Srbija će u suradnji s Kinom raditi na razvoju naoružane bespilotne letjelice, priopćilo je u utorak srpsko ministarstvo obrane, čime će naši susjedi dobiti prvi borbeni dron vlastite proizvodnje
Kako piše ugledni zrakoplovni portal Tango Six, srpski ministar obrane Aleksandar Vulin u pratnji stručnjaka s beogradskog Vojnotehničkog instituta i izaslanstva srpskog ratnog zrakoplovstva sastao se početkom tjedna u Pekingu s kineskim partnerima radi reprojektiranja bespilotne letjelice Pegaz.
Riječ je o prvoj fazi transfera tehnologije za razvoj i proizvodnju bespilotnih letjelica na temelju postojećeg prototipa drona Pegaz - 011 koji bi u suradnji s kineskim stručnjacima trebao dobiti dodatnu opremu, avioniku, optoelektronske sustave i naoružanje. Ugradnjom tih komponenti, dodaje portal, Srbija bi ispunila sve taktičko-tehničke zadaće za svoju prvu borbenu bespilotnu letjelicu.
Nakon dogovora s kineskim partnerima srpska strana će rekonstruirati letjelicu, dok će Kinezi projektirati elektroničku opremu i avioniku. Na računalnim simulacijama leta i laboratorijskom istraživanju ugradbenih komponenti radit će obje strane kako bi srpski inženjeri stekli potrebna iskustva koja im nedostaju.
Zajednički modificirana i opremljena letjelica bit će najprije testirana u Kini, a potom i u Srbiji te će se na poligonima Vojske Srbije obaviti bojeva gađanja laserski vođenim raketama. Treća pak faza uključuje serijsku proizvodnju dronova.
Portal Tango Six podsjeća kako je srpski predsjednik Aleksandar Vučić suradnju s Kinom u pogledu bespilotnih letjelica najavio početkom rujna, tijekom vojnih vježbi Povratak 2019, kada je kazao kako Srbija planira nabaviti tri baterije sa šest ili devet dronova.
Prema Vučiću, radi se o borbenim dronovima 'značajne razorne moći', a budući da je dodao da će oni polijetati na razne načine, pa tako i s automobila u pokretu, ukazao je na to da naši susjedi ipak ne nabavljaju kineske bespilotne letjelice Wing Loong, o kojima je bilo mnogo riječi u srpskim medijima. Radi se, naime, o punokrvnim borbenim dronovima koje Kinezi izvoze u Saudijsku Arabiju, Pakistan, Egipat i Ujedinjene Arapske Emirate.