnica je rekla da je "umjereni optimist" glede "skorašnjeg" pomaka u vezi s pitanjem gnojiva, ali nije otkrila potankosti o pregovorima.
"Ima teškoća", rekla je.
Na temelju dvaju ugovora potpisanih 22. srpnja, Svjetski prehrambeni program za hranu želi olakšati ruskom proizvođaču Uralkem-Uralkaliju donaciju 260.000 tona gnojiva najpotrebitijim zemljama u Africi.
To je gnojivo trenutno u lukama Nizozemske, Belgije, Estonije i Latvije, dodala je Grynspan i "te su ga četiri zemlje pristale otpustiti".
Stručnjaci su već pregledali gnojivo u Belgiji, Estoniji i Latviji i UN još čeka rezultate da bi ga mogao poslati u zemlje zapadne Afrike, rekla je.