Postsovjetski sigurnosni blok na čelu s Rusijom počeo je u ponedjeljak najveće vojne vježbe kod granice Tadžikistana i Afganistana zadnjih godina, pred pregovore novih talibanskih vlasti i velikih regionalnih sila
Tadžikistan je odbio priznati talibansko vodstvo u Afganistanu i na obje strane granice gomilaju se vojne snage.
Vježbe Organizacije Ugovora o zajedničkoj sigurnosti (CSTO) obuhvatit će 5000 vojnika, više od polovice iz Rusije, objavila su ruska i tadžikistanska ministarstva obrane.
Vojnici će uvježbavati i sprječavanje ilegalnih prelazaka granice.
Tadžikistan dijeli 1400 kilometara dugu granicu s Afganistanom.
Šestodnevne vježbe slijede nakon niza manjih vježbi koje su u blizini afganistanske granice održale Rusija i njezini saveznici iz središnje Azije u kolovozu i rujnu.
Rusija strahuje od moguće islamističke infiltracije u bivše sovjetske republike u središnjoj Aziji, koje Moskva smatra svojim južnim obrambenim krilom.
Moskva ima vojnu bazu u Tadžikistanu i uvjerava ga da će mu pomoći u slučaju prekograničnih napada.
Talibansko veleposlanstvo na visokoj razini posjetit će Moskvu ovaj tjedan radi razgovora s Kinom, Pakistanom, Indijom i Iranom, premda je visoki ruski dužnosnik rekao da ne očekuje napredak.
Zamir Kabulov, posebni ruski predstavnik za Afganistan, rekao je također da će se dužnosnici iz Rusije, SAD-a, Kine i Pakistana sastati odvojeno u utorak u Moskvi kako bi usuglasili stajalište o promjeni situacije u Afganistanu.
Talibani su 15. kolovoza preuzeli vlast u Afganistanu nakon povlačenja snaga NATO-a. U Kabul su ušli bez otpora.
Njihova vlada suočena je s puno problema. Prijeti teška humanitarna kriza, gospodarstvo je rubu kolapsa, a radikalni suniti Islamske države napadaju šijite. Suša i nadolazeća zima te rastuće cijene goriva dodatno pogoršavaju situaciju.