Izvješće o situaciji s koronavirusom ponovno je bilo jedna od tema na sjednici Vlade, a o koronavirusu je uvodno govorio i premijer Andrej Plenković
Posjet BiH bila je prva tema na koju se osvrnuo Plenković. 'Razgovori o političkoj suradnji dviju zemalja, prijateljskih i susjednih zemalja. Na svima nama je da poštujemo teritorijalnu cjelovitost i da se zalažemo za ravnopravnost Hrvata kao jednog od konstitutivnih naroda', kazao je Plenković.
'Dogovorili smo da se tijekom proljeća održi zajednički sastanak Vlade i Vijeća ministara u Hrvatskoj', dodao je. Kazao je da je posjet važan i u gospodarskom smislu.
'Što se tiče epidemije, nastavlja se pad novih slučajeva, no brojevi su i dalje visoki. Ponovno apeliram da svi oni koji se nisu cijepili da se cijepe. Pogotovo građani starije dobi. Zbog pojave omikrona pozivamo i na treću dozu cjepiva i to od tri do šest mjeseci nakon primanja druge doze. Kroz sve ovo vrijeme imali smo mjere koje su bile među najblažima. Nismo imali stroga zatvaranja i policijski sat i s obzirom na ove rasprave o načinu odlučivanja u krizi, a u krizama parlament uvijek ovlasti Vladu za mikromenadžment. Želimo što manje zadirati u domenu ljudskih prava. Preduvjet da bi se štitila ljudska prava to je da naši građani budu živi i zdravi. I o tome brine Vlada', kazao je Plenković.
'Covid potvrde nisu velika drama i ograničenja, koriste se diljem Europe. Želim osuditi napade i vrijeđanje zdravstvenih djelatnika u Bjelovaru. To je neprimjereno i neprihvatljivo. Umjesto zahvale, mi imamo napade i vrijeđanja. Svi oni koji huškaju u javnom prostoru nadam se da će shvatiti da krivo rade. Sve se razotkriva, pa se vidi tko što radi', kazao je Plenković.
O epidemiji je govorio i ministar zdravstva Vili Beroš. 'U Hrvatskoj je zabilježen 4671 novozaraženi, a prije tjedan dana bilo ih je samo 80 više. Udio pozitivnih među testiranima je 35,6 posto, što je pad za 1,7 posto u odnosu na prošli tjedan, a 18 posto u odnosu na prije 14 dana. Vidimo da se pad novozaraženih usporava', rekao je Beroš.
Upozorio je da posljednjih dana raste udio onih u jedinicama intenzivne njege i na respiratoru.
Spomenuo je da sutra kreće cijepljenje djece. 'Preporučuje se osobito cijepiti djecu starosti od pet do 11 godina, a koja imaju kronične neurološke bolesti, s kroničnim bolestima srca, kroničnim plućnim bolestima, uključujući astmu, kao i djecu s dijabetesom te malignim bolestima. Cijepljenje je pomoć u zaštiti zdravlja djece, a provodit će se u ambulantama obiteljske medicine i kod pedijatara. HZJZ preporučuje docjepljivanje svim odraslim osobama protokom tri ili više mjeseci od završetka cijepljenja. U postupku je zajednička nabava Europske komisije za dva antivirusna lijeka namijenjena liječenju oboljelih od covida', dodaje ministar.
'Pomno pratimo razvoj situacije s omikronom. Taj soj predstavlja velik globalni rizik. Pojava omikrona u Europi izaziva zabrinutost znanstvene zajednice. Ne zna se u kojoj mjeri je sposoban izbjeći imunitet stečen cijepljenjem. Izlasku iz epidemije možemo se nadati onda kada svi počinemo poštivati mjere i kada krenemo u veće docjepljivanje', rekao je Beroš.
Ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik Vlade Davor Božinović govorio je o produljenju mjera.
'Imamo smanjenje novozaraženih, naši brojevi stagniraju, ali omikron se širi velikom brzinom u nizu europskih država. Širi se višestruko brže od delte. Omikron bi mogao postati dominantna varijanta i obilježiti peti val. To nam ne otvara mogućnost da razmišljamo o popuštanju mjera', kazao je Božinović.
Rekao je da će Stožer civilne zaštite danas donijeti sedam odluka, od koji se pet odnosi na okupljanja, nošenje zaštitnih maski, rad trgovina, javni prijevoz...
Kao novinu istaknuo je mjere koje se odnose na javna okupljanja s više od 100 osoba. U tom slučaju odobrenje za okupljanje dat će županijski zavodi za javno zdravstvo, a ne HZJZ, kao do sada.
Što se tiče zabrane putovanja iz država u kojima se proširio omikron, Božinović je kazao da se zabrana i dalje odnosi na nekolicinu afričkih država, no da se ukida za Hong Kong.
Božinović je poručio da se uvodi obvezno testiranje i za zaposlenike centara za posebno skrbništvo. Jednako tako, uvode se covid potvrde za korisnike centara za socijalnu skrb.