Danas su se u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu sastale američka i ruska delegacija. Povijesni sastanak, s kojeg su isključeni Ukrajinci i Europljani, dolazi usred diplomatskih previranja izazvanih prošlotjednim razgovorom Trumpa i Putina, koji je razbio jedinstvo Zapada protiv Moskve. Sastanak bi mogao imati značajne posljedice za rat u Ukrajini
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i savjetnik Vladimira Putina Jurij Ušakov sastali su se s visokim američkim diplomatima u Saudijskoj Arabiji.
Američki dužnosnici uoči sastanka su istaknuli da to nije početak formalnih pregovora, već prvi korak u procjeni hoće li Rusija biti 'ozbiljna' u namjeri da okonča rat u Ukrajini.
S druge strane, Rusija je sastanak okarakterizirala kao priliku za 'normalizaciju' odnosa s Amerikom. Prema riječima glasnogovornika ruskog predsjednika Dmitrija Peskova uoči sastanka, sastanak u Rijadu 'također će biti posvećen pripremi mogućih pregovora o rješenju ukrajinskog sukoba i organiziranju susreta dvojice predsjednika Putina i Trumpa'.
Ključne informacije:
- U Rijadu su se sastali visoki dužnosnici Rusije i SAD-a
- Glavni cilj sastanka je obnova bilateralnih odnosa između dviju država. Na sastanku su se postavili i temelji za pregovore o Ukrajini i sastanak Vladimira Putina i Donalda Trumpa.
- Ruski izaslanici istaknuli se kako su pregovori bili uspješni i da je započet konstruktivan dijalog između Rusije i SAD-a te da se dvije zemlje sada puno bolje razumiju.
- Volodimir Zelenski nije bio pozvan na sastanak. On se danas u Turskoj sastaje s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
- Za pregovaračkim stolom u Rijadu bili su američki državni tajnik Marco Rubio, američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz, američki posebni izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i ruski pomoćnik predsjednika Jurij Ušakov.
Tijek događaja
15.35 Zelenski: To je bio razgovor o Ukrajini bez Ukrajine
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kritički se osvrnuo na sastanak američkih i ruskih izaslanika u Rijadu, nazvavši ga razgovorom o Ukrajini 'bez Ukrajine'.
Podsjetimo, nitko od ukrajinskih dužnosnika nije pozvan na razgovore. Zelenski se trenutno nalazi u Ankari gdje se sastaje s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom. U tijeku je njegova konferencija za novinare.
15.09 Lavrov: Postignuta su ova tri ključna dogovora
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je na konferenciji za novinare u Rijadu da su SAD i Rusija postigli dogovor o stvaranju uvjeta za potpunu obnovu međusobne suradnje.
Lavrov je otkrio kako su u Saudijskoj Arabiji postignuta tri ključna dogovora:
- Imenovanje ambasadora u obje zemlje što je prije moguće te ukidanje 'prepreka diplomatskim misijama', uključujući ograničenja na bankovne transfere za veleposlanstva.
- Pokretanje procesa za rješavanje sukoba u Ukrajini - prema Lavrovu, SAD će prvo imenovati svog predstavnika, nakon čega će isto učiniti Rusija.
- Stvaranje uvjeta za potpuni nastavak i proširenje međusobne suradnje u različitim sektorima.
'Bio je to vrlo koristan razgovor. Slušali smo jedni druge i čuli smo se', poručio je Lavrov. <<<Cijeli članak>>>
14.45 Nakon sastanka oglasio se i SAD
SAD i Rusija dogovorile su osnivanje 'timova za pregovore', koji će raditi na pronalaženju puta za okončanje ruskog rata u Ukrajini, priopćio je američki State Department nakon današnjeg sastanka.
Glasnogovornica Tammy Bruce izjavila je kako su se dvije strane također složile da će raditi na rješavanju spornih pitanja u bilateralnim odnosima.
'Jedan telefonski poziv, a zatim jedan sastanak, nisu dovoljni za uspostavu trajnog mira. Moramo poduzeti konkretne korake, a danas smo napravili važan korak naprijed', rekla je Bruce u priopćenju.
14.19 Baerbock: Ne smijemo Putinu učiniti uslugu
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock reagirala je na početak pregovora u Saudijskoj Arabiji bez predstavnika Ukrajine i europskih država i rekla kako Njemačka ne prihvaća ovakav pristup.
Ona je istodobno naglasila kako je u ovom trenutku važno zadržati prisebnost.
'Europa mora samosvjesno i jasno zaštititi svoje interese', rekla je Baerbock.
Političarka Zelenih je istodobno umanjila važnost aktualnih razgovora u Rijadu koji, po njezinu mišljenju, prije svega služe uspostavljanju kontakta Rusije i SAD-a.
'Mi ne smijemo sada načiniti veliku grešku i ruskom predsjedniku Putinu učiniti uslugu time što ćemo ovim razgovorima pridati veću važnost nego što to oni imaju', zaključila je Baerbock. <<<Cijeli članak>>>
14.07 'Započeo je vrlo konstruktivan dijalog'
Šef ruskog državnog investicijskog fonda Kiril Dmitrijev rekao je nakon sastanka ruskih i američkih izaslanika da je 'započeo vrlo pozitivan i konstruktivan dijalog'.
Za razliku od Bidenove administracije, koja nikada nije ni pokušala čuti ruski stav, ovo je bio vrlo jasan pokušaj da se započne dijalog, razumije rusko stajalište i razgovara o stvarima oko kojih se slažemo', rekao je Dmitrijev za rusku državnu televiziju, prenosi BBC.
Dodao je i da se Rusija i SAD slažu oko mnogih stvari i da se sada puno bolje razumiju.
Putinov pomoćnik Jurij Ušakov rekao je da je su obje strane zainteresirane za razvijanje bilateralnih odnosa.
'Nije loše, nije loše. Teško je reći približavaju li se Rusija i Amerika jedna drugoj, ali baš o tome smo i razgovarali. Bila je to vrlo ozbiljna rasprava o svim pitanjima kojih smo se željeli dotaknuti. Složili smo se da ćemo uzeti u obzir međusobne interese i razvijati bilateralne odnose', rekao je Ušakov.
Dodaje da su se dogovorili da će uskoro uspostaviti 'poseban tim za pregovore'.
13.35 Završio sastanak u Rijadu
Savjetnik za vanjsku politiku ruskog predsjednika Vladimira Putina izjavio je u utorak da su četveroipolsatni razgovori između Rusije i Sjedinjenih Država u Saudijskoj Arabiji završeni i da su bili uspješni.
Jurij Ušakov je rekao da su dvije strane razgovarale o uvjetima sastanka između Putina i američkog predsjednika Donalda Trumpa, prenosi ruska agencija TASS.
Sastanak Putina i Trumpa vjerojatno neće biti sljedeći tjedan, rekao je Ušakov. Dodao je da za sada nema konkretnog datuma sastanka.
13.26 Šef Europskog vijeća: Mir nije samo prekid vatre
Kao što smo ranije pisali, posebni američki izaslanik za Ukrajinu Keith Kellogg danas se sastao s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i predjednikom Europskog vijeća Antonijem Costom u Bruxellesu.
Costa je izjavio da 'mir ne može biti samo jednostavan prekid vatre'.
'Potrebno nam je sporazum koji će osigurati sveobuhvatan, pravedan i trajan mir u Ukrajini te sigurnost u Europi. Ukrajina može računati na Europu. Spremni smo nastaviti konstruktivno surađivati sa SAD-om kako bismo osigurali mir i sigurnost', napisao je Costa na X-u.
13.21 Uskoro počinje sastanak Zelenskog i Erdogana
Za ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za pregovaračkim stolom u Rijadu danas nije bilo rezervirano mjesto. Zelenski je u međuvremenu doputovao u Ankaru, gdje će se danas oko 16 sati po našem vremenu sastati s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Ukrajinski predsjednik je sa suprugom danas nazočio i svečanom otvaranju zgrade ukrajinske ambasade.
13.13 Izaslanici 'minglaju' ispred sobe za sastanke
Rusko ministarstvo vanjskih poslova upravo je objavilo slike ruskih i američkih izaslanika kako se 'druže' na pauzi od pregovora u Rijadu.
12.56 Zašto Peskov dovodi u pitanje legitimitet Zelenskog?
Kremlj je danas nagovijestio da je Vladimir Putin spreman sastati se s Volodimirom Zelenskim, no glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izrazio je zabrinutost zbog 'upitnog legitimiteta' ukrajinskog predsjednika, što je i sam Putin spomenuo u više navrata.
Zelenski je izabran za predsjednika 2019. na petogodišnji mandat, koji je trebao isteći u svibnju 2024. No ukrajinski dužnosnici kažu da je zbog kontinuiranih ruskih napada i ratnog stanja u Ukrajini praktički nemoguće održati predsjedničke izbore.
Prema ukrajinskom zakonodavstvu, zabranjeno je održavanje predsjedničkih, parlamentarnih i lokalnih izbora za vrijeme izvanrednog stanja. Zato je Zelenskom produžen mandat bez novih izbora, dok Rusija iz istog razloga njegov legitimitet dovodi u pitanje.
12.21 Počeo radni ručak ruske i američke delegacije
Ubrzo nakon kratke stanke počeo je radni ručak ruskih i američkih visokih dužnosnika u palači Diriyah.
11.55 Nakon kratke stanke pregovori se nastavljaju
Ruski i američki visoki dužnosnici ponovno su za pregovaračkim stolom nakon 15-minutne pauze, javlja BBC. Sastanak već traje gotovo tri sata. Dužnosnici će sudjelovati i na radnom ručku.
11.53 Kina želi da sve strane budu uključene u pregovore
Kineske vlasti poručile su kako se nadaju da će u dogledno vrijeme 'sve strane' moći sudjelovati u mirovnim pregovorima. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova istaknuo je kako je sretan što vidi 'snažnu volju usmjerenu prema miru u Ukrajini'.
11.32 U tijeku je kratka pauza
Rusko ministarstvo vanjskih poslova kaže da američki i ruski dužnosnici koji pregovaraju u Saudijskoj Arabiji uzimaju kratku stanku.
Glasnogovornica Marija Zaharova dodaje da će, kada sastanak završi, ministarstvo vanjskih poslova izvijestiti medije.
11.21 Kremlj: Putin je spreman razgovarati sa Zelenskim
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da je 'Putin sam rekao da bi bio spreman pregovarati sa Zelenskim ako bude potrebno'.
'No, treba raspraviti o pravnoj osnovi bilo kakvih sporazuma, s obzirom na činjenicu da se legitimitet Zelenskog može dovesti u pitanje', dodao je Peskov.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao da bi današnji razgovori mogli donijeti 'više jasnoće' oko mogućeg susreta licem u lice između Donalda Trumpa i Vladimira Putina.
'Putin je više puta rekao da je spreman govoriti o miru', rekao je, inzistirajući na tome da Rusija želi postići svoje ciljeve, ali bi radije to učinila 'mirnim putem'.
Na pitanje može li se Ukrajina pridružiti Europskoj uniji, Peskov je rekao: 'To je suvereno pravo svake zemlje, mi nećemo diktirati.'
'Govorimo o integraciji i procesima ekonomske integracije. I tu, naravno, nitko nijednoj zemlji ne može ništa diktirati i mi to nećemo činiti", rekao je Peskov.
Dodao je ipak da je ruski stav drugačiji kada je u pitanju ulazak Ukrajine u vojne saveze.
'Postoji potpuno drugačiji stav, naravno, o sigurnosnim pitanjima koja se odnose na obrambene ili vojne saveze', rekao je Peskov.
10.48 Trumpov posebni izaslanik za Ukrajinu sastaje se s europskim liderima
Dok traju pregovori između američkih i ruskih dužnosnika u Saudijskoj Arabiji, posebni izaslanik Donalda Trumpa za Ukrajinu, general Keith Kellogg, sastaje se s europskim liderima.
Njegov prvi sastanak održan je u Bruxellesu s predsjednikom Europskog vijeća Antonijem Costom i predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen. 'Želimo surađivati s SAD-om na osiguravanju pravednog i trajnog mira za Ukrajinu', istaknula je Von der Leyen.
Sljedeće odredište generala Kellogga je Poljska, gdje će ga u predsjedničkoj palači u Varšavi ugostiti predsjednik Andrzej Duda. Nakon toga, Kellogg će otputovati u Kijev. <<<Cijeli članak>>>
10.38 Dok traju pregovori u Rijadu, Rusi nastavljaju bombardirati Ukrajinu
Ukrajinske zračne snage priopćile su da su tijekom noći oborile 103 od ukupno 176 ruskih dronova. Rusi su ciljali više ukrajinskih regija, uključujući Kijev.
U ponedjeljak navečer stanovnici Kijeva dobili su upute da potraže sklonište zbog intenzivnog bombardiranja. Ukrajinske vlasti navode da su Rusi nastavili s napadima na stambene objekte neposredno prije početka pregovora u Rijadu.
Prema informacijama ukrajinskog ministarstva unutarnjih poslova, u gradu Orihiv u regiji Zaporižja poginuo je 80-godišnji muškarac nakon što je njegova kuća pogođena granatama. U središnjem dijelu Ukrajine, u gradu Dolinska, ruski dron probio je zid stambene zgrade, pri čemu je ozlijeđeno dvoje djece i jedna odrasla osoba.
Ministarstvo je također objavilo dramatične snimke ruskog napada dronovima na spasilačke ekipe koje su dolazile na mjesto ranijeg napada u Kostjantinivki, u istočnoj regiji Donjeck. U napadima su ozlijeđeni načelnik lokalne uprave, dva spasioca i dva policijska službenika.
9.51 Dmitrijev: Očekujemo poboljšanje ekonomskih odnosa s SAD-om
Kiril Dmitrijev, šef ruskog državnog investicijskog fonda, sudjeluje u moskovskoj delegaciji na pregovorima u Rijadu. Iako nije prisutan u dvorani s ostalim diplomatima dok traju pregovori, dao je izjave novinarima izvan nje.
Dmitrijev je istaknuo kako očekuje napredak u ekonomskim pitanjima između SAD-a i Rusije u roku od tri mjeseca. Njegova izjava dolazi u trenutku kada Moskva nastoji ponovno učvrstiti svoje mjesto na međunarodnoj političkoj i gospodarskoj sceni.
Prema navodima ruskih državnih medija, Dmitrijev tvrdi da su američke tvrtke pretrpjele gubitke veće od 300 milijardi dolara nakon što su se povukle s ruskog tržišta, u svjetlu sankcija uvedenih nakon invazije na Ukrajinu.
Dmitrijev je inače blizak obitelji Vladimira Putina. Njegova supruga studirala je s Putinovom kćerkom Katerinom Tikonovom na prestižnom moskovskom sveučilištu MGU. Kasnije je postala zamjenica Tikonove u zakladi koja promiče tehnologiju.
9.04 Gdje je Zelenski?
Dok američki i ruski izaslanici sjede za pregovaračkim stolom u Rijadu, jedan ključni akter nedostaje: Ukrajina.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kao ni drugi ukrajinski dužnosnici, naime, nisu bili pozvani na sastanak.
'Ne možemo priznati (mirovne) sporazume... bez nas', izjavio je Zelenski novinarima tijekom svog posjeta UAE-u jučer.
Zelenski se danas nalazi u Turskoj, gdje će se sastati s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom. Ovaj susret bit će pomno praćen zbog mogućih novih informacija o daljnjim koracima Ukrajine u nastojanju za okončanjem sukoba.
Iako pregovori u Rijadu nisu formalni početak mirovnih pregovora, njihov ishod mogao bi značajno utjecati na daljnji tijek rata i međunarodne odnose.
8.53 Počeo sastanak, tko je sve za pregovaračkim stolom?
U Saudijskoj Arabiji su u tijeku razgovori između najviših američkih i ruskih dužnosnika.
Sastanak se održava u palači Diriyah u Rijadu, a nazočni su američki državni tajnik Marco Rubio, američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz, američki posebni izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i ruski pomoćnik predsjednika Jurij Ušakov.
Domaćini sastanka su saudijski ministar vanjskih poslova princ Fajsal bin Farhan al-Saud i saudijski savjetnik za nacionalnu sigurnost Musaed bin Mohammed al-Aiban.
8.40 Dmitrijev: Trump rješava probleme
Član ruske delegacije koja je stigla u Rijad je i Kiril Dmitrijev, čelnik ruskog državnog investicijskog fonda, piše BBC.
Dmitrijev je izjavio da Moskva vidi američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegov tim kao 'rješavatelje problema'.
'Već su riješili niz velikih izazova vrlo brzo, vrlo učinkovito i vrlo uspješno', dodao je Dmitrijev, prenosi novinska agencija Reuters. Dmitrijev bi s američkim predstavnicima trebao razgovarati i o ekonomiji.
8.25 Macron razgovarao s Trumpom
Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je da je razgovarao i s Donaldom Trumpom i s Volodimirom Zelenskim kako bi ih izvijestio o jučerašnjem okupljanju europskih čelnika u Parizu.
Čelnici Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije jučer su se sastali na hitnom summitu o Ukrajini. Ne zna se točno što je bilo tema razgovora, ali izvješća sugeriraju da su države bile podijeljene oko toga hoće li Europa poslati mirovne snage u Ukrajinu u slučaju postizanja sporazuma o prekidu vatre.
Macron je kasno u ponedjeljak na društvenoj mreži X napisao da mirovni sporazum "mora biti popraćen snažnim i vjerodostojnim sigurnosnim jamstvima za Ukrajince".
'Na tome ćemo raditi zajedno sa svim Europljanima, Amerikancima i Ukrajincima', poručio je Macron. 'To je ključno', dodao je.
Bijela kuća opisala je razgovor s Macronom kao prijateljski, dok je Zelenski izjavio da su se složili kako sigurnosna jamstva za Ukrajinu moraju biti "čvrsta i pouzdana".
7.51 Glavni cilj normalizacija odnosa između Rusije i SAD-a
Jurij Ušakov, savjetnik ruskog predsjednika Vladimira Putina za vanjsku politiku, rekao je po dolasku u saudijsku prijestolnicu Rijad da će razgovori o Ukrajini biti isključivo bilateralni.
"Došli smo pregovarati samo s američkim kolegama. Glavno je započeti stvarnu normalizaciju odnosa između nas i Washingtona", rekao je Ušakov, a prenosi RIA. "Ovo su bilateralni razgovori, čisto bilateralni. Ne može biti nikakvih trilateralnih razgovora u Rijadu."
Visoki ruski i američki dužnosnici trebali bi se sastati u utorak u Saudijskoj Arabiji radi razgovora čiji je cilj, prema tvrdnjama Moskve, obnova bilateralnih odnosa, postavljanje temelja za pregovore o Ukrajini i sastanak Vladimira Putina i Donalda Trumpa.
Obje su strane, međutim, umanjile značaj očekivanih rezultata u Ukrajini, nakon tri godine gotovo potpunog zamrzavanja njihovih veza zbog rata. Ukrajinci i Europljani strahuju da će ih Washington napustiti, koji bi im iza "leđa" mogao tražiti dogovor s Rusijom, tvrde agencije.
Kremlj će vjerojatno biti spreman raspravljati o sigurnosti na europskom kontinentu u cjelini, nakon što je prethodno pozvao na povlačenje NATO snaga iz istočne Europe i invaziju na Ukrajinu vidio kao odgovor na egzistencijalnu prijetnju koju vidi od NATO-a.
7.50 Niz bilateralnih sastanaka
Europljani su se u ponedjeljak sastali u Parizu kako bi razgovarali o svojoj strategiji, dok je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski stigao u Tursku kako bi se sastao sa svojim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom u utorak i u Saudijskoj Arabiji u srijedu. Posebni izaslanik SAD-a za Ukrajinu Keith Kellogg otputovat će u utorak u Poljsku, a potom u Kijev u četvrtak.
S američke strane, državni tajnik Marco Rubio boravio je u ponedjeljak u Saudijskoj Arabiji gdje ga je primio prijestolonasljednik Mohammed bin Salman.
Bliski istok također bi mogao biti na stolu za razgovore, prema šefu ruske diplomacije, u trenutku kada se Rusi i Amerikanci natječu u regiji, a Moskva je vidjela da njeni saveznici Bašar al-Asad u Siriji i Iranu trpe neuspjehe posljednjih mjeseci.
Volodimir Zelenski ponovio je u ponedjeljak da Ukrajina "neće priznati" nijedan sporazum postignut bez njega i izrazio žaljenje što nije bio unaprijed obaviješten o razgovorima u Rijadu.
7.48 Sastali se europski čelnici u Parizu: 'Rusija sada prijeti cijeloj Europi'
Europski čelnici pozvali su u ponedjeljak na izvanrednom sastanku u Parizu na povećanje potrošnje za obranu, ali su ostali podijeljeni u pogledu slanja mirovnih snaga u Ukrajinu za potporu provedbi mogućeg mirovnog sporazuma. Sastanak je sazvao francuski predsjednik Emmanuel Macron nakon što je američki predsjednik Donald Trump dogovorio bilateralne mirovne pregovore s Rusijom o okončanju rata u Ukrajini, bez europskih saveznika i Kijeva, koji bi trebali početi u utorak u Saudijskoj Arabiji.
Europski čelnici ostali su zatečeni potezima Trumpove administracije u pogledu Ukrajine, Rusije i europske obrane i moraju se suočiti s realnošću budućnosti s manje američke zaštite. Shvatili su da će morati učiniti više za sigurnost Ukrajine.
Britanski premijer Keir Starmer, koji je uoči sastanka u Parizu rekao da je spreman poslati mirovne snage u Ukrajinu, u ponedjeljak navečer je rekao da je potrebno američko sigurnosno jamstvo kako bi europske zemlje poslale svoje vojnike u Ukrajinu. Rekao je također da je prerano reći koliko bi britanskih vojnika mogao poslati.
Mirovne snage povećale bi izglede za izravan sukob s Rusijom, a bile bi i teret za europske vojske, čije su se zalihe oružja smanjile zbog naoružavanja Ukrajine i desetljeća relativnog mira. Pitanje je i kako bi neke europske zemlje to platile.
Starmerovo zauzimanje za mirovne snage izazvalo je podjele između sudionika sastanka u Parizu.
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da bez pristanka Ukrajine ne može biti mirovnog sporazuma s Rusijom. Naglasio je također da se bez mirovnog sporazuma ne može govoriti o njemačkoj mirovnoj misiji u Ukrajini. Rekao je i da europska proračunska pravila ne bi smjela blokirati povećanje potrošnje za obranu preko dva posto BDP-a.
Talijanska premijerka Giorgia Meloni također se usprotivila slanju mirovnih snaga u Ukrajinu, po izvorima iz njezina ureda.
"Bilo je korisno danas razgovarati o raznim hipotezama. Ona koja predviđa slanje europskih vojnika u Ukrajinu izgleda mi najsloženijom i možda najmanje učinkovitom i s tim u vezi izrazila sam dvojbe Italije", rekla je, po izvorima.
Danska premijerka Mette Frederiksen rekla je da je otvorena za razgovore o slanju vojnika i da Europa mora povećati potporu Ukrajini te potrošnju za vlastitu obranu.
"Rusija sada, nažalost, prijeti cijeloj Europi", rekla je.