U Hrvatskoj je u srijedu zabilježen 1891 novi slučaj zaraze koronavirusom, a preminulo je 20 osoba. Nastavljen je rast broja zaraženih, a novih mjera sigurno neće biti do isteka postojećih krajem mjeseca. Potpredsjednik Vlade, ministar unutarnjih poslova i načelnik Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske Davor Božinović ponovno je upozorio da će svi ugostitelji koji krše mjere ostati bez državnih potpora
Vera Katalinić Janković iz Ministarstva zdravstva na početku presice nacionalnog Stožera civilne zaštite iznijela je nove brojke zaraženih. 'U odnosu na jučer na respiratoru je 19 novih osoba', kazala je Katalinić Janković. Do sada je u Hrvatskoj utrošeno 399.828 doza cjepiva, a za 80.056 osoba cijepljenje je dovršeno.
Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), kazao je da je u prva tri dana ovog tjedna 32 posto razlika u broju oboljelih u odnosu na prošli tjedan. Incidencija je u Hrvatskoj trenutno 307,6. Najviša je u Primorsko-goranskoj županiji (868,3), a najmanja u Istarskoj županiji (73,3). Hrvatska je trenutno po incidenciji osma u Europi, a po smrtnosti je na 18. mjestu.
Capak je naveo i kako je HALMED do danas zaprimio 1989 sumnji na nuspojave na cjepiva protiv Covida, s time da se 1090 prijava veže uz Pfizerovo cjepivo, 126 uz Modernino i 771 uz AstraZenecino, a za dva slučaja ne zna se o kojem se cjepivu radi.
Na upit da komentira veliku današnju brojku novozaraženih, Capak je kazao da nema nekih posebnih žarišta. Samo je kazao da u Splitsko-dalmatinskoj županiji imaju prijavljene studente, oko 20 njih, koji su stigli preko Erasmusa te manje grupiranje u svećeničkom domu.
'Ostalo širenje ide horizontalno kroz populaciju i ne mogu se identificirati žarišta', kazao je Capak. U srijedu imamo tri županije s preko 300 zaraženih, ali kako je dodao Capak, ne možemo ih nazvati žarištima.
Na novinarsko pitanje hoće li do kraja ožujka prvom dozom biti cijepljeno 20 posto hrvatske populacije Capak je odgovorio da tu količinu prvom dozom nismo dosegnuli uglavnom zato što nismo dobili isporučene očekivane količine cjepiva.
'A ta razočaranja u količine koje su isporučene uglavnom se odnose na AstraZenecino cjepivo, čije su isporuke značajno smanjene jer smo u prvom kvartalu trebali dobiti više od milijun doza', naveo je ravnatelj HZJZ-a.
Božinović je potom kazao kako je Upravno vijeće HZZ-a u utorak imalo sjednicu te da je zaključak kako svi oni koji krše mjere Stožera neće imati pravo na potpore.
'Uopće nas ne zanima je li izdano usmeno upozorenje, koje je također vrsta sankcije, ili je prekršajni nalog ili je nekakva druga pravna radnja ovisno o tome jesu li kršenje utvrdili inspektori civilne zaštite, Državnog inspektorata ili policijski službenici. Ono što je u ovom kontekstu bitno je da je registrirano kršenje epidemioloških mjera', rekao je Božinović.
Na upit zašto Hrvatska nije naručila maksimalnu dozu AstraZenece kada se tvrdi da je to cjepivo prvo bilo na lageru i najbrže napredovalo u razvoju, ministar zdravstva Vili Beroš - koji se u srijedu cijepio AstraZenecom s premijerom Andrejom Plenkovićem i predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem kako bi poslali poruku da je to cjepivo djelotvorno i kvalitetno - odgovorio je da je bilo važno uzeti dinamiku isporuka u obzir. Nije bilo ni financijski odgovorno tada naručivati takve količine. Pojasnio je i da se u trenutku potpisivanja naknadnih ugovora o prethodnoj kupnji nije moglo naslutiti da će biti ovolikih problema s isporukom AstraZenecinog cjepiva.
'Za sada je naručeno preko osam milijuna doza, što je više nego dovoljno za cijepljenje svih hrvatskih građana', kazao je Beroš, naglasivši opet da je osim broja doza važna dinamika dolaska. Tvrdi da su tada napravili sve što su mogli po pravilima struke.
Capak je potvrdio da su tada uzeli svoj maksimum. Kasnije se to mijenjalo.
'Tada se puno stvari o kvaliteti, vrsti cjepiva i nuspojavama nije znalo', naveo je Capak. Kada se krajem prošle godine znalo da AstraZeneca neće biti prva, naručeno je milijun doza Pfizera, dodao je Capak. No priznao je da se moglo naručiti dva milijuna doza Pfizera. Beroš je potom dodao da tih milijun doza ne bi bilo dovoljno da se cijepe naši građani.
Beroš je potom naveo koliko je cjepiva ukupno naručeno: od AstraZenece naručeno je 2.705.628 doza, od Johnson & Johnsona 900.000, od Pfizera 2.894.963, od Moderne 1.110.000, od CureVaca 300.000, od Novavaxa 894.963, od Valneve 50.000 - ukupno 8.855.554 doze. Prvi ugovor o kupnji potpisan je 27. kolovoza s AstraZenecom, 21. listopada s Johnson & Johnsonom, 20. studenog s Pfizerom i 4. prosinca s Modernom.
Capak nije mogao reći preciznu brojku o tome koliko je ljudi odbilo cijepljenje AstraZenecom. 'Odaziv se sada popravlja i vjerujem da se vraća povjerenje u to cjepivo', kazao je.
Potom je uzeo riječ Davor Božinović kazavši da je Europska unija najveći izvoznik cjepiva na svijetu, a možda i jedini. Također je kazao da Europska unija poštuje potpisane ugovore. Objasnio je da jedna tvrtka ne može isporučiti sve što je obećala. I sada za jedne vrijede ugovori, a za druge ne. Božinović smatra da su svi koji su potpisali te ugovore trebali postići i ugovore o isporukama.
'Ovo je lekcija iz koje će Europa izaći jača', poručio je Božinović.
Odgovarajući na pitanje o regionalnom pristupu, Božinović je kazao da je on opravdan. Dodao je da ovo nije ista situacija niti će biti tako da ćemo ući u ljeto ni s jednim zaraženim poput prošle godine. Istaknuo je da je potrebna svijest ne samo institucija, nego i građana.
'Vodi se bitka za koliko-toliko uspješnu sezonu i donose se odluke', kazao je Božinović, spomenuvši i samostalnu mjeru koju je donijela Dubrovačko-neretvanska županija. Pojasnio je da se prostor zatvoren pleksiglasom ne može tretirati kao otvoren prostor. Oni koji to rade bit će kažnjeni i izgubit će pravo na naknadu.
Božinović je kazao i da će se razgovarati o mogućim mjerama prije Uskrsa, ali regionalni pristup trebao bi ostati cijelo vrijeme - ne samo za Uskrs, nego i dalje tijekom turističke sezone.
'Napravit ćemo okvir koji je ozbiljan, ali koliko će se on primjenjivati u praksi, vidjet ćemo. Niti jedna državna institucija neće provjeravati okupljanja po kućama i brinete li se za svoje bake ili perete li ruke', naglasio je Božinović.
Poručio je da će se neka rješenja implementirati i prije nego se postave na razini EU-a. Kazao je da će cijepljeni i oni koji su preboljeli koronu moći ući u Hrvatsku.
Trenutne mjere istječu krajem mjeseca, a o nama ovisi hoće li uslijediti samo produžavanje, restriktivna rješenja ili liberalnije mjere. 'Sve ovisi o nama', kazao je Božinović.