Franjo (88) je umro u ponedjeljak od moždanog udara i srčanog zatajenja.
Ispraćaj pape Franje održat će se u subotu na Trgu svetog Petra, odlučili su kardinali u utorak. Na ceremoniju će pristići mnogi svjetski čelnici, ali neće biti ruskog predsjednika. Nakon mise, koja će započeti u 10 sati po lokalnom vremenu, lijes će biti prevezen u baziliku svete Marije Velike u središtu Rima, gdje će Papa biti pokopan u skladu sa svojim željama.
Franjo (88) je umro u ponedjeljak od moždanog udara i srčanog zatajenja. Ranije ove godine proveo je pet tjedana u bolnici zbog dvostruke upale pluća. Prije smrti se činilo da se oporavlja, pa se u nedjelju, na Uskrs, pojavio na Trgu svetog Petra. Vatikan je u utorak priopćio da je smrt nastupila brzo te da Franjo nije patio.
Pozlilo mu je oko 5 sati i 30 minuta u ponedjeljak, a nešto više od sat vremena kasnije mahnuo je medicinskom bratu Massimilianu Strappetiju koji je u proteklom razdoblju pružao papi 24-satnu njegu. Potom je pao u komu te umro u 7 sati i 35 minuta.
Posljednje riječi pape Franje u ponedjeljak bile su zahvala njegovom zdravstvenom asistentu koji mu je pomogao da dan ranije, na Uskrs, iz papamobila pozdravi vjernike na Trgu svetog Petra. 'Hvala ti što si me doveo na trg', rekao je Franjo Massimilijanu Strappettiju, objavio je službeni vatikanski medij u utorak.
Objavljene prve fotografije u lijesu
Vatikan je u utorak objavio prve fotografije Franje u drvenom lijesu u domu svete Marte gdje je živio tijekom 12 godina papinstva. Njegovo tijelo će u srijedu u 9 ujutro procesijom predvođenom kardinalima biti preneseno u baziliku svetog Petra gdje će se vjernicima omogućiti da odaju počast prvom latinoameričkom papi u povijesti.
Ispraćaj će se održati na Trgu svetog Petra, pred Bazilikom, u subotu u 10 sati, a predvodit će ga 91-godišnji dekan kardinalskog zbora Giovanni Battista Re.
Na sprovodu Trump, Zelenskij, čelnici EU-a, ali ne i Putin
Američki predsjednik Donald Trump, često u sukobu s papom po pitanju imigranata, najavio je da će on i supruga Melanija stići u Rim na papin pogreb. Dolazak su najavili i predsjednik Franjine domovine Argentine Javier Milei, francuski predsjednik Emmanuel Macron, brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva te ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Dolazak su najavili i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa, kao i odlazeći njemački socijaldemokratski kancelar Olaf Scholz, uz predsjednika Frank-Waltera Steinmeiera.
Kremlj je pak priopćio da u Vatikan neće doći ruski predsjednik Vladimir Putin.
"Ne, predsjednik nema takve planove", odgovorio je njegov glasnogovornik Dmitrij Peskov na pitanje o mogućem putovanju na sprovod pape.
Sveta Marija Velika
Papa Franjo oporučno je poželio da bude pokopan u rimskoj bazilici svete Marije Velike, izvan vatikanskih zidina. Zatražio da bude pokopan na jednostavan način, u drvenom lijesu u goloj zemlji i da njegovo počivalište nosi samo natpis njegovog papinskog imena na latinskom: Franciscus.
Bazilika sv. Marije Velike impozantna je crkva iz 5. stoljeća u srcu Rima, otprilike četiri kilometra udaljena od Vatikana, u kojoj se već nalaze grobnice sedmorice papa, ali nijednog u posljednja tri stoljeća. Ondje je posljednje počivalište još nekim poznatim ličnostima poput arhitekta i kipara Berninija, graditelja kolonade na Trgu sv. Petra.
Jorge Bergoglio, koji je bio vrlo vezan uz štovanje Djevice Marije, prije i poslije svakog putovanja u inozemstvo, meditirao je u bazilici, koja je službeno ekstrateritorijalni dio Vatikana.
Današnja crkva, jedna od četiriju papinskih bazilika u Rimu, sagrađena je oko 432. godine na zahtjev pape Siksta III., na brdu Eskvilinu. Interijer je zadržao izgled blizak izvornom: središnji brod obrubljen je s 40 jonskih stupova i spektakularnim mozaicima.
Franjin grob bit će smješten između kapelice Paolina (Salus Populi Romani) i kapelice Sforza.