Uredništvo ljubljanskog tjednika Mladina i skupina od 30-ak javnih osoba peticijom su od ustavnog suda u četvrtak službeno zatražili ocjenu ustavnosti odluke predsjednika Boruta Pahora koji je raspustio parlament i za 13. srpnja zakazao prijevremene parlamentarne izbore
Inicijatori navode da je Pahorova odluka u suprotnosti s više ustavnih članaka te pozivaju ustavne suce da do svoje konačne odluke zaustave nastavak predizbornih aktivnosti za izbore koji padaju u vrijeme godišnjih odmora, što smatraju upitnim s aspekta ustavnog prava građana da sudjeluju u demokratskom procesu.
'Izborno pravo bit će kršeno svima onima kojima predaja glasa bude de facto onemogućena ili bitno otežana, a pravo da budu izabrani bit će kršeno kandidatima novih i vanparlamentarnih stranaka kojima se zbog kratke kampanje u vrijeme godišnjih odmora onemogućuje ili otežava da predstave sebe i svoje političke programe', navodi se u predstavci ustavnom sudu.
Kako navode potpisnici, u Sloveniji prema ustavu vlast ima narod koji to pravo neposredno primjenjuje preko izbora pa bi izbori u srpnju, zbog odsutnosti velikog broja birača i očekivane izborne apstinencije, značili da će legitimnost nove izabrane vlasti biti vrlo upitna.
Također ističu da sva ispitivanja govore o velikom nepovjerenju prema aktualnoj politici, što se pokazalo u nedavnim izborima za Europski parlament, kada je u Sloveniji apstiniralo 76 posto birača.
'Raspisati parlamentarne izbore u vrijeme odmora i u takvim društvenim okolnostima znači unaprijed pristati na visok demokratski deficit i izuzetno nizak stupanj legitimnosti buduće vlasti, ma kakve političke boja ona bila', navodi se u peticiji.
Autori dodaju kako sumnjaju da nekim političkim strankama odgovara da na izbore dođe što manje birača, čime se aludira na teorije da desni centar u slučaju manje izlaznosti redovno bilježi bolje rezultate od stranaka lijevog centra, jer su desni glasači više motivirani i discipliniraniji od tradicionalnog izbornog tijela ljevice.