Ukrajinski najnapredniji i jedinstveno nadograđeni MiG-29MU2 još uvijek je aktivan i sudeći prema nedavno objavljenoj snimci još uvijek sudjeluje u zračnim borbama protiv ruskih zrakoplova i krstarećih projektila. Riječ je o nadogradnji koja je svojedobno utjelovljavala nadu ukrajinskih zračnih snaga da će značajno modernizirati svoju flotu MiG-ova 29, no ruska agresija prekinula je taj proces pa se Kijev okrenuo pozivima za novom zapadnom borbenom opremom koja bi pomogla u izjednačavanju izgleda u zračnim okršajima. Tportal donosi sve o nadogradnji koja je razvijena na temelju lekcija naučenih tijekom ranijih borbi protiv ruskih snaga i proruskih separatista u regiji Donbas početkom 2014.
Dobro obaviješteni portal The War Zone objavio je snimku MiG-29MU2 koja se pojavila na društvenim mrežama povodom Dana ukrajinskog ratnog zrakoplovstva koje se obilježava 7. kolovoza. Nadograđeni avion je prikazan naoružan s parom radarski vođenih raketa R-27R i četiri toplinske navođene rakete R-73, a snimka završava s dvosjednom inačicom MiG-a za borbenu obuku koji izvodi niski prelet, ali bez naoružanja.
Budući da je program modernizacije MiG-29MU2 bio u povojima kada su ruske snage izvršile invaziju na Ukrajinu krajem veljače, samo je jedan avion bio dovršen prema ovom standardu, premda je bilo nagađanja da je možda uništen u ruskim napadima na pogon LDARZ u Lavovu gdje je započeta nadogradnja. Inače, LDARZ u državnom vlasništvu je jedina tvrtka koja je u sposobna održavati ukrajinske MiG-ove koji pokušavaju spriječiti ruske borbene avione da steknu zračnu nadmoć u sukobu.
Stručnjaci ističu kako snimka MiG-29MU2 s punim naoružanjem sugerira da se taj avion, zajedno s preostalim ukrajinskim mlažnjacima, prvenstveno koristi za protuzračnu obranu, iako su se MiG-ovi ukrajinskog ratnog zrakoplovstva povremeno koristili za napade na zemaljske ciljeve. Ono što razlikuje inačicu MU2 od ostalih 'dvadesetdevetki' je njegova sposobnost preciznog navođenja streljiva poput televizijski navođenih projektila zrak-zemlja tipa Kh-29T i televizijski navođenih bombi KAB-500Kr težine 500 kilograma.
Srušeno 11 ukrajinskih 'dvadesetdevetki'
Valja podsjetiti da su se prošlog vikenda pojavile informacije kako je Ukrajina nabavila proturadarske projektile zrak-zemlja tipa AGM-88 HARM, no u ovom trenutku nema službenih informacija koje bi upućivale da je taj superbrzi projektil za uništavanje kopnenih meta koje emitiraju radio-valove isporučen napadnutoj zemlji. Analitičari, pak, ističu da je prikazivanje nadograđenog MiG-a optimiziranog za slične projektile i vijest o pojavljivanju AGM-88 HARM na bojišnici najvjerojatnije slučajnost.
Nepotvrđena izvješća sugeriraju da su prvi modernizirani MiG-ovi započeli probne letove u Lavovu tijekom 2019., a ruska invazija pokvarila je planove da ti avioni tijekom ove godine uđu u sastav ukrajinskog ratnog zrakoplovstva. Treba reći da je modernizacija na standard MU2 pokrenuta kao nastavak prethodne nadogradnje koja je nazvana MU1, a koja je uključivala povećanje radarskog dometa pretraživanja, kompatibilnost s projektilima većeg dometa poput R-27ER i ugradnju radio i GPS prijamnika prema NATO standardima.
Specijalizirani mediji ističu da je do ruske agresije na Ukrajinu modernizirano 18 MiG-ova na standard MU1, a najmanje 11 od ukupno 50 ukrajinskih MiG-ova 29 svih inačica je uništeno u dosadašnjim borbama. Iako se modernizacija na standard MU2 temelji na prethodnoj nadogradnji, posljednje inačice su fokusirane na sposobnosti zrak-zemlja te na uvođenje navigacijskih sustava, novih zaslona u kokpitu i umrežavanje podataka.
Azerbajdžanska donacija i realne perspektive
Vrijedi spomenuti kako pojedina nedavna izvješća sugeriraju da je Ukrajina nabavila najmanje tri MiG-a 29 iz Azerbajdžana kako bi pojačala svoju flotu borbenih aviona. Azerbajdžan je, naime, neposredno prije početka invazije upravo u Lavovu započeo modernizaciju svojih 'dvadesetdevetki' pa postoji mogućnost da ih je radije predao na korištenje Ukrajincima nego započeo komplicirani proces izvlačenja aviona iz ratom zahvaćene zemlje.
Još jedna velika prednost ukrajinskih nadogradnji svojih MiG-ova je prelazak na fleksibilniji raspored održavanja. Izvorno, prema smjernicama koje datiraju iz doba bivšeg Sovjetskog Saveza, MiG-ovi 29 prolazili su temeljni remont svakih 200 sati ili 24 mjeseca. Zbog rata u Donbasu, na inačicama MU1 uvedeni su remonti prema stanju što je bilo korisno za malu flotu koja se suočavala sa sukobima visokog intenziteta.
Vojni analitičari smatraju da su sposobnosti zrak-zemlja kod inačice MU2 nedvojbeno od velike koristi Ukrajini, osobito stoga što njezine oružane snage sve više prelaze u protuofenzivu, ostaje činjenica da postoji samo jedan primjerak u tom standardu. S obzirom na to da u ovom trenutku nema realnih mogućnosti za nadogradnju drugih zrakoplova tog tipa, kao i na činjenicu da je 'zapela' isporuka 'dvadesetdevetki' iz zemalja članica NATO-a, premda je Njemačka isporučila rezervne dijelove za MiG-29, Ukrajina smatra da je donacija zapadnih borbenih aviona mnogo realnija perspektiva za nastavak pružanja otpora ruskom agresoru.