Svoj prijedlog reorganizacije pravosudnog sustava ministar pravosuđa Orsat Miljenić predstavio je i u Splitu, gdje je iza zatvorenih vrata razgovarao s predsjednicima sudova, državnim odvjetnicima i lokalnim političarima. Pred novinarima nije bio previše konkretan: najavio je da građani na svojoj koži ne bi trebali osjetiti gotovo ništa, osim što će zbog bržih postupaka uštedjeti ukupno uštedjeti oko dvije milijarde kuna
Otkaza u pravosuđu, kazao je, neće biti 'osim putem prirodnog odljeva', odnosno zaposlenika koji odlaze u mirovinu. Ali neki će se morati prekvalificirati čak i u dostavljače sudskih poziva jer je procijenjeno da bi višak ljudi ondje bio najkorisniji.
'Brojna ročišta propadaju i troškovi se gomilaju zbog neuredne dostave ili opravdanih izostanaka stranaka. Kako nekome može biti važnije službeno putovanje ako ga na sudu čeka proces sa sucima, odvjetnicima, okrivljenicima...', retorički se zapitao Miljenić. Sustav će, objasnio je, ubuduće bolje organizirati sudske dostave, a razmislit će se i o definiciji opravdanog izostanka s ročišta.
Ministar pravosuđa u Splitu je na prilično konkretna pitanja novinara odgovarao više-manje uopćeno: oko afere 'Kavadur', gdje država tuži tvrtku u kojoj je direktor bio otac ministra Arsena Bauka i traži odštetu od sedam milijuna kuna za nelegalno važenje kamena, prilično je upućen, ali izbjegava kazati jasan stav. Podsjetimo, proces se razvlači već više od šest godina, a svojedobno je upravo ovaj predmet bio skriven od inspekcije koja je poslana u Općinski sud u Supetru na Braču.
'Tražili smo i dobili izvješće i Županijski sud uskoro ide u novi nadzor. Ako se utvrde propusti ili neopravdani zastoji, poduzet ćemo stegovne i druge mjere, a meni osobno ništa ne znače imena koja se pojavljuju u predmetu. Ide nadzor pa ćemo utvrditi što se dogodilo', kazao je Miljenić. Sličan odgovor dao je i na pitanje o šest godina dugim 'izvidima' koje Državno odvjetništvo provodi u slučaju privatizacije Slobodne Dalmacije. On sam imao je poslovni odnos s koncernom Europapress holding, a današnji ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić u to doba bio je član uprave Slobodne Dalmacije.
'Već sam rekao, prema svima treba postupati jednako. Novim zakonom o DORH-u odredili smo čvrste rokove, a ako oni ne budu poštovani tražit ćemo odgovornost', kazao je.
Upitan je Miljenić i zašto je za vršitelja dužnosti predsjednika Općinskog suda u Splitu imenovao Gorana Čolaka, kojega je DSV kasnije potvrdio, iako je otkriveno da je Ovršni odjel kojega je Čolak vodio imao više od deset tisuća neriješenih predmeta starih deset godina i više. Ovih dana rješenja o ovrsi počela su stizati građanima, zajedno s ogromnim zateznim kamatama nabujalim zbog predugog trajanja procesa.
'Predlažući vršitelja dužnosti vodio sam se za prijedlogom suradnika kojima vjerujem, pa i danas stojim iza toga. Za neriješene predmete nisam znao, ali tražili smo izvješće i sigurno je da će Ministarstvo tražiti odgovornost ako je bilo propusta', još jednom je ponovio Miljenić. Ministar je i u Splitu ponovio da će reformom pravosuđa građani usluge u pravilu dobivati na istim mjestima kao i dosad, a da će 'za pločom suda i njegovim predsjednikom žaliti samo neki'. No konkretno, kazneni procesi koncentrirat će se u većim središtima i sudovima koji za to imaju kapacitet i stručne kadrove.
U Splitsko-dalmatinskoj županiji ukinut će se stalne sudske službe u Solinu i Omišu, iako je baš u ovom drugom gradu sud star preko dva stoljeća. 'Kriterij starosti ništa ne znači', objasnio je pa najavio da će predmeti iz tih gradova biti preusmjereni prema Splitu.
A splitski Općinski sud već godinama je smješten u ruševnoj bivšoj vojarni na rubu grada, u zoni Dračevac. Iseljen je iz centra Splita prije nešto više od deset godina nakon gotovo nevjerojatne trampe tadašnje ministrice Vesne Škare Ožbolt i Željka Keruma: država je poduzetniku dala atraktivnu nekretninu na kojoj će graditi stambeno-poslovni kompleks, a od njega dobila robnu kuću s kojom ne može napraviti baš ništa. Čak i ako se temeljito preuredi, neće odgovarati potrebama suda.
'Novca za njezinu obnovu nemamo, a čak i kada bismo to napravili, zgrada nije prikladna za sud', iskren je Miljenić. Upitali smo ga osjeća li se kao ministar i državni dužnosnik oštećen ovom transakcijom, jer je u famoznoj trampi Kerum očito prošao višestruko bolje, pa je odgovorio da je posao 'čist'. Nešto kasnije je reterirao i izjavio da 'ne tvrdi da nije bilo dvojbenih poteza, ali činjenica je da danas ima problem sa smještajem suda'. To mu je očito prioritet, oko kojeg će razgovarati i s gradonačelnikom Ivom Baldasarom, a možda će se i zakopati u arhivu Ministarstva pravosuđa jer tamo postoje tragovi ovog neobičnog javno-privatnog posla.
'Ako se utvrde nepravilnosti, tražit ćemo odgovornost', po tko zna koji put ponovio je Orsat Miljenić istu rečenicu.